April 21, 2024

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları ve Kullanımı

Aloe Vera nedir?
Aloe vera, binlerce yıldır çeşitli sağlık koşullarını tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir bitkidir. Ayrıca aloe verayı doğrudan bitkiden kullanmak genellikle güvenlidir veya jel formunda satın alabilirsiniz.

Aloe vera kremleri, jelleri ve merhemleri, aloe vera yapraklarında bulunan berrak jeli içerir. Bu ürünler, çeşitli cilt durumlarını tedavi etmek için topikal olarak uygulanabilir. Aloe, sağlığı ve iyiliği geliştirmek için dahili olarak almak üzere kapsül veya sıvı formda satılmaktadır.

Aloe veranın nasıl kullanılacağını ve olası yarar ve risklerini öğrenmek için okumaya devam edin.

Bitki nasıl hasat edilir?
Jel ve meyve suyu için bir aloe bitkisi hasat etmek nispeten kolaydır. En az birkaç yaşında olan olgun bir bitkiye ihtiyacınız olacak. Bu, aktif bileşenlerin daha yüksek konsantrasyonunu sağlar.

Aynı bitkinin yapraklarını kesmeden önce birkaç hafta beklemeniz iyi olacaktır. Sık sık aloe vermeyi planlıyorsanız, dönüşümlü olarak birkaç bitkiye sahip olmak isteyebilirsiniz.

Aloe bitkinizi jel ve meyve suyu için hasat etmek :

Bitkinin dış kısımlarından kalın yapraklar seçerek bir seferde 3-4 yaprak alın.
Yaprakların sağlıklı ve herhangi bir küf veya hasardan arınmış olduğundan emin olmalısınız.
Onları gövdeye yakın kesin. Yararlı besinlerin çoğu yaprakların dibinde bulunur.
Köklerden kaçının.
Yaprakları yıkayıp kurulayın.
Dikenli kenarları bir bıçakla kesin.
Bir bıçak veya parmaklarınızla iç jeli yaprağın dışından ayırın. İç kısımdaki jel, aloenin kullanacağınız parçasıdır.
Aloe jelini dilimler veya küpler halinde kesin.
Pürüzsüz aloe jeli istiyorsanız, aloe’yi yaprağın dış kısmından ayırdıktan sonra aloe’yi bir karıştırıcıya koyabilir ve ardından posayı çıkarmak için maddeyi süzebilirsiniz.

Taze aloe jeli nasıl kullanılır?
Taze aloe jeli doğrudan cildinize uygulayabilir veya ev yapımı bir güzellik ürünü yapmak için bir tarifi uygulayabilirsiniz. Yiyeceklere, tatlılara ve içeceklere de eklenebilir.

Aloe suyu yapmak için her 2 yemek kaşığı aloe jeli için 1 bardak sıvı kullanın. Meyve gibi diğer malzemeleri ekleyin ve içeceğinizi karıştırmak için bir blender veya mutfak robotu kullanın.

Taze aloe jel dilimlerini tüketmeyi planlıyorsanız, birkaç gün buzdolabında dayanacaktır, ancak en iyisi olabildiğince çabuk tüketmenizdir. Hemen kullanmaya hazır değilseniz, aloe vera jelini her zaman dondurucuda saklayabilirsiniz.

Aloe nasıl kullanılır?
Aloe verayı hem topikal hem de dahili olarak kullanmanın birçok yolu vardır.

1. Yanıkları iyileştirir
Sakinleştirici, nemlendirici ve serinletici özelliklerinden dolayı aloe vera genellikle yanıkları tedavi etmek için kullanılır.

50 katılımcıyla yapılan bir 2013 araştırması, yüzeysel ve kısmi kalınlıktaki yanıkları tedavi etmek için aloe vera jeli kullanan kişilerin yüzde 1 gümüş sülfadiazin krem kullanan gruptan daha iyi sonuçlar gösterdiğini buldu.

Güneş yanığı veya başka hafif yanığınız varsa, bölgeye günde birkaç kez aloe vera sürün. Şiddetli bir yanığınız varsa, aloe vera uygulamadan önce tıbbi yardım alın.

2. Sindirim sağlığını iyileştirir
Aloe vera tüketmek sindirim sisteminize fayda sağlayabilir ve rahatsız bağırsak sendromu (IBS) dahil mide rahatsızlıklarını yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ek olarak, aloe vera, sindirim sisteminizde bulunan ve ülsere yol açabilen H. pylori bakterilerinin büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

Bu tavsiyenin sadece aloe vera için olduğunu unutmayın. Diğer aloe bitkileri zehirli olabilir ve ağızdan alınmamalıdır.

3. Ağız sağlığını destekler
Aloe veralı diş macunu ve gargara, ağız hijyenini iyileştirmek ve plağı azaltmak için doğal seçeneklerdir.

4. Sivilceyi temizler
Yüzünüzde taze aloe kullanmak sivilceleri gidermeye yardımcı olabilir. Temizleyiciler, tonerler ve kremler dahil sivilce için tasarlanmış aloe ürünleri de satın alabilirsiniz. Bunlar, diğer etkili bileşenleri de içermenin ekstra faydasına sahip olabilir.

Aloe ile yapılan akne ürünleri cildi geleneksel akne tedavilerine göre daha az tahriş eder.

Aloe vera güvenli midir?
Küçük cilt bakımı endişeleri için aloe verayı topikal olarak kullanmak güvenlidir. Genellikle iyi tolere edilir, ancak cilt tahrişleri ve alerjik reaksiyonlar mümkündür. Asla aloe verayı herhangi bir şiddetli kesik veya yanık için kullanmayın.

Vücudunuzun aloe veraya nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Herhangi bir hassasiyet veya yan etki yaşarsanız dikkat edin. Sarımsak, soğan veya laleye alerjiniz varsa aloe kullanmayın. Planlanmış herhangi bir ameliyattan sonraki iki hafta içinde aloe vera kullanmaktan kaçının.

Hamile veya emziren kadınlar ve 12 yaşın altındaki çocuklar ağızdan aloe vera kullanımından kaçınmalıdır.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama