July 20, 2024

Bağışıklığınızı Nasıl Güçlendirirsiniz?

Vücudunuzu belirli yiyeceklerle beslemek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir.

C Vitamini
Çoğumuz grip ve soğuk algınlığı vakalarında hemen c vitaminine koşuyoruz. Çünkü bağışıklık sistemini geliştirmenize yardımcı oluyor. C vitamininin beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı düşünülmekte. Bu hücreler de enfeksiyonlarla savaşmanın anahtarı.

C vitamini içeren popüler yiyecekler
greyfurt
portakal
mandalina
misket limonu

Vücudunuz c vitamini üretmediği veya saklamadığı için, sağlığı devam ettirmek için günlük C vitaminine ihtiyacınız vardır. Neredeyse tüm turunçgiller C vitamini bakımından yüksektir.

Kapya Biberi
Turunçgillerin herhangi bir sebze ya da meyveden daha çok c vitamini taşıdığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kırmızı kapya biberi narenciyelere göre 2 kat fazla c vitamini içeriyor. Ayrıca zengin bir beta karoten kaynağı. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin yanı sıra, C vitamini sağlıklı cildin korunmasına beta karoten de gözlerinizi ve cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı oluyor.

Brokoli
Brokoli, vitamin ve minerallerle aşırı yüklü bir sebze. A, C ve E vitaminlerinin yanı sıra diğer birçok antioksidan ve lifle dolu brokoli, masanıza koyabileceğiniz en sağlıklı sebzelerden biridir. En besleyici brokoli az pişmiş brokolidir bunu da unutmayın.

Sarımsak
Sarımsak, dünyadaki hemen hemen her mutfakta bulunur. Enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olan sarımsak ayrıca kan basıncını düşürmeye ve arterlerin sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir.

Ispanak
Ispanak listemizi sadece C vitamini açısından zengin olduğu için değil, aynı zamanda bağışıklık sistemlerimizin enfeksiyonla mücadele yeteneğini artırabilecek çok sayıda antioksidan ve beta karoten ile de dolu. Brokoli’ye benzer şekilde, ıspanak mümkün olduğunca az pişirildiğinde en sağlıklıdır, böylece besinlerini korur.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama