May 22, 2024

Bu Yiyecekleri Yediğinizde Kendinizi Tok Hissedeceksiniz!

Hiç acele etmeden kilo vermek mi istiyorsunuz? O zaman öğle yemeğinize biraz acı sos eklemeyi deneyin. Araştırmalar gösteriyor ki tabağınızı acı biber, sulu meyveler ve sebzeler, lifli gıdalar ve sağlıklı yağlardan oluşan yumurta ve yoğurt gibi süt ürünleriyle doldurursanız açlık hissiniz daha uzun sürüyor.

Su zengini meyve ve sebzeler

Bilim insanları, kilo kaybı için en iyi meyve ve sebzelerin yüksek su yoğunluğuna sahip olduğunu açıklıyor. Her gün bir kase çorba içmenin ve salata yemenin önemini vurgulayan araştırmacılar su açısında yoğun bu yiyeceklerin tokluk hissiyatını uzattığını söylüyor. Yaz mevsiminde kavun karpuz gibi sulu meyvelerin tüketimi, domates ve salatalık gibi sulu sebzelerin yemek öncesi tüketimi kilo verme ve doygunluk hissi açısından çok önemli.

Acı Biber

Kilo kaybı için acı sos kullanmak mı? Evet, özellikle baharatlı biberler zengin sebzeler oldukları için hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de gelecekteki aşırı yemeyi önlüyor. Bir araştırma için insanlara bir öğün öncesinde acı biberli ve baharatlı yiyecekler verilmiş, bir sonraki öğünleri ise sınırsız pizza imiş. Daha önceki öğününde baharatlı ve acılı şeyler tüketen katılımcılar gözle görülür bir derecede daha az pizza tüketmişler.

Yoğurt

Yoğurt hem protein hem su açısından oldukça besleyici bir besin. Bazı araştırmalar kalsiyumun doygunluk hissini arttırdığını da belirtiyor. Yoğurdu granola gibi lifli yiyeceklerle ve meyvelerle tüketip doyuruculuğunu arttırabilirsiniz.

Yumurta

Araştırmalar gösteriyor ki aşırı kilolu insanlar bile öğünlerinde yumurta tükettiklerinde daha geç acıkıyorlar. Yumurta tüketiminiz yine de en sağlıklı biçimde olmalı. Yağda pişirmek yerine haşlanmış yumurtalarınızı su bazlı sebzelerle birlikte tüketebilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama