May 30, 2024

Bitkilerinizin Sağlıklı Olmadığını Gösteren 5 İşaret

Bitki ebeveyni olmanın en zor yönlerinden biri, sevgili eğrelti otlarımızın ve paşa kılıçlarımızın bize neye ihtiyaçları olduğunu söylemek için bizimle konuşamamalarıdır. Tahmin edeceğiz: Sulanmıyorlar mı yoksa boğuluyorlar mı? Güneş için yanıp tutuşuyorlar mı yoksa biraz gölge mi istiyorlar? Ev bitkilerinin dili yoktur, ancak ihtiyaç duyduklarını kendi iletişim yolları ile iletebilirler. Genel işaretleri – sarı yapraklar, uzun bacaklı gövdeler, birkaç çiçek – öğrendikten sonra, ev bitkinizin nasıl hissettiğini tahmin etmekte daha iyi olacaksınız. İşte bitkilerinizin çok mutlu olmadığına dair bazı klasik işaretler ve büyümesine nasıl yardımcı olacağınız hakkında tüyolar;

Az (veya yok) Çiçek

Tam olgunluğa erişmiş ancak hiç çiçek açmamış bir çiçekli bitkiniz varsa, rutinini yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Çözüm: Öncelikle, bitkinizin bol yeşillikli ama az çiçekli olup olmadığını kontrol edin. Bu, nitrojen dengesizliğinin bir işareti olabilir. Azotlu gübreyi azaltın ve büyüme mevsimi boyunca bir programa (genellikle ayda bir) bağlı kalın.

Bitki seyrek yeşilliklere ve az çiçek açmaya eğilimli ise, bitkinizin daha fazla güneş ışığına ihtiyacı olabilir.

Unutmayın: Çiçek açan ev bitkilerinin çoğu, çiçek açtığında ya da ölen ya da kurumuş çiçekleri çıkardığınızda en iyi sonucu verir. Solmuş çiçeklerin dikkatlice çıkarılması, taze büyüme için daha fazla alan bırakır.

Sarı Yapraklar

Bu hepimizin en çok aşina olduğu sorunlardan biri. Onları ihmal ederiz, suçlu hissederiz ve bol miktarda su ile telafi etmeye çalışırız. Ardından sarı yapraklar gelir – bitki özünüzün aşırı sulanmış olabileceğinin veya kök çürümesine maruz kalabileceğinin ortak bir işaretidir.

Çözüm: İşe yarayan tutarlı bir sulama programı bulun ve buna bağlı kalın! Sulamadan önce, yüzeyin altındaki nemi test etmek için bir parmağınızı toprağa yaklaşık 2-3 cm sokarak toprak nemini test etmek her zaman iyi bir fikirdir (toprağın en tepesi hızla kurur ve güvenilmez bir gösterge olabilir) Bakımı kolay birçok ev bitkisi, haftada bir sulama rutininden memnundur. Hazır oradayken, saksı veya saksıda yeterli drenaj olduğundan emin olun ve taşmayı yakalamak için altına bir tabak yerleştirin.

Yanmış Yapraklar

Ev bitkinizin yaprakları kenarlarında kahverengi ve gevrek görünüyorsa, bitkiniz güneş yanığından muzdarip olabilir. Bu, özellikle güneşi seven ancak düşük nemden nefret eden monstera gibi tropikal bitkilerde yaygındır.

Çözüm: İlk önce bitkiyi doğrudan güneşten uzaklaştırın, ardından yeterince su aldığından emin olun. Odanın nemi çok düşükse, bitkinin etrafındaki alanı daha sık fısfıslamayı veya havadaki nemi artırmak için bir nemlendirici kullanmayı düşünün.

Sarkmış Yapraklar

Bazen bitkiniz size biraz üzgün bakarak mutlu olmadığını söyleyecektir. Bir zamanlar canlı olan bitkinizin aniden yere doğru sarkan kuru görünümlü yaprakları olur. Neyse ki, bunu düzeltmek genellikle kolaydır.

Çözüm: Sarkma veya solma genellikle bir kuraklık belirtisidir, bu nedenle kapsamlı bir sulama  kavrulmuş ev bitkinizi canlandırır. Kuru olup olmadığını görmek için bir parmağınızı 2 3 cm toprağa sokun. Unutmayın, evinizin içi daha sıcaksa ve suyun daha çabuk buharlaşmasına neden oluyorsa, sulama programınızı yazın ayarlamanız gerekebilir. Sadece aşırı sulayarak aşırı telafi etmekten kaçının.

Kahverengi ve Çıtır Yapraklar

Sağlıklı bir bitkinin ara sıra birkaç kahverengi yaprak alması yaygındır, ancak ev bitkinizin birçok kuru, kahverengi yaprağı varsa, bu bir sıkıntı belirtisidir.

Çözüm: Çoğu zaman bu, bitkinizin daha fazla neme ihtiyaç duyduğunun bir işaretidir. Daha sık sulamayı veya püskürterek veya nemlendiriciyi açarak havaya daha fazla nem katmayı deneyin.

Yaprakların sadece kenarları kahverengileşiyorsa, bu çok fazla gübre kullandığınız ve azaltmanız gerektiği anlamına gelebilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama