June 25, 2024

Bu Belirtiler Varsa Bağışıklık Sisteminiz Zayıf Olabilir! Çözümü Burada!

Bu yeni koronavirüs çağında, bağışıklık sürekli aklımızda olan bir konu. Sonuçta sağlıklı bir vücut, yalnızca COVID-19 gibi virüsleri değil, aynı zamanda patojenik bakteri ve parazitleri de savuşturmamıza yardımcı olan güçlü bir bağışıklık sistemine bağlıdır.

Bağışıklık sistemini desteklemek önemli olsa da akıllara şu soru geliyor: Bağışıklık sistemimizin zayıf olduğunu nasıl anlarız?

Kronik hastalıklar veya otoimmün hastalıklar, bozulmuş bağışıklık için en belirgin risk faktörleridir. Ancak yaşam tarzınız da sizi enfekte olmaya çok açık bir konuma getiriyor olabilir. Altta yatan ırsi bir rahatsızlık durumu olmayan genel olarak sağlıklı nüfus için bunlar sağlıksız bir beslenme biçimi, yüksek stresli bir iş veya huzursuz bir ev ortamı ve zayıf uyku içerebilir.

Tüm bu faktörler bağışıklık sağlığınızın idealin altında olduğunu gösterebilecek fiziksel ve hatta psikolojik belirtilere (sık sık hastalanma veya kronik olarak bunalmış ve bitkin hissetme) yol açabilir.

Aşağıda, uzmanlar bunları ve diğer uyarı işaretlerini ve bağışıklık sisteminizi nasıl ekstra yükseltebileceğinizi açıklıyor.

Zayıf bir bağışıklık sisteminin olası belirtileri;

Aşağıdaki belirti ve semptomların zayıflamış bir bağışıklık sistemine özgü olmadığını unutmamak önemlidir – bunlar aynı zamanda bir dizi başka faktör veya sağlık durumuyla da ilişkili olabilir. Örneğin, okula giden ve sürekli olarak eve kötü mikroplar getiren bir çocuğunuz varsa da her zaman hastalanabilirsiniz. Ya da sürekli süt ürünleri yediğiniz ve aslında laktoz intoleransınız olduğu için kronik ishaliniz olabilir.

1. Sürekli nezle oluyorsunuz ve belirtiler sonsuza dek sürüyor.
Genel popülasyon için, soğuk algınlığı, grip veya hatta zatürre ile daha sık hastalanan insanlar genellikle bağışıklık sisteminde bir miktar bozulma olan insanlardır. Yetişkinlerin yılda iki ila üç soğuk algınlığı yaşaması normal kabul edilir; ve çoğu insan yedi ila 10 gün içinde iyileşir. Sağlıklı insanlarda bu, vücudunuzun antikor geliştirmesi ve hastalıkla savaşması için bolca zamandır. Ancak iyileşmeniz daha uzun sürerse veya soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları veya gerçekten herhangi bir enfeksiyon kapmaya devam ederseniz, bağışıklık sisteminiz ayak uydurmakta zorlanır.

Şunu deneyin: İnatçı bir enfeksiyonunuz olduğunda, güvende olmak için doktorunuza gidin. Ayrıca, stresi azaltmaktan daha fazla uyumaya ve besleyici bir diyet yemeye kadar vücudunuzu mümkün olduğunca çok şekilde desteklemek için adımlar atın. Çinko, D vitamini, C vitamini gibi bazı takviyelerin bağışıklık sisteminize ihtiyaç duyduğu üstünlüğü sağlayabileceğini söylüyor.

2. Sık sık tükeniyorsunuz ve uykunuz tutarlı değil.
İyi bir uyku rejiminiz yoksa ve her gece sekiz saatten daha az kaliteli uykuya dalamıyorsanız, bazı büyük faydaları kaçırıyorsunuz. Vücudunuzun hava karardığında salgıladığı hormon olan melatonin, aslında gerçekten önemli bir bağışıklık aracıdır. Bu yüzden uyuduğumuzda, genellikle makrofajlar ve nötrofiller gibi belirli beyaz kan hücrelerinin ve antiviral ve anti-kanser olan doğal öldürücü (NK) hücrelerin daha fazla toplanmasına ve aktivitesine sahip oluyoruz. Öte yandan, yetersiz uyku bu hücrelerin aktivitesini baskılayabilir.

Şunu deneyin: Her ger gece en az yedi ila sekiz saat uyuyun. Tutarlı bir uyku vakti rutini oluşturmak ve akşamları ışığa maruz kalma ve ekran süresini en aza indirmek yardımcı olabilir. Geceleri dönüp durursanız, kaliteli uykuyu desteklemek için bir magnezyum takviyesi düşünün.

3. Stres seviyeleriniz çok yüksek.
Evden çalışmaya başladığınızdan beri iş talepleri yükseldiyse ve sürekli olarak savaş ya da kaç modunda sıkışmış hissediyorsanız, kronik stresinizin bağışıklık sisteminizle uğraşma ihtimali yüksektir. Zayıf uykuda olduğu gibi, kronik stresin belirli bağışıklık hücrelerinin eylemini azaltabileceğini ve vücudun optimal antikor tepkisini oluşturmasını önleyebileceğini söyleniyor.

Aşırı stres aynı zamanda kortizolün sisteminize aşırı seviyelerde “stres hormonu” pompalanması anlamına geldiğini ve “bağırsak bağışıklık bariyerini zayıflatarak bağışıklık sistemini zayıflatabileceği” söz konusu.

Şunu deneyin: Stresli yaşam durumunuzdan veya işinizden çıkamıyorsanız, meditasyon, nefes çalışması veya yoga gibi farkındalık gerektiren günlük bir alışkanlık edinin. Yeterli uyku aynı zamanda stresi azaltmada çok önemli bir yer tutar.

Bağışıklık sisteminizi doğal olarak nasıl destekleyebilirsiniz.
Yukarıdaki işaretler, bağışıklık sisteminizin zayıf olabileceğine dair daha belirgin göstergelerden bazılarıdır. Bağışıklığınızı savaşçı şekline geri döndürmek için önerilen yaşam tarzı değişiklikleri büyük fark yaratabilir.

Her gece en az sekiz saat uyumayı hedefleyin.
Derin nefes alma veya yoga gibi farkındalık uygulamalarıyla stresi azaltın.
Şekeri ve rafine karbonhidratları yeniden değerlendirin ve yerlerine besleyici yoğun bütün yiyecekleri koyun
Sürekli hasta iseniz vücudunuza D vitamini, C vitamini, çinko, probiyotikler gibi besinler ile ekstra destek verin.
Ağzınız yerine burnunuzdan nefes alın
Vücudunuzu her gün hareket ettirin – egzersiz kan hücrelerinin işlerini yapmasına yardımcı olan daha iyi dolaşım ve oksijenasyonu destekler.
Alkol alımınızı azaltın.
Ve ellerinizi yıkamayı unutmayın! Bu tavsiye asla eskimez.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama