May 22, 2024

Argan Yağının Cilde Faydaları

Argan yağı, Fas’a özgü argan ağaçlarında yetişen çekirdeklerden yapılır. En sık olarak saf yağ olarak satılır ve doğrudan topikal olarak (doğrudan cilde) uygulanabilir veya çeşitli sağlık yararları sağlamak için yutulabilir. Ağızdan alınacak ek, kapsül formunda gelir. Ayrıca şampuanlar, sabunlar ve saç kremleri gibi bir dizi kozmetik üründe de sık sık karşımıza çıkar.

Argan Yağının Cilt İçin Faydaları

1. Güneş hasarından korur
Faslı kadınlar ciltlerini güneşin zararlarından korumak için uzun süredir argan yağı kullanıyorlar, 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre; argan yağındaki antioksidan aktivite cildi güneşin neden olduğu serbest radikal hasarına karşı korumaya yardımcı oluyor. Uzun vadede bu, melanom dahil cilt kanserinin gelişimini önlemeye bile yardımcı olabilir.

Bu faydalar için argan yağı takviyelerini ağızdan alabilir veya yağı topikal olarak cildinize uygulayabilirsiniz.

2. Cildi nemlendirir
Argan yağını belki de en çok nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Genellikle losyonlarda, sabunlarda ve saç kremlerinde bulunur ve büyük ölçüde, ciltte su tutulmasını iyileştirmeye yardımcı olabilecek yağda çözünen bir antioksidan olan bol miktarda E vitamini sayesindedir.

3. Bir dizi cilt durumunu tedavi eder
Argan yağı, antioksidan ve antienflamatuar özellikler dahil olmak üzere çok sayıda iyileştirici özellik içerir. Her ikisi de sedef hastalığı ve rosacea gibi bir dizi farklı iltihaplı cilt rahatsızlığı için semptomları azaltmaya yardımcı olur.

En iyi sonuçlar için saf argan yağını doğrudan sedef hastalığından etkilenen cilt bölgelerine uygulayın. Rosacea en iyi oral takviyeleri alarak tedavi edilebilir.

4. Sivilceyi tedavi eder
Hormonal akne genellikle hormonların neden olduğu aşırı sebumun bir sonucudur. Argan yağı, ciltteki sebum miktarını etkili bir şekilde düzenleyebilen anti-sebum etkilere sahiptir. Bu, birkaç farklı sivilce türünü tedavi etmeye ve daha pürüzsüz, daha sakin bir cilt sağlamaya yardımcı olabilir.

Argan yağı veya argan yağı içeren yüz kremlerini günde en az iki kez doğrudan cildinize uygulayın. Sonuçları dört hafta sonra görmeye başlayacaksınız.

5. Cilt enfeksiyonlarını iyileştirir
Argan yağının geleneksel kullanımlarından biri cilt enfeksiyonlarını tedavi etmektir. Argan yağı hem antibakteriyel hem de mantar öldürücü özelliklere sahiptir. Bu, ona hem bakteriyel hem de fungal cilt enfeksiyonlarını tedavi etme ve önlemeye yardımcı olma yeteneği verir.

Etkilenen bölgeye günde en az iki kez argan yağı sürün.

6. Yara iyileşmesini iyileştirir
Antioksidanlar açıkça güçlü bir güçtür. Argan yağında bulunan güçlü antioksidan ve E vitamini kombinasyonu, yaraların ve kesiklerin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için kullanılabilir. Bu faydayı vücudunuzda deneyimlemek için düzenli olarak argan yağı takviyeleri alabilirsiniz.

7. Yaşlanmayı geciktirici etkileri vardır
Argan yağı uzun zamandır yaşlanma karşıtı bir tedavi olarak kullanılmaktadır. Yalnızca anekdot niteliğindeki kanıtlarla desteklenmesine rağmen, menopoz sonrası katılımcılarla yapılan yakın tarihli bir çalışma, bu iddiayı destekleyebilir. Araştırmacılar, oral ve kozmetik argan yağı kombinasyonunun cildin elastikiyetinde önemli bir artışa neden olduğunu ifade ettiler. Bu, etkili bir yaşlanma karşıtı tedavi sağladı.

Bu faydaları argan yağını doğrudan cilde uygulayarak, düzenli olarak ağızdan takviye alarak veya her ikisiyle elde edebilirsiniz.

8. Çatlakları önler ve azaltır
Çatlaklar özellikle hamilelik sırasında yaygındır, ancak bunları herkes yaşayabilir. 2016’da yapılan bir araştırma, argan yağı içeren yağda su içeren bir kremin cilt elastikiyetini artırdığını buldu. Bu, çatlakların erken dönemde önlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı oldu.

İster topikal olarak ister ağızdan alınsın, argan yağı çoğu insan için güvenlidir. İçerdiği çeşitli iyileştirici özellikler ve vitaminler sayesinde güçlü cilt faydalarına sahiptir.

Ancak birkaç haftadır argan yağı kullanıyorsanız ve tedavi etmeye çalıştığınız durumda bir değişiklik görmüyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşmek için randevu alabilirsiniz. Karşılaştığınız durumların çözümüne yardımcı olmak için reçeteli ilaçlar dahil başka tedavi seçenekleri önerebilirler.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama