August 4, 2020

Sonbaharda Okumanız Gereken 4 Kitap

Sonbahar geldi, havalar yavaştan soğumaya başladı. Yağmurlu günlerde evde oturup kahvemizi yudumlarken kitap okumaya bayılıyoruz. Siz de bizimle aynı fikirde iseniz gelin birlikte bu sonbahara en çok yakışacak kitapları inceleyelim. Bu kez kitap seçkimizi kadın hikayeleri üzerinden kurguladık. Güçlü, güçsüz, haklı, haksız, anne, eş, bekar, özgür… Hepimizin içine işleyecek bir kadın hikayesi mutlaka vardır.

1. Küçük Ama Büyük Yalanlar – Liane Moriarty
Aynı isimle diziye de uyarlanan bu muhteşem kitap üç farklı annenin ekseninde ilerliyor. Bir taraftan baktığınızda hepsi mükemmel aileye mükemmel eve ve mükemmel eşe sahipler fakat her şey karşıdan göründüğü kadar toz pembe değil! Yalnız bir anne olan Jane’in 5 yaşındaki oğlu ve yıllardır sakladığı bir sır ile şehre taşınması ile başlayan hikaye o kadar yüksek tansiyonlu ki bir an bile elinizden bırakmak istemeyeceksiniz.

2. Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Antwood
Kitap her ne kadar bir distopyada geçse de günümüz dünyasına benzerlikleri sebebiyle yer yer kanınızı dondurabilir. Dünya nüfusunun nükleer saldırılar sebebiyle iyice düştüğü bir gelecekte erkek egemen toplumda kadına yalnızca bir üreme aracı olarak bakıldığı Damızlık Kızın Öyküsü, bir kadın olarak sizi derinden etkileyebilir.

3. Kurtlarla Koşan Kadınlar – Clarrisa P. Estes
20 yıllık bir emeğin eseri olan kurtlarla koşan kadınlar 16 farklı hikayenin birleşiminden oluşuyor. Kurtlar ve kadınların benzerliklerini çeşitli mitler, mecazlar ve sembollerle anlatan kitap, her kadının kitaplığına mutlaka eklemesi gereken bir eser.

4. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat – Stefan Zweig
Tutku ve ihtirasın bir kadının sınırlarını ne kadar zorlayabileceğini gözler önüne seren Bir Kadının Yaşamından 24 Saat Zweig’ın ilişkiler üzerine yaptığı oldukça gerçekçi yorumları da içeriyor. Bir kadının birden bambaşka yanlarıyla nasıl ortaya çıkabileceği, aldatma, ihtiras gibi kavramlara farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacak kitap okuması kısa sürecek ama etkisi çok daha uzun süre hafızanızda yer edecek bir kitap.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir