April 21, 2019

B12 Eksikliğine Hangi Yiyecekler İyi Geliyor?

Sağlıklı beslenmeye çalışan bir insansanız b12 vitamininin önemini mutlaka duymuşsunuzdur. Hücresel sağlık, protein sentezi, sağlıklı nörolojik fonksiyonlar ve olgun kırmızı kan hücreleri üretmek için gerekli bir vitamin olan b12 vitamini, vücudumuzun olmazsa olmazlarından. B12 vitamini ile ilgili en ilginç kısım, gıdalardaki proteinlere bağlı olması. Bununla birlikte, B12’yi vücudumuzun sağlıklı bir şekilde özümsemesi için proteinlerin parçalanması gerekiyor bu da ancak sağlıklı mide asidi üretimi ile gerçekleşiyor. B12 eksikliği, nörolojik dengesizliklere ve verimsiz hücresel aktiviteye yol açıp anemi hastalığını tetikleyebiliyor.

Peki vücudumuz için bu kadar önemli olan bu vitamin en çok hangi gıdalarda var? Gelin birlikte inceleyelim.

Deniz Ürünleri
Uzman görüşlerine göre deniz ürünleri zengin bir b12 kaynağı. Somon, sardalya, uskumru, ton balığı b12 dışında diğer vitaminler, mineraller ve zengin yağları bünyelerinde barındıran deniz ürünleri.

Kırmızı Et
Otla beslenen sığır eti, biftek ve burger köftesi de b12 eksikliği çekenler için birebir. Serbest gezen tavuklardan elde edilen göğüs eti, ve organik kuzu eti de b12 deposu olarak sayabileceğimiz diğer gıdalar.

Yumurta ve Süt Ürünleri
Yumurtanın faydaları saymakla bitmez ancak b12 vitamini seviyenizi yükseltmek istiyorsanız düzenli aralıklarla yumurta ve süt ürünleri tüketmeniz şart. Yumurtayla çok aranız yoksa yoğurt ve kahvaltıların vazgeçilmezi peynirlere de şans verebilirsiniz.

Mısır Gevreği ve Bitkisel Sütler
Vejetaryen besleniyorsanız ya da şarküteri ve süt ürünleriyle aranız yoksa veya laktoz intoleransınız varsa mısır gevrekleri ve soya, badem sütleri de içerikleri bakımından b12 içeriyorla fakat yine de bir uzmana danışıp b12 değerlerinizi ölçtürmeden hayvansal gıdaları tüketmeyi kesmemenizi öneriyoruz çünkü b12 açısından en zengin besinler hayvansal gıdalarda bulunuyor.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir