April 25, 2024

Çift Aşamalı Cilt Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Her nasılsa, çift aşamalı cilt temizliği yıllardır varmış gibi birden hayatımıza dahil oldu ve çokça konuşulmaya başlandı. Ama çift temizlik nedir? Rutininize fazladan bir adım eklemeye neden zahmet etmelisiniz? Ve gerçekten herkes için mi?

Bütün bu sorularınızın tüm yanıtları için okumaya devam edin.

Nedir?

Çift temizlik, göründüğü kadar basittir. Yüzünüzü iki temizleyiciyle iyice yıkamayı içerir. Tek sorun, temizleyicilerin istenen etkiyi elde etmek için iki farklı türde olması gerektiğidir. İlki genellikle yağ bazlı bir temizleyicidir. Bunu su bazlı olanı takip eder. Bununla birlikte, yağlar sizin için uygun değilse, iki normal temizleyiciyle iki kez temizlemeniz mümkündür.

Amaç Ne?

Neden iki temizleyici kullanmanız gerekiyor? İşte türlerin önemli olduğu yer burasıdır. Yağ bazlı bir temizleyici, makyaj, güneş kremi, sebum ve kirlilik dahil olmak üzere yağ bazlı kirleri gidermek için tasarlanmıştır. Öncelikle bu şeylerden kurtularak, ikinci su bazlı temizleyici cilde gerçekten nüfuz ederek kir ve ter gibi kokuları giderebilir. Sadece daha derinlemesine bir temizlik sağlamak anlamına gelmekle kalmaz, aynı zamanda donuk cildi canlandırabilir ve diğer cilt bakım ürünlerinin daha etkili bir şekilde nüfuz etmesine izin verebilir.

Kimin İçin?

Çift temizlik bir zorunluluk değildir, ancak bazı cilt tipleri bunu diğerlerinden daha değerli bulabilir. Örneğin yağlı cilde sahip olanlar! İki nazik formül, cildin çok kuru hissetmesine neden olabilecek güçlü bir formülden fazla yağla mücadele etmenin genellikle daha iyi bir yoludur.

Akneye eğilimli kişiler ayrıca, kopmalara yol açabilecek bakterilerini yok etmeye yardımcı olmak için nazikçe iki kat daha fazla temizlik yapmak isteyebilir.

Bu Teknik Nereden Ortaya Çıktı?

Japonya ve Kore çifte temizliğin kurucu babalarıdır. Raporlara göre, Japon geyşaları beyaz makyajlarını gidermek için temizleme yağları ve ardından köpüklü bir temizleyici kullandı. Bu teknik, son yıllarda Batı kültürüne göç eden Kore 10 aşamalı cilt bakımı rejiminin bir parçası olarak da popüler hale geldi.

Nasıl Yapılır?

İster bir temizlik yağı ister yağ bazlı bir merhem ve ardından bir jel, losyon veya krem ​​seçin, yöntem aynıdır. Yağ bazlı temizleyiciyi avucunuza uygulayın ve parmaklarınızı kullanarak yaklaşık bir dakika boyunca dairesel hareketlerle cildinize nazikçe masaj yapın. Göz çevresi ve saç çizgisini unutmayın. Yağ bazlı temizleyiciler, kokusuz oldukları sürece göz makyajını çıkarmak için yeterli olmalıdır.

Durulama söz konusu olduğunda, dehidrasyonu önlemek için bir bez veya ellerinizi ve ılık su kullanın. Bir emülgatör içeren yağ bazlı temizleyiciler, yağ, süt benzeri bir madde oluşturmak için su ile birleştiğinden, genellikle daha kolay uygulanırlar.

İkinci temizleyiciye hazır mısınız? Cildinizi nemli tutun ve su bazlı formülü tam olarak eskisi gibi uygulayın.

Bunu Ne Sıklıkla Yapmalısınız?

Çift fazlı temizliği sadece gece yapmanız yeterli. Sonuçta, bu, cildin makyaj ve kirle kaplanmasının muhtemel olduğu zamandır. Ancak sebum uyurken üretilebildiğinden, tekniği sabahları da uygulayabilirsiniz.

Ne Kullanmalısınız?

Seçtiğiniz temizleyicilerin tümü cilt tipinize bağlıdır. Ancak uyulması gereken birkaç genel kural var. Doğal yağları soyabilen veya koku ve alkol gibi potansiyel olarak tahriş edici bileşenler içeren sülfat içeren temizleyicilerden kaçının. Ve ürünlerin pH seviyesini inceleyin. Cildin ortalama pH seviyesi 5 civarındadır, bu nedenle dengeyi korumak için benzer seviyeye sahip bir temizleyici bulmaya çalışın.

Normal Cildiniz Varsa

Normal cilt tiplerinin belirli bir sorun için endişelenmesine gerek yoktur, yine de en iyisi nemlendirici veya kremsi formülleri tercih etmektir.

Kuru veya Hassas Cildiniz Varsa

Ürün ne olursa olsun, kuru veya hassas cilde sahip kişiler her zaman nazik, tahriş edici olmayan bir formül aramalıdır.

Nötr pH seviyesi cildin daha fazla kurumamasına yardımcı olabilir ve jojoba yağı ve karite yağı gibi bileşenler hidrasyona yardımcı olabilir.

Yağlı veya Akne Eğilimli Cildiniz Varsa

Yağ üretimini düzenlemek için tasarlanmış hafif temizleyicilere bağlı kalın. Özellikle akne için, E vitamini ve glikolik asit gibi iltihap önleyici bileşenler içeren ürünlere özellikle dikkat edin.

Karma Cildiniz Varsa

Karma cilt tiplerine sahip kişilerin, yağlılığı önleyen ancak ciltte kuru hissi bırakmayan temizleyiciler aramaları gerekir.

Nemlendirici seramidler içeren zengin, yağ bazlı bir temizleyici ve ardından canlandırıcı bir köpük temizleyici seçebilirsiniz.

Tek İhtiyacınız Olan Bu Mu?

Çifte temizlemeyi bitirir bitirmez, cilt bakımı rejiminizin geri kalanına geçmeden önce nemi kapatmanız gerekir. Sabahları kaliteli bir nemlendirici ve güneş kremi ile takip edin. Geceleri nemlendirici serumlar, yağlar ve gece kremleri veya bunların bir kombinasyonu arasından seçim yapabilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama