July 24, 2024

Çatlaklardan Kurtulmak Mümkün Mü ?

Her ne kadar vücudumuzla barışık olmaya çalışsak da bunu her zaman başaramayabiliyoruz. Bu yazıda anlatacaklarımıza başlamadan önce selülitli, selülitsiz, çatlaklı, çatlaksız her vücut tipi normaldir bunu hatırlatalım. Özellikle sık kilo alıp veren bir bünyeniz varsa, çocuk doğurduysanız cildinizde çatlaklar olmasından daha doğal bir şey yok. Yine de bu çatlaklardan kurtulmanın yollarını arayanlar için uzman görüşü dahilinde bazı çözümler sunmaya geldik.

Cilt uzmanlarına göre herhangi bir operasyon olmadan çatlaklardan tamamen kurtulmak imkansıza yakın. Yine de görünümlerini en aza indirgemek sizin elinizde.

Çatlaklara ne sebep olur?
Cilt uzmanlarına göre hızlı kilo alıp verme, hamilelik, kas kütlesinin artması gibi çeşitli sebepler vücudu bir anda geriyor ve cildinizin altındaki kolajen yapısını bozuyor ve birbirinden uzaklaştırıyor. Yani cildiniz genişledikten sonra eski haline döndüğünde kolajenler aynı yerde olmadığı için buralarda izler kalabiliyor.

Retinol içerikli ürünleri tercih edin!
Çatlaklar için FDA onaylı reçeteli kremler olmadığından Dermotoloji doktorları, zaman içinde yeni, biraz daha kalın bir cilt oluşturmak için kolajen üretiminizi uyaran retinol ile takviye edilmiş bir krem kullanmanızı öneriyor. Çatlaklar söz konusu olduğunda “tedavi”ye en yakın şey retinol takviyesi olabilir. Retinol kullanırken cildiniz kuruyacaktır, iyi nemlendirmeyi unutmayın.

Kuru Fırçalama
Peeling cilt çatlaklarınızın kaybolmasını sağlamaz ama retinol kremlerinizin daha da etkili olmasını sağlayabilir. Ölü deriyi gevşetip dökmeye yardımcı olan peelinglerin dışında kullanabileceğiniz bir formül de kuru fırçalama. Duşa girmeden önce tamamen kuru cidinizi hafifçe fırçalayın. Eğer cildiniz hassas ise ve egzaman gibi deri hastalıklarınız varsa bu seçeneği geçebilirsiniz.

Kimyasal Peeling
Fiziksel bir peeling size uygun değilse kimyasal bir arınmaya ne dersiniz? Herhangi bir yan etkisi olmaksınız ölü cilt hücrelerini nazikçe ve etkili bir şekilde gevşeten alfa veya beta-hidroksi asitler ile kimyasal bir peeling uygulayabilirsiniz. Hafif formüllü bir serumla başlayabilirsiniz.

Kuru Yağ
Eğer retinol tedavisi sizin için fazla ileri seviyeyse bio oil gibi kuru yağlar ile işe başlayabilirsiniz. Vitamin A ve E içeriğine sahip bir yağ hem çabucak emilir hem de çatlak görünümünü geçici olarak azaltmaya yardımcı olabilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama