March 25, 2019

Saçların Daha Çabuk Uzamasını Nasıl Sağlarız?

Hepimizin saçlarını kısa kestirip dakikasında pişman olduğu anları olmuştur. Bazı insanların saçları ortalamanın üstünde bir hızla uzarken bazılarımız da bu konudan epey şikayetçiyizdir. Eğer siz de saçınızın hızlı uzamamasından muzdaripseniz süreci hızlandırabileceğini düşündüğümüz maddeleri gelin birlikte inceleyelim:

1. Bir gecede uzamayacağını kabullenin.
Beslenme düzeniniz, alkol sigara alışkanlıklarınız, stres ve duygusal sıkıntılar gibi etmenler saçların uzamasında büyük rol oynuyor. Sağlıklı bir saç ayda 1.5 cm’e kadar uzayabiliyor! Biraz sabretmeyi öğrenmeniz gerekiyor

2. Ne kadar ironik de görünse makaslar en iyi dostunuz!
Burada yıllardır doğru bilinen bir yanlışa açıklık getirelim. Saçlarını uçlarından aldırmak saçınızın daha hızlı uzamasını sağlamaz, sadece uçlarını daha sağlıklı bir hale getirir. Çok uzun süre bekleyip yalnızca uçlarından aldırdığınız bir kesim yaptırırsanız saçınızın uzama hızını da yavaşlatmış olursunuz. Daha sık aralıklarla daha büyük cm’lerde kesimler saçın hızlı uzamasını sağlayacaktır.

3. Her şampuanlamada mutlaka saç kremi kullanın.
Soğuk hava, saç düzleştiriciler, saç kurutma makineleri saçlarımızı yeterince yıpratıyor. Saç uçlarımızı bu dış etmenler karşısında gün geçtikçe daha da zayıflıyor. Her şampuanlamada saç kremi de kullanırsanız saç uçlarınız güçlenir, kırılmaları önleyebilirsiniz.

4. Her duşta saçınızı şampuanlamayın.
Bunu daha önce duymadıysanız hatırlatmakta fayda var. Şampuan saçınızdaki ve saç derinizdeki kirleri temizlerken yararlı yağları da alıp götürüyor. Uzmanların görüşüne göre her duşta saçınıza mutlaka saç kremi uygulamanız gerekiyor fakat arada bir sadece suyla yıkamanızda yarar var.

5. Haftada bir kere saç maskesi ya da yağı uygulayın.
Hindistancevizi yağınıza bir kaşık makademia, bir kaşık badem bir kaşık da jojoba yağı ekleyip bu doğal maskeyi haftada bir saçınıza uygulayabilirsiniz.

6. Saçınızı çok sık taramayın.
Sürekli fırçalama saçınıza fiziksel zarar verebilir. Islak saçları tararken aşağıdan başladığınızdan ve yukarı doğru devam ettiğinizden emin olun – içgüdüsel olarak bazen yukarıdan aşağıya yani kafa derisinden aşağıya doğru tarayabiliyoruz bu yalnızca düğümlerin daha da büyümesine yardımcı olur ve bu da çok fazla saç dökülmesine yol açar.

7. Asla ama asla kocaman bir havluyla saçınızı sıkı sıkı sarmayın.
Havlunun dokusu sebebiyle saçınız daha fazla kırılıyor. Yüzünüzün etrafındaki küçük saçlar da çok sıkı sardığınız için daha fazla zarar görüyor. Mikrofiber ince bir havlu ya da tişörte, tülbente sarmak saç havlularına sarmaktan daha sağlıklı sonuçlar veriyor.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir