July 13, 2024

Bu Besinleri Kahvaltı Masanızdan Eksik Etmeyin!

Yıllardır konuşulan o çok büyük yanlış anlamayı artık ortadan kaldıralım. Sanılanın aksine kahvaltı günün en önemli öğünü değildir! Sırf bu miti devam ettirmek için sabah sağlıksız ve trans yağlı poğaçaları, hamur işlerini, şekerli paketli gıdaları tüketiyorsanız kendinize ve cildinize düşündüğünüzden daha fazla zarar veriyor olabilirsiniz. Öte yandan eğer sağlıklı ve dengeli beslenmeye çalışıyorsanız kahvaltı günün geri kalanında daha az acıkmanızı engelleyip sizi dengeli bir şekilde tok tutabilir. Gelin birlikte kahvaltıda tüketmeniz gereken sağlık deposu yiyecekleri sıralayalım.

Yumurta
Yumurta inkar edilemez derecede sağlıklı ve lezzetlidir. Araştırmalar, kahvaltıda yumurta yemenin tokluk hissini artırdığını, bir sonraki öğünde kalori alımını azalttığını ve kan şekeri ve insülin seviyelerinin sabit kalmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Bir çalışmada, kahvaltıda yumurta yiyen erkekler, simit tüketenlere göre günün geri kalanında daha tatmin olmuş ve daha az kalori almışlardır. Ek olarak, yumurta sarısı lutein ve zeaksantin içerir. Bu antioksidanlar, katarakt ve maküler dejenerasyon gibi göz bozukluklarını önlemeye yardımcı olur. Yumurta aynı zamanda beyin ve karaciğer sağlığı için çok önemli bir besin maddesi olan en iyi kolin kaynaklarından biridir.

Yoğurt
Şekersiz ve katkısız yoğurt kremsi, lezzetli ve oldukça besleyicidir. Protein açısından daha konsantre, kaymaksı bir yoğurt üreten süt kaymaklarından peynir altı suyu ve diğer sıvıların süzülmesiyle yapılır. Proteinin açlık hissini azalttığı ve yağ veya karbonhidratlardan daha yüksek bir termik etkiye sahip olduğu araştırmalar sonrası ortaya çıkmış bir gerçektir. Termik etki terimi, yemekten sonra ortaya çıkan metabolik hızdaki artışı ifade eder. Dahası, tam yağlı yoğurt, yağ kaybını artırabilen ve meme kanseri riskini azaltabilen konjuge linoleik asit (CLA) içerir.
Bazı yoğurt türleri, bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olan Bifidobacteria gibi iyi probiyotik kaynaklarıdır. Yoğurdunuzun probiyotik içerdiğinden emin olmak için etiketteki canlı ve aktif kültürleri içeren ifadesine bakın. Yemeğinizin vitamin, mineral ve lif içeriğini artırmak için yoğurdun üzerine çilek veya doğranmış meyve eklemeyi deneyin.

Yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi, tahıl sevenler için en iyi kahvaltı seçeneğidir. Yulaf beta-glukanı adı verilen benzersiz bir lif içeren öğütülmüş yulaftan yapılır. Bu lifin, düşük kolesterol de dahil olmak üzere birçok etkileyici sağlık yararı vardır. Dahası, yulaf beta-glukanı, tokluk hissini teşvik eden viskoz bir liftir. Yulaf ayrıca, yağ asitlerinin bozulmasını önleyen antioksidanlar açısından da zengindir. Bu antioksidanlar ayrıca kalp sağlığına fayda sağlayabilir ve kan basıncını düşürebilir. Yulaf ezmeli bir kahvaltının protein içeriğini artırmak için su yerine sütle hazırlayın veya bir parça yumurta veya bir parça peynirle servis edin.

Chia Tohumları
Chia tohumları son derece besleyicidir ve etraftaki en iyi lif kaynaklarından biridir. Aslında, 28 gram chia tohumu, porsiyon başına etkileyici 11 gram lif sağlar. Dahası, chia tohumlarındaki lifin bir kısmı, suyu emen, sindirim sisteminizde hareket eden yiyeceklerin hacmini artıran ve kendinizi tok ve tatmin hissetmenize yardımcı olan yapışkan liftir. 12 haftalık küçük bir çalışmada, chia tohumu yiyen diyabetli kişilerde kan şekeri ve kan basıncında iyileşmelerle birlikte açlık azaldı. Chia tohumları, hücrelerinizi metabolizma sırasında üretilen serbest radikaller adı verilen kararsız moleküllerden koruyan antioksidanlar bakımından da yüksektir.

Kuruyemişler
Kuruyemişler lezzetli, doyurucu ve besleyicidir. Doyurucu oldukları ve kilo alımını önlemeye yardımcı oldukları için kahvaltınıza harika bir katkı sağlarlar. Kuruyemişlerin kalorisi yüksek olsa da araştırmalar içlerindeki tüm yağı emmediğinizi gösteriyor. Aslında, vücudunuz 28 gramlık badem porsiyonundan yalnızca 129 kalori emer. Ayrıca, kuruyemişlerin kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği, insülin direncini azalttığı ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Tüm kuruyemiş türleri ayrıca magnezyum, potasyum ve kalp sağlığına uygun tekli doymamış yağ bakımından da yüksektir. Kuruyemişler ayrıca şeker hastaları için de faydalıdır. Bir çalışmada, karbonhidratların bir kısmını fındık ile değiştirmek kan şekeri ve kolesterol seviyelerinin düşmesine neden olmuştur. Yoğurt, süzme peynir veya yulaf ezmesinin üzerine 2 yemek kaşığı doğranmış fındık eklenmesi, kahvaltınızın besin değerini artırırken gevreklik ve lezzet sağlar.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama