May 30, 2020

Kayınvalide İle Doğru İlişki Nasıl Kurulur?

Asırlar boyu devam eden ve zaman zaman espri konusu dahi olan gelin kaynana çatışmalarına neden olan durumun en önemlisi temelde ön yargılar ve peşin hükümlülüktür.

Her ne kadar istisnalar olsa da, toplumda gelin kaynana dendiğinde ilk akla gelen çatışma, güç ve iktidar olma mücadelesi olmaktadır. Peki, gelin nezdinde değerlendirildiğinde kayınvalide ile doğru ilişki nasıl kurulur? Cevabı yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Toplumda gelin ve kayınvalide denince bazı istisnalar dışında genellikle bir çatışma; iktidar ve güç mücadelesi akla geldiğini söyleyen Prof. Dr. Aydın, “Aynı kişiyi, yani oğlu ve kocasını seven iki kadın, sudan sebeplerle anlaşamayarak hayatı önce kendilerine, sonra tüm aile bireylerine zehir ederler. İnatlaşmalarla başlayan tartışmalar bir süre sonra boşanmalara kadar gidebilmektedir” ifadelerini kullandı.

Gelin, öncelikli olarak ileride kendisinin de yaşanacağını unutmamalı, eşinin annesine ne şekilde davranmasını istiyorsa kayınvalidesine olan davranışlarını da o şekilde yönlendirmeye dikkat etmelidir. Bunun için ona kaynana gözüyle değil de sevdiği insanın annesi olarak baklayı kendine ilke edinmelidir. Kayınvalidesini memnun etmesi halinde eşini de mutlu edeceğini, tam tersine üzmesi halinde onu da üzeceğini iyi bilmelidir. Bu nedenle eşinin akrabalarına karşı olan tavırları da olumlu yönde olmalıdır. Bunlarla birlikte yaşlı kayınvalidenin, gençlere kıyasla daha sabırsız ve tutucu bir tavırda olabileceğini de aklında bulundurmalı, bu anlamda fedakârlık göstermeye çalışmalıdır. Aynı zamanda kayınvalidesinin yaşam deneyimlerinden ve bilgi birikimlerinden de faydalanmaya gayret göstermelidir.

Geri «
Ileri »