July 6, 2020

Normal Doğumu Kolaylaştıran Egzersizler

Bazı egzersiz hareketleri doğum esnasında anneye oldukça yardımcı oluyor. Fakat egzersiz yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız. Doğumunu normal olarak gerçekleştirmek isteyenler için doğumu kolaylaştırmaya ve vücudunuzu bebek için uygun hale getirmeye yardımcı olacak bazı egzersizler aşağıdaki gibidir;
• Doğumu kolaylaştıracak hareketlerin başında kegel egzersizi gelmektedir. Otururken ya da yatarken pelvik kaslarınızı sıkın, 5 saniye kadar kasılı tuttuktan sonra bırakın. Her gün 10 – 15 dakika bu egzersizi yapıp pelvik kaslarını güçlendirmek doğuma oldukça yardımcı oluyor.
• Kelebek hareketi de doğumu kolaylık saplayan egzersizlerdendir. Yere oturun ayak tabanlarınızı birbirine birleştirin sırtınız dik durmalı dikkat edin. Dirsekleriniz ile dizlerinizi itin. Uyluk kemiklerinizi hissede kadar 5-10 dk günlük bu egzersizi yapın.
• Yürümek doğum için en iyi gelen hareketlerden biridir. Her gün 30 dk ve ya 1 saat ne kadar yürüyebiliyorsanız yürüyün. Yürümek tüm kaslarınızı çalıştırmaktadır.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir