November 22, 2019

Anksiyeteye İyi Gelen Sporlar

Hastalıklardan korunmak, vücut direncini yükseltmek ve hafızayı geliştirmek dışında egzersiz yapmanın bir tane daha olumlu yanı var; zihin sağlığımızı korumak. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki egzersiz yapmak yeni beyin hücreleri üretiyor ve depresyon ve anksiyete yaratan hücreleri durdurmakta yardımcı oluyor. Egzersiz yapmanın zihnimize iyi geldiğini biliyoruz peki hangi tür egzersizler akıl sağlığı için en etkili olanlardan? Gelin birlikte keşfedelim.

1. Zumba
Herkesin zumba dersi almasının arkasındaki sır çözüldü! Yüksek müzik, grup aktivitesi ve aerobik hareketlerini bir arada sunan zumba, anksiyeteye karşı en etkili egzersizlerden biri. Hem zihnin hem vücudun iyi hissetmesini sağlayan zumba, aynı zevklere sahip olduğumuz insanlardan oluşan bir gruba ait olma hissiyayını da sağlıyor.

2. Pilates
Daha az stresli hissetmek için temel bir egzersiz programı istiyorsanız pilatese bir şans verebilirsiniz. Pilates kendinize olan güveninizi yükseltirken kendi farkındalığınız sayesinde özünüze dönüşe de yardımcı oluyor.

3. Kick Boks
Stresli bir günü kum torbası yumruklayarak atlatmaya ne dersiniz? Tüm vücudun çalıştığı bir egzersiz olan kick boks, sadece vücudu çalıştırmıyor zihni de sinir bozucu düşüncelerden uzaklaştırıp rahatlatıyor.

4. Oryantal Dans
Anksiyete ile savaşmak için başvurabileceğiniz ilginç bir alternatif egzersiz daha! Uzmanlara göre oryantal dans onuncu kafa sinirini tetikliyor ve bu anksiyete ve depresyonla savaşmakta oldukça önemli bir sinir.

5. Yoga
Listedeki en tahmin edilebilen egzersiz çeşidi olsa da yoganın anksiyete üzerindeki etkileri azımsanamayacak kadar çok. Nefes, hareket ve meditasyonun bir araya gelmesiyle oluşan yoga pratiği, sakin olmanıza en fazla yardımcı olacak egzersizlerden biri. Eğer yoga yaparken zihniniz çok kalabalıklaşmaya başlarsa hemen pozunuzu düşünmeye başlayabilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir