April 21, 2024

2020 Oscar Ödülleri

Her sene heyecanla beklediğimiz, günler öncesinden tahminlere başlanılan Oscar gecesi bu yıl 9 Şubat gecesi gerçekleşti bile! En az filmler kadar Kırmızı Halı şıklığını da takip ettiğimiz Akademi ödüllerinde bu sene büyük farklılıklar yaşandı. İlk defa yabancı bir yönetmenin filmi En İyi Film ödülünü alırken, aynı film 4 farklı dalda ödül kazandı. Gelin gecenin en çok konuşulan filmlerini birlikte değerlendirelim.

Parasite
Bong Joon-ho tarafından Güney Kore’de 2019 yılında çekilmiş olan ,parazit komedi, gerilmi türünde yapılan en iyi filmlerden biri olduğunu bu yıl 4 farklı dalda Oscar kazanarak kanıtladı. Üst sınıf bir ailenin kızına İngilizce dersi vermeye giden bir çocuğun daha sonrasında ailenin saflığından yararlanıp bütün ailesini evdeki diğer işlere yerleştirdiği filmde bu maddi durumu sıfırın da altında olan aile zengin ailenin evine adeta bir Parazit gibi yerleşmiştir. Ki-woo annesini eve hizmetçi olarak yerleştirmek için önceki hizmetçiyi hain planlarla evden kovdurur. Eski hizmetçinin bir gün eve geri gelmesiyle olayların rengi değişir. Kahkaha atarken birden gerileceğiniz Parazit’e mutlaka bir şans verin.

Jojo Rabbit
En iyi özgün senaryo uygulaması dalında ödül alan Jojo Rabbit hayali arkadaş olarak kendine Hitler’i seçmiş olan bir çocuğun ekseninde ilerliyor. Nazi Almanyası zamanı ateşli bir milliyetçi olan Jojo, Alman ordusuna katılmayı her şeyden çok istemektedir. Başına gelen talihsiz kazadan sonra bacağı sakatlanan Jojo’nun artık orduya girmesi imkansızdır. Evde tesadüfen davetsiz bir misafir bulan Jojo hayatı ve Almanlığı sorgulamaya başlar. Kahkahalarla güleceğiniz bu hiciv komedisinde gözyaşlarınızın akacağı sahneler de gelecek.

Joker
Çekilmeye başlandığı günden beri çokça konuşulan yeni Joker uyarlaması Joaquin Phoenix’e bu senenin en iyi erkek oyuncusu ödülünü kazandırdı bile! Sorunlu bir kişiliği olan Joker toplumdan sürekli dışlanmaktadır. İyi bir insan olmaya çalışsa da hayat hiçbir zaman onun istediği şekilde gitmemektedir ve bir akşam metroda öldüresiye dayak yedikten sonra bir karar verir. Joaquin Phoenix’in en iyi performanslarından biri olan Joker’i hem hikayesi için hem de oyunculukları için mutlaka izlemelisiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama