May 20, 2024

Anneler Günü Nasıl Kutlanmaya Başlandı?

Anneler Günü, dünyanın birçok ülkesinde kutlanan, annelere ve anneliğe duyulan minnettarlığı ifade eden bir gündür. Eski kökenlere sahip olmakla birlikte, mevcut tatilin 20. yüzyılın başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde başladığı düşünülmektedir.

 

Geçmişte Antik Yunan ve Roma’da Rhea ve Kibele gibi ana tanrıçaları kutlamak için festivaller düzenlenmiştir. Ziyafet, dans ve diğer kutlamaların yer aldığı bu şenlikler sıklıkla baharın gelişi ve doğanın yeniden doğuşuyla ilişkilendirilirdi.

 

Anneler Günü (Mothering Sunday) 17. yüzyılda İngiltere’de kutlanan bir bayramdı. İnsanlar Büyük Perhiz’in dördüncü Pazar günü bu bayramı kutlamak ve ailelerini görmek için memleketlerine dönerlerdi.İngiltere’de Anneler Günü, hem Hıristiyanlar hem de Hıristiyan olmayanlar tarafından kutlanan önemli bir etkinlik haline gelmiştir.

 

Kendi annesinin 1905 yılında vefat etmesinin ardından annelerin kutlanacağı bir günü savunmaya başlayan Anna Jarvis, Anneler Günü’nün günümüzdeki kutlamalarının yaratıcısı olarak anılmaktadır. Tanınmış bir sosyal mücadeleci ve toplum örgütleyicisi olan Jarvis, annelerin kendilerine ait özel bir takdir gününü hak ettiklerini düşünüyordu.

 

Batı Virginia, Grafton’da Jarvis 1908 yılında ilk Anneler Günü etkinliğini planladı. Kutlama bir Metodist kilisesinde gerçekleşti ve özel bir vaaz, müzikal performanslar ve hazır bulunan tüm annelerin karanfil aldığı bir çiçek töreni düzenlendi.

 

Anneler Günü, kutlamaların hızla diğer eyaletlere de yayıldığı 1911 yılına kadar neredeyse tüm eyaletlerde kutlanıyordu. Jarvis bu günü savunmaya devam etti ve 1914 yılında Başkan Woodrow Wilson, Anneler Günü’nün Mayıs ayının ikinci Pazar günü olarak kutlanmasını öngören bir bildiri yayınladı. Gün, ABD’de meşru bir ulusal tatil olarak kabul edildi.

 

Anneler Günü zaman içinde diğer ülkelerde de önemli bir gün haline geldi. ABD’de olduğu gibi, tatil diğer birçok ülkede de Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanmaktadır. Orijinal Anneler Günü kutlamasına benzer şekilde, etkinlik Birleşik Krallık ve İrlanda gibi diğer ülkelerde Büyük Perhiz’in dördüncü Pazar günü kutlanmaktadır.

 

Anneler Günü artık yaygın olarak hediyeler, kartlar ve çiçeklerin yanı sıra aile toplantıları ve özel yemeklerle kutlanıyor. Anneler Günü, annelerin ve anne figürlerinin sevgi ve fedakarlıklarının yanı sıra hayatlarımızda oynadıkları önemli rolü tanıma ve onurlandırma zamanıdır.

 

Son olarak, Anneler Günü’nün geçmişi ana tanrıçaları onurlandıran antik festivallere ve daha sonra İngiltere’deki Mothering Sunday kutlamalarına kadar uzanmaktadır. Modern Anneler Günü tatili, 1905 yılında kendi annesinin ölümünden sonra anneleri onurlandırmak için bir gün için kampanya başlatan Anna Jarvis’e atfedilir. Tatil hızla Amerika Birleşik Devletleri’ne ve dünyaya yayıldı ve şu anda birçok ülkede hatırlama zamanı olarak kutlanıyor.

 

Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun!

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama