June 18, 2024

Boyun Ağrılarına Karşı Çözümler

Her gün cep telefonu ya da bilgisayarınıza ne kadar baktığınızı hiç düşündünüz mü? Sürekli boynumuzu eğip telefonda vakit geçiriyoruz ya da bilgisayar başında bütün gün boynumuz doğru pozisyonda duramıyor. Siz de sabah uyansanız bile boyun ağrıları çekiyor iseniz üzülmeyin yalnız değilsiniz. Bu duruş bozukluğuna da sebebiyet veren çağımızın hastalığı boyun ağrılarına ne yapabiliriz gelin birlikte bakalım.

Telefona Bakarken, Boynunuza Ne Olur?

İnsanlar her gün telefonlarına bakarak yaklaşık beş saat harcıyorlar ve bu bazı ciddi boyun ağrılarına yol açabilir. Harvard Medical Health’teki araştırmacılar, 10 kişiden 7’sinin hayatlarının bir noktasında boyun ağrısı yaşayacağını tahmin ediyor.

Telefona bakarken eğdiğiniz boynunuzun vücudunuza yaptığı şey şudur: Boynun arkasındaki kas, tendon ve bağ yapılarını uzatırken, boynun önündeki kas, tendon ve bağ yapılarını sıkıştırır ve sıkılaştırır. İnsan kafası 10 kilo ağırlığında. Başınız öne eğik her cm için boynunuzun taşıması gereken ağırlık iki katına çıkar. Fazla mesai, bu ekstra gerginliği arttır.

 

  1. Abartılı Baş Sallama

Uzmanlar abartılı baş hareketinin omuzlarınızı aşağı ve geriye çekerek ve boyun hareketliliğini artırarak aşağı/ileri baş pozisyonunu dengelediğini açıklıyor.

 

Nasıl yapılır:

Masanızda oturarak veya omuzlarınız gevşemiş halde rahatça ayakta durarak başlayın. Ağzınız kapalıyken dişler birbirine değiyor ama sıkmıyor tavana bakın.

Burada duraklayın ve çenenizin gevşemesine ve ağzınızı açmasına izin verin. Şimdi başınızı bir veya iki santim daha geriye getirip getiremeyeceğinize bakın (genellikle yapabilirsiniz).

Başınızı sabit tutun ve alt çenenizi üst çenenize getirerek ağzınızı kapatın. Boynunuzun önünde bir gerginlik hissetmelisiniz.

 

  1. Aşağıya Bakan Köpek

Uzmanlar aşağıya bakan köpeğin göğüs ön duvarını ve omuzları açmak için kullanışlı olduğunu belirtiyor, genellikle aşırı teknoloji kullanımından dolayı yuvarlak ve sıkı hale geliyor. Bu poz tamamen üst vücut gücü ile ilgilidir, yani omuz gücünüz yoksa, omuzlarınızı kulaklarınıza kadar sıkarak telafi edebilirsiniz. Bunu yaptığınızı fark ederseniz, kürek kemiklerinizi aktif olarak sırtınızdan aşağı doğru çekin, bu da boynunuzda boşluk yaratacaktır.

 

Nasıl yapılır:

Dört ayak üzerinde başlayın. Ayak parmaklarınızı bükün ve kalçalarınızı yukarı kaldırın, kalça kemiklerinize tavana doğru ulaşın.

Topuklarınızı mata doğru uzatın, ancak yere yığılmalarına izin vermeyin.

Boynunuz uzun olacak şekilde başınızı eğin. Burada kalırken bilek kıvrımlarınızın matın ön kenarına paralel olmasına dikkat edin.

Bileklerinizdeki baskıyı hafifletmek için işaret ve baş parmaklarınızın eklemlerine bastırın.

Burada en az üç derin nefes alın. Sonra serbest bırakın.

 

  1. Kedi-İnek

Karın ve pelvisiniz Kedi-İnek akışını yönlendirmelidir: Nefes alırken, kuyruk kemiğiniz tavana bakacak şekilde pelvise bir ön eğim yaratırsınız ve nefes verirken arkaya bir eğim yaratırsınız, böylece kuyruk kemiğiniz yere doğru döner. Bu hareket dizisi, mükemmel olmayan duruşun büyük bir parçası olan omurga farkındalığını artırmaya yardımcı olur.

 

Nasıl yapılır:

Omuzlarınız bileklerinizin üzerinde, kalçalarınız dizlerinizin üzerinde ve ayaklarınızın üst kısımları yere bastırılmış halde dört ayak üzerinde başlayın. Parmaklarınızın önünde birkaç santim aşağı bakın ve başınızdan kuyruk kemiğinize kadar uzatın.

‘Kedi’ aşamasına başlamak için, nefes verirken kuyruk kemiğinizi sıkıştırırken omurganızı tavana doğru kıvırmak için karın kaslarınızı kullanın. Boynunuzu uzatın ve çenenizin göğsünüze doğru aşağı ve içeri uzanmasına izin verin, böylece kulaklarınız pazılarınızdan aşağı insin.

‘İnek’ aşamasına başlamak için, nefes alırken karnınız yere inecek şekilde pelvisinizi yukarı kaldırın ve kepçeleyin. Omuzlarınızı kulaklarınızdan uzaklaştırarak kürek kemiklerinizi genişletin ve tavana bakmak için çenenizi ve göğsünüzü kaldırın.

Kedi-İnek arasında birkaç kez dolaşın, stresi ve basıncı baş ve boyundan uzak tutun.

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama