July 24, 2024

C Vitamini Deposu 10 Yiyecek

C vitamini, soğuk algınlığı ve grip sezonunun mutlak yıldızıdır. Ve iyi bir nedenden dolayı – antioksidan-, sizi daha sağlıklı hale getirmek için çalışan bazı özel süper güçlere sahiptir. C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır ve bu da vücudu enfeksiyonlara ve yabancı istilacılara karşı korur. Araştırmalar, her gün c vitamini alan insanların soğuk algınlığına yakalanma olasılığının yarıya düştüğünü ve hastalandıktan sonra c vitamini almayanlara oranla semptomları % 8 daha hızlı atlattıklarını gösteriyor.

C vitamini bir bağışıklık güçlendiriciden daha fazlasıdır, kan basıncını yönetmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kanıtlar da vardır.
Bu güçlü antioksidanın en ünlü kaynağı portakal. Narenciyeler C vitamini bakımından yüksek de olsa c vitamini eksiğinizi karşılamanız için tek yol portakal suyu içmek değil! İşte C Vitamini bakımından zengin diğer yiyecekler;

Brokoli
İşte bir sürpriz: Lif bakımından zengin brokoli, turunçgillerden iki kat daha fazla C vitamini içerir – orta boy bir portakal 70 mg c vitamini içerirken bir porsiyon brokolide bu oran 132 mg’dır.

Karnıbahar
Yetişkinlerin günde yaklaşık olarak 90 mg c vitamini tüketmesi gerekiyor, bir tabak karnıbahar bu ihtiyacın %77’sini karşılayabiliyor.

Brüksel Lahanası
Son 5 yılda brüksel lahanasının hak etmediği kötü bir şöhrete sahip olduğunu fark ettik. 1. tatları oldukça güzel. 2. Fincan başına 75 mg vitamin c barındırıyorlar.

Yeşil & Kırmızı Biber
Biberlerin %92’si su olsa da bu vitamin bakımından zengin olmadıklarını göstermez. Yarım kilo kapya biberi, vücudunuzun ihtiyacı olan c vitamini miktarının %169’una karşılık geliyor.

Portakal
Narenciyelerin C vitamini içeriğini de küçük görmek istemiyoruz. Portakal başına %70 C vitamini miktarı azımsanacak bir rakam değil. Ayrıca, sağlıklı bir kalbi teşvik eden iki besin olan lif ve potasyum açısından da iyi bir kaynaktır.

Domates
Bir orta boy domates günlük toplam C vitamininizin % 28’ini sağlayabilir.

Ispanak
Ispanak gibi yapraklı yeşillikler, 100 g porsiyon başına 28 mg ile harika bir C vitamini kaynağıdır. Bu yaklaşık 3.3 fincan çiğ ıspanak anlamına gelir, ancak 2017’den yapılan bir araştırma, yapraklı yeşilliklerin buharda pişirilmesinin aslında antioksidanlarının daha da serbest bırakılmasına yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Kivi
Her kivi meyvesi 64 mg C vitamini içerir. Ayrıca, vücudu soğuk algınlığı ve gripten korumak için birlikte çalışan diğer besinleri – yani E ve K vitaminleri, folat ve fitokimyasallar da içerirler.

Limon
Aramızdaki ekşiseverler için, bir limon 30 mg’dan fazla C vitamini içerir.Bu muhteşem meyvedeki sitrik asidin böbrek taşlarını önlediği ve anemiye karşı koruduğu kanıtlanmıştır.

Çilek
Hemen hemen bir fincan çilek, günlük C vitamini alımınızı doldurur ve önerilen günlük değerin neredeyse% 99’una eşittir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama