April 25, 2024

Anksiyete Karşısında En Etkili Çözüm Yöntemleri

Anksiyete Karşısında En Etkili Çözüm Yöntemleri

Merhabalar, Bu makalemizde sizlere Anksiyete Karşısında En Etkili Çözüm Yöntemleri  ile alakalı bilgiler vermeye çalışacağız..

ABD’deki 40 milyon civarında insan, “kontrol edemediğiniz yoğun endişe” olarak tanımlanan genel bir anksiyete bozukluğundan, kalp çarpıntısı, titreme, panik ataklara kadar değişen bir anksiyete bozukluğuna sahip. İster hafif ister aşırı kaygı duyuyor olun sakinleşmek ve kendinizi rahatlatmak için hemen atabileceğiniz adımlar var. İşte en iyilerinden birkaçı:

1. Dik Dur
Uzmanlara göre anksiyete nöbeti geçirdiğiniz anda yaptığınız en büyük yanlışlardan biri kalbimizin ve ciğerlerimizin bulunduğu üst gövdemizi korumak amaçlı kambur duruyor oluşumuz.

Anksiyeteden hemen kurtulmak için ayağa kalkın, omuzlarınızı geriye çekin, ayaklarınızı eşit ve geniş bir şekilde birbirinden ayırın ve göğsünüzü açın ve derin bir nefes alın. Derin nefes alma ile birlikte bu duruş, vücudunuzun şu anda tehlikede olmadığını ve kontrol altında olduğunu hatırlamasını sağlar. Ayağa kalkamıyorsanız omuzlarınızı geriye çekin ve göğsünüzü açın.

2. 5-5-5 Oyununu Oyna
Endişeli olduğunuzda, genellikle (olumsuz) bir düşünce döngüsüne yakalanırsınız. Vücudunuza geri dönmek ve kaygınızı hızlı bir şekilde durdurmak için bunu oynayın:

Etrafınıza bakın ve görebileceğiniz 5 şeyi adlandırın.

Duyabileceğiniz 5 sesin listesini yapın.

Vücudunuzun hissedebileceğiniz 5 parçasını hareket ettirin (yani, ayak bileğinizi döndürün, kulaklarınızı sallayın, başınızı aşağı doğru sallayın). Odak noktanız değiştiği için rahatladığınızı hissedeceksiniz.

3. Lavanta Yağı Koklamak
Lavanta yağı bir çok iyileştirici özelliğe sahiptir. Sakinlik hissini arttırır ve derin, huzurlu uykuyu destekler. Baş ağrısı için bile yardımcı olabilir.

Kaygıyı azaltmak için, masanızda bir şişe lavanta yağı bulundurun. Huzurunuzu artırmanız gerektiğinde nefes alın ve / veya şakaklarınıza masaj yapın.

4. Komik Bir Video İzleyin
Evet gerçekten. En sevdiğiniz komedyen veya komik dizinin bir videosunu izlemek, hızlıca endişeli hissetmenizi engellemeye yardımcı olacaktır. Peki neden? Fizyolojik olarak hem gülüp hem endişeli kalamazsınız. Vücudunuz, yoğun bir gülüşün ardından kaygıdan kurtulacak şekilde gevşer.

Anksiyete Karşısında En Etkili Çözüm Yöntemleri Makalemizin sonuna geldik.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama