July 20, 2024

Çocuğunuzu Motive Etmenin En Sağlıklı Yolları!

Çocuğunuza dişlerini fırçalaması için rüşvet vermeye başvurduysanız, motive olmayan bir çocuğun hayal kırıklığını bilirsiniz. Uzun vadeli başarıları söz konusu olduğunda çocuklar için öz motivasyon çok önemli olsa da, bu her çocuğun doğal olarak geliştirdiği bir alışkanlık değildir. Ne olursa olsun bir tavır almak cazip gelse de, iki kez düşünün. Kucağa almak, itmek ve rüşvet vermek yarardan çok zarar verebilir. “The Self-Motivated Kid” kitabının yazarı Dr. Shimi Kang, “Çocukların ömür boyu başarılı olabilmeleri için, onları kimse izlemese bile çok çalışmayı öğrenmeleri gerekir” diyor.

Dr. Kang’a göre, kendi kendini motive eden bir çocuk, ya faaliyete duyulan tutku ya da amacının anlaşılması ve başarmanın doğal ödülüne duyulan arzuyla içsel olarak yönlendirilir.

Dr. Kang, “Örneğin, bir çocuğun matematiğe tutkusu olmasa da,ikinci sınıfa geçmenin tek yolunun matematik dersini geçmek olduğunu biliyorsa [bunu başarmak için çok çalışacaktır],” diyor. Kendi kendini motive etme, çocukların çocukluk çağı çabalarında başarılı olmak için ve gelişmeleri için kritiktir, ancak yetişkinler olarak davranış biçiminizin onlar üzerindeki etkisi de aynı derecede önemlidir. Dr. Kang, “Başarı için kilit bir beceri, uyum sağlama ve esneklik gerekir ve öz motivasyon her ikisinin de bir bileşenidir” diyor.

Öyleyse çocuğunuzun kendi kendine motivasyonunu teşvik etmek için ne yapabilirsiniz? İşte bazı ipuçları:

Programına Rehberlik Edin

Dengeli bir yaşam tarzını teşvik etmek çok önemlidir, bu nedenle ders dışı etkinlikleri yönetilebilir tutun, yaşa uygun bir yatma zamanı uygulayın ve bol miktarda aksama süresi sağlayın. Dr. Kang, “Bir çocuk uykudan mahrum kalamaz, yorgun olamaz veya aşırı meşgul olamaz, çünkü bunlar motivasyonu engelliyor” diyor.

Oyun Oynamaya Teşvik Edin

Sadece çalışmaya ve ev işlerine bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Dr. Kang, “Sonuç veya değerlendirmeye bakmaksızın yeni ve farklı şeyler keşfedin” diyor. “Bu tür serbest oyun, bireysel tutkuların bulunmasına ve geliştirilmesine olanak tanır.”

Topluluk Anlayışı Bulmasına Yardım Edin

Arkadaşlarla, ailelerle, komşularla ve okul gruplarıyla bağlantı kurmak bir amaç duygusunu geliştirir ve bu da çocuklar için öz motivasyonu artırır. Dr. Kang, “Bir çocuk spor takım arkadaşlarıyla yakın ilişki içindeyse, takımın iyiliği için daha çok çalışacaktır” diyor.

“Yunus” Ebeveyn Olun

Dr. Kang, ebeveynleri üç kategoriye ayırır: yunus, kaplan ve denizanası. Yunus ebeveynleri otoriterdir ve bağımsızlığa izin vererek öz motivasyonu teşvik etmede etkilidir, kaplan ebeveynleri katı ve talepkardır ve denizanası ebeveynleri müsamahakâr ve aşırı daha da müsamahakârdır.

Genel Övgüden Kaçının

Dr. Kang, “İyi iş” gibi şeyler söylemektense, ebeveynlerin dürüstlük, doğruluk, saygı ve sorumluluk gibi karakter değerlerine övgüler yağdırmasını öneriyor. “Bu yöntem, dış karakter oluşumuna karşı içerideki karakteri oluşturmaya odaklanıyor ve daha fazla iç motivasyona yol açıyor,” diye açıklıyor.

Çabaya Odaklanın

Bir testte veya futbol turnuvasında birincilik galibiyetini kutlamak yerine, bu hedefe ulaşmak için ne kadar çok çalıştıklarını övün. Bu, görevler zor görünse bile çocuğun çalışmaya devam etmesini sağlar. Dr. Kang açıklıyor, “Eğer performansı esas olarak översek, görevin çok zor olduğunu bilirlerse çocuk motivasyonunu kaybedecektir.”

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama