July 20, 2024

Barbie’nin Stilinden İlham Alın

Sıcak pembe üstü açık arabasının ön koltuğundan ışıldayan, mavi ve beyaz çizgili bir yular ve uyumlu bir bileklik ve kafa bandı giymiş olan Margot Robbie, tıpkı Barbie’ye benziyor. Bu durumda, bu iyi bir şey, özellikle de oyuncu ikonik karakteri 2023’te vizyona girecek bir live-action filminde canlandırıyor. Biz yıldızın ekranda işini yaptığını görmek için heyecanlanırken, tüm kıyafetler için daha da heyecanlı olabiliriz. Barbiecore bir trend olarak moda dünyasında şimdiden köpürüyor gibi görünüyor ve renkli estetik güven ve eğlence yayıyor,  daha fazlasını memnuniyetle alacağımız bir şey.

Ünlü oyuncak bebeğin tarihçesi hakkında biraz bilgi verecek olursak: Barbara Millicent Roberts, 1959’da Amerikan oyuncak pazarında ilk kez sahneye çıktı, ancak gerçek şu ki, “Barbie” hiçbir zaman sadece güzel bir oyuncak değildi. Mattel’in kurucu ortağı Ruth Handler tarafından yaratılan gerçek amaç, genç kızlara rol model olarak ikiye katlanan bir oyuncak bebek vermekti. Barbie dünyaya ilk kez siyah beyaz bir mayo, uyumlu gözlükler, altın halkalar ve siyah topuklular ile tanıtılmış olsa da, franchise genelinde giyilen bir milyardan fazla görünüm için bu mayoyu değiştirmesi uzun sürmedi. 200’den fazla kıyafet, doktorlar ve hemşireler, astronotlar, hava kuvvetleri pilotları ve daha fazlası dahil olmak üzere hayali şahsın birçok etkileyici kariyer yolunu temsil etti.

Yine de, Barbie özgeçmişine eklense ve görünüşü değişse bile (Mattel artık vücut tipi açısından çok daha kapsayıcı bir teklife sahip), bir parçası hala bebeğin cesur moda anlayışıydı. Çoğu durumda, Barbie bir çocuğun “yetişkin” stiliyle ilk deneyimi olarak hizmet etti ve oyun dünyalarının dışında giysilerle deneyler yapmak için ihtiyaç duydukları ilham kaynağı oldu. Birçok tasarımcı için Barbie bir ilham perisiydi.

Erken Ağustosta Barbiecore

Bir moda hareketi olarak barbiecore’un, Robbie’nin ünvan rolüne adım attığını görmeden önce bile inşa edildiğini söylemek güvenli. Örneğin, Tyra Banks, 2000 Disney filmi Lifesize’da Eve olarak bebeğin özel estetiğini üstlendi ve 2001 dolaylarında Legally Blonde’ta Elle Woods rolündeki Reese Witherspoon, esasen bir avukatın dünyasında bir Barbie kızıydı.

Ayrıca, 2010’lar boyunca serpilen trendin birçok bakışını gördük: Nicki Minaj, 2011’de kendi Barbie bebeği piyasaya çıktıktan sonra genellikle Barbie’den ilham alan ciddi görünümler sergiledi (ve yine de rapçinin imzası olan elmas Barbie isim plakası kolyesini taktığını göreceksiniz). 2015 yılında, Paris Hilton, İbiza’da bir havuzun kenarında tek parça pembe bir Barbie giydi ve ayakkabı tasarımcısı Sophia Webster, aynı yıl Barbie ile sınırlı sayıda üretilen bir ayakkabı koleksiyonunda işbirliği yaptı. Gigi Hadid’in uyumlu, pembe kadife Aquazzura platformlarla giydiği 2017’den kalma parlak milenyum pembesi Kreist pantolonunu da unutmuyoruz. Görünüm hala moda tarihindeki favorilerimizden biri.

Kacey Musgraves’in ayrıca 2019 Met Gala’da ikonik bir Barbie kıyafeti vardı: Moschino (tam bir Barbiecore markası!) tarafından tasarlanan yere kadar uzanan, sıcak pembe bir motosiklet elbisesi, eşleşen bir saç kurutma makinesi debriyajı, kedi gözü güneş gözlüğü, avize gözyaşı pırlanta küpeler ve Aldo’dan parlak gümüş pompalar. Görünüm, o sırada müzenin hediyelik eşya dükkanında satılan Barbie x Moschino bebeğinin neredeyse tam bir kopyasıydı.

Barbiecore 2022’de

Barbie ve Moda Bebekleri Tasarım Kıdemli Başkan Yardımcısı Kim Culmone, InStyle’a, sevilen oyuncak bebek gibi Barbiecore’u oluşturan şeyin sürekli geliştiğini söylüyor. “Barbie, pop kültürü ve modadan ilham alıyor. Ve çoğumuz gibi, tarzı da günümüzün trendlerini ve kültürünü yansıtacak şekilde gelişiyor” diyor. 2022’de ofise dönüp sosyal hayatımızı yeniden kazanırken, insanların günlük rutinlerine enjekte etmeye çalıştıkları şey Barbie’nin özgün oyunculuğu ve parlak, cesur renk paleti.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama