June 7, 2020

Kalp Krizi Nasıl Önlenebilir?

İnsan ölümlerine en çok sebep olan hastalıklardan biri de kalp hastalıklarıdır. Kalp krizini önlemek için kalp damarlarının tıkanmasına neden olan faktörlerden uzak durulmalıdır. Kalp damarlarını tıkayan birçok sebep vardır. Şimdi kalp krizi nasıl önlenebilir ve en çok faydalı olan önlemleri özetleyebiliriz;
• Fiziksel egzersiz: damarların esnekliğini korumaya ve artırmaya yardımcı olur. Bunun yanında osteoporoz gibi sorunları da geciktirir.
• Beslenme alışkanlığı: Tuzdan ve doymuş yağlardan mümkün olabildiğince kaçınmak, meyve, sebze ve lif yönünden zengin besinler tüketmek gerekir.
• Şişmanlık: Yüksek tansiyona sebep olanların başında kilo almak geliyor. Bu da kalp sağlığına zarar veriyor. Boy ve kilo oranına dikkat etmek fazla kilo almamak gerekiyor.
• Stres: Stresi ve huzursuzluğu azaltmak kalp sağlığı için çok önemlidir. Çalışma hayatınızda olanaklarınızı fazla zorlamayın.
• Alkol ve sigara: Sigara damar tıkanıklığına sebep olan en önemli faktördür. Kesinlikle uzak durulması gerekir. Çok fazla kalori içermesine rağmen hiçbir besleyicilik değeri olmayan alkol organizmaya zarar verir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir