April 21, 2024

Aromaterapi nedir? Nasıl Uygulanır?

Aromaterapi nedir?
Aromaterapi, sağlığı ve zindeliği geliştirmek için doğal bitki özlerini kullanan bütünsel bir şifa tedavisidir. Bazen buna uçucu yağ tedavisi denir. Aromaterapi, vücut, zihin ve ruh sağlığını iyileştirmek için aromatik uçucu yağları tıbbi olarak kullanır. Hem fiziksel hem de duygusal sağlığı geliştirir.

Aromaterapi hem bir sanat hem de bir bilim olarak düşünülmektedir. Son zamanlarda aromaterapi bilim ve tıp alanlarında daha fazla tanınmıştır.

Aromaterapi tedavisi nasıl çalışır?
Aromaterapi, aşağıdaki gibi ürünleri kullanarak koku ve cilt emilimi yoluyla çalışır:

Difüzörler
Aromatik püskürteçler
İnhalitör
Banyo tuzları
Masaj veya topikal uygulama için vücut yağları, kremler veya losyonlar
Yüz buharı
Sıcak ve soğuk kompresler
Kil maskeleri

Bunları tek başına veya herhangi bir kombinasyon halinde kullanabilirsiniz.

Yaklaşık yüz çeşit uçucu yağ mevcuttur. Genellikle insanlar en popüler yağları kullanır.

Esansiyel yağlar çevrimiçi olarak, sağlıklı gıda mağazalarında ve bazı normal süpermarketlerde mevcuttur. Yağlar FDA tarafından düzenlenmediği için bildiğiniz bir üreticiden satın almak önemlidir. Bu, yüzde 100 doğal olan kaliteli bir ürün satın almanızı sağlar. Herhangi bir katkı maddesi veya sentetik bileşen içermemelidir.
Her uçucu yağın bir dizi benzersiz iyileştirici özelliği, kullanımı ve etkisi vardır. Sinerjik bir karışım oluşturmak için uçucu yağları birleştirmek daha da fazla fayda sağlar.

Aromaterapinin faydaları

Aromaterapinin bir dizi faydası vardır. Bunlar;

Acıyı yönetmek
Uyku kalitesini iyileştirmek
Stresi, ajitasyonu ve endişeyi azaltmak
Ağrıyan eklemleri yatıştırmak
Baş ağrılarını ve migreni tedavi etmek
Kemoterapinin yan etkilerini hafifletir
Bakteri, virüs veya mantarla savaşır
Sindirimi iyileştirmek
Bağışıklığı artırmak

Tedavi edebileceği koşullar

Aromaterapi astım, uykusuzluk hastalığı, yorgunluk, depresyon, iltihap, periferik nöropati, adet sorunları, alopesi, kanser, erektil disfonksiyon, artrit, menopoz dahil birçok durumu tedavi etme potansiyeline sahiptir.

En popüler aromaterapi yağları

Adaçayı, selvi, okaliptüs, rezene, sardunya, zencefil, lavanta, limon, limon otu, mandalina, paçuli, nane, gül, biberiye, çay ağacı, güve otu, ylang ylang.

Esansiyel yağları birçok şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin, bunları vücut losyonlarına veya yağlara ekleyin ve ardından topikal olarak uygulayın. Yüz toneri, şampuanı veya saç kremini uçucu yağlarla güçlendirmeyi deneyin. Sıvı sabun, diş macunu veya gargara ile birleştirip ağız sağlığınız için de kullanabilirsiniz. Ayrıca yağları bir odaya dağıtabilir,püskürtebilir veya banyoya dökebilirsiniz.

Yan etkiler
Çoğu uçucu yağın kullanımı güvenlidir. Ancak bunları kullanırken almanız gereken bazı önlemler ve özellikle herhangi bir reçeteli ilaç kullanıyorsanız dikkat etmeniz gereken yan etkiler vardır.

Esansiyel yağları doğrudan cildinize uygulamayın. Yağları seyreltmek için daima bir taşıyıcı yağ kullanın. Uçucu yağları kullanmadan önce cilt yama testi yapmayı unutmayın. Turunçgil esansiyel yağları cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirebileceğinden, güneş ışığına maruz kalacaksanız bu yağlardan kaçınılmalıdır.

Hamile veya emziren kadınlar, uçucu yağları dikkatli ve doktor gözetiminde kullanmalıdır. Bazı yağlardan kaçınmalı ve uçucu yağları asla yutmamalısınız.

Uçucu yağ kullanmanın yan etkileri şunlardır:

Döküntüler
Astım atakları
Baş ağrısı
Alerjik reaksiyonlar
Cilt tahrişi
Mide bulantısı

Aşağıdaki durumlarda uçucu yağları dikkatli kullanınız:

Saman nezlesi
Astım
Epilepsi
Yüksek tansiyon
Egzama
Sedef hastalığı

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama