April 21, 2019

Annelik Kaygıları İle Nasıl Baş Edebilirsiniz?

Hamilelik sırasında, kadınların sürekli doğum yapma konusundaki inanılmaz deneyiminden, annelerin sonsuza dek çocuklarıyla paylaştığı sihirli anlardan ve anneliğin hayatımızın açık ara en ödüllendirici yönlerinden biri olduğu sürekli anlatılır. Bunların çoğu kesinlikle doğru.
Fakat öyle zamanlar olur ki anne olmak size ağır gelmeye başlar. Herkesin sürekli verdiği tavsiyelerin aksine “nasıl anne olunur” sorusunun herkesçe kabul görebilecek bir yanıtı yok. Her anne çocuğunu yetiştirirken kendi yolunu buluyor, önemli olan tek şey çoğu şeyi bir plana oturtmak ve önceden hazır olmak. Yine de tüm bunlara rağmen annelik konusunda kaygılarınız varsa ve kendinizi bunalmış hissediyorsanız gelin çözümü birlikte bulalım.

Derin Bir Nefes Alın
Söylemesi kolay dediğinizi duyar gibiyiz, özellikle çalışan bir anne iseniz işten kalan zamanı mümkün olduğu kadar çocuğunuza ayırmaya çalışacaksınız biliyoruz ama unutmayın siz sağlıklı olmazsanız çocuğunuz da sağlıklı olamaz. Kriz anlarında, ağlama krizlerinde derin bir nefes alıp kendinize gelmeye çalışın.

Mükemmel Olmayı Unutun
Söz konusu annelik olduğunda hiçbir şeyin en doğrusu yoktur. Başkalarının size dayattığı şeyleri en muhteşem şekilde yapmaya çalıştığınızda kendinizi harap edersiniz. Her şeyi en mükemmel şekilde yapmaya çalışmak yerine önce kafanızda planlayın ve önceliklendirin unutmayın bu her şeyi en çok yapma yarışı değil.

Yargılayan Gözleri Umursamayın
Etrafınızdaki “yargıç” annelerin ne söylediklerini ciddiye almayın. Siz de deneyimlemişsinizdir insan bir kez anne olduğunda diğer annelere ve anne adaylarına tavsiye vermekten kendini alamaz ama unutmayın onun tavsiyesi yalnızca onun hayatında etkili olabilir. İnsanlar sizi her durumda zaten yargılayacaktır, kendi bildiğinizden şaşmayın.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir