April 25, 2024

2020 Güzellik Trendleri

Bu yıl sürdürülebilirlik hareketlerinin gelişmesiyle artık trendlerin daha uzun aralıklarla değiştiği bir yaklaşım var. 2020 güzellik ruhu da her zamankinden daha kapsayıcı; aşırı kişiselleştirilmiş ürünlerdeki yeniliklerden, daha önce tabu olarak kabul edilen konulara hizmet eden ürün patlamasına kadar. İşte bu sene hepimizi heyecanlandıracak güzellik trendleri;

Eskimeyen Güzellik Gecikmeli De Olsa Kutlanıyor.
Son 10 yılın ikinci yarısında markalar ve perakendeciler, az temsil edilen topluluklara ürün sağlama konusunda önemli adımlar attılar. Eskiden yalnızca 3 4 tonu olan fondöten gibi cilt makyaj ürünleri artık siyahi kadınların ve Asyalı kadınların cilt tonlarını da karşılayacak varyasyonda geliyor. İşler iyiye gitse de yine de güzellik endüstrisi kadınlara tek tip olarak bakıyor; asla yaşlanmayan genç kadınlar!

Bir araştırmaya göre 50 yaşın üstündeki kadınların yüzde 40’ı görüldüğünü ve düşünüldüğünü hissetmiyor. Bu yüzden çoğu marka 45 yaş üzeri kadınlar için ürünler üretmeye başladı üstelik bu ürünlerin tek işlevi yaşlılığı önlemek değil!

Bilinçli Kapitalizm ve Tüketim
Bilinçli kapitalizme sürekli artan odak, L’Oréal gibi güzellik devlerinin 2025 yılına kadar halka açık olarak yüzde 100 çevre dostu ambalaj kullanacağını açıkladı, İngiliz markası Lush (diğer indie markaları arasında) harekete öncülük etti ve yılllardır ürünlerini katı formda satarak ambalaj atığı çıkarmıyorlar. Susuz güzellik de bir odak noktası haline geldi: 2019’da L’Oréal, bitmiş ürün başına su tüketiminde yüzde 60’lık bir azalma elde ederken, Unilever ürünlerinin tüketici kullanımı ile ilişkili suyu yarıya indirdi. Bu yıl ABD’de Waterless adında yeni bir Procter & Gamble saç serisi başlayacak. Endüstrinin en çok kullanılan bileşeni olarak, bu değişiklikler yapılmazsa su talebinin arzdan daha fazla çıkabileceğine dair endişeler mevcut.

Bilinçli tüketim söz konusu olduğunda, sürdürülebilirlik ve çevre etiği konusunda kolektif yavaş da olsa benimsenecektir.WWD’ye göre, okyanusları ve su kaynaklarını korumayı amaçlayan ürünlere ilişkin konseptin artık bir adı var;, “yeni nesil temiz güzellik”. Yeni on yıl gezegenimizin refahı için çok önemli ve güzellik endüstrisi bunda büyük rol oynayabilir.

Mikrobiyom Cilt Bakımı Giderek Daha Popüler Olacak!
Google’da yapılan, ‘mikrobiyom’ araması (vücudunuzun içi ve dışındaki yararlı mikroorganizmalar) 2019 yılında yıllık yüzde +110 arttı ve İngiltere yüz cilt bakım pazarı tamamen mikrobiyomlara yöneldi. Cilt bakımı yetkilisi Paula Begoun, “Cildinizin yüzeyinde bir trilyon mikroorganizma var ve gezegendeki hiç kimsede aynı mikrobiyom yok” diyor. Bu nedenle, ürünlerde bakteri dengeleyici bileşenlerin olması ve her insana uyması büyük bir zorluk. Bu yüzden kişiselleştirilmiş cilt bakımına doğru bir hareket yükselişte. Kişinin mikrobiyomunu etkileyecek etmenleri incelemek için Johnson & Johnson gibi güzellik devleri özel bir mikrobiyom platformuna sahip olacak. Yaşlanma endişelerinden akneye kadar her şeyi çözmek için mikrobiyom 2020’de ön planda olacak.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama