June 25, 2024

5 Dakikalık Nefes Egzersizi İle Hiç Olmadığınız Kadar İyi Hissedin!

Nadī Shodhana, yoganın nefes kontrol dalı olan prānāyama’nın bir şeklidir. Uygulamanın özünü elde etmek için etimolojisine bakılabilir: Sanskrit’te Nadī, vücudun enerji kanallarını tanımlar, Shodhana ise “arındırmak veya temizlemek” anlamına gelir.

Geleneksel Prānāyama dizisindeki daha erişilebilir tekniklerden biri olan Nadī Shodhana meditasyon ve yoganın popülerleşmesi ile Batı çevrelerinde de bilinmeye başlandı. (Alternatif burun deliği solunumu veya kanal temizleme nefesi olarak adlandırıldığını duyabilirsiniz.) İşte uygulamanın faydaları ve yaşamınızda nasıl çalışacağına dair bir rehber!

Nadī Shodhana nedir?
Her şeyden önce, Nadī Shodhana ve diğer tüm prānāyama teknikleri derin manevi değerlere sahiplerdir ve kutsaldır. Nefes, içimizdeki yaşam gücü ile çalışmak için kullandığımız araçtır. farkındalık sağlamaya çalışırken sadece nefesle değil, yaşam gücünün kendisiyle de çalışıyorsunuz.

Faydaları
1. Zihni sakinleştirmeye yardımcı olur.
2. Denge hissini teşvik eder.
3. Kalp ve akciğer sağlığını iyileştirebilir ve rahatlamayı artırabilir.
4. Bir meditasyon uygulaması için gerekli olan rahatlamış bir düşünme şekline teşvik edebilir.

Nasıl Yapılır?
Rahat bir oturma pozisyonunda oturun.
İşaret parmağınız ve sağ elinizin orta parmağını birbirine basın. Bunları burnunuzun üst köprüsüne, kaşlarınızın arasına yerleştirin, böylece başparmağınız sağ burun deliğinizin dışında ve yüzük parmağınız sol burun deliğinizin dışında kalır.

Gözlerinizi kapatın ve başparmağınızla kapanana kadar sağ burun deliğinize nazikçe baskı uygulayın. Üç kez sol burun deliğinden yavaşça nefes alın verin.

Sağ burun deliğini serbest bırakın ve yüzük parmağınızı kullanarak sol burun deliğinize hafifçe baskı uygulayın. Şimdi açık olan sağ burun deliğinden üç kez yavaşça nefes verin. Ardından üç kez sağ burun deliğinden nefes alın.

Sol burun deliğini serbest bırakın ve sağ burun deliğine tekrar nazikçe baskı uygulayın. Üç kez sol burun deliğinden nefes verin. Bu bir nefes setinin sonu. (Her zaman sol tarafta başlar ve biter.)

5 dakikaya kadar veya rahatsanız daha uzun süre tekrarlayın. Nefes alma ve nefes verme süresini üç saniyeden fazla uzatabilirsiniz – sadece tutarlı olduklarından emin olun. Tüm uygulama boyunca işaret parmağınızı ve orta parmağınızı burun köprüsü üzerinde tutmayı unutmayın.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama