April 21, 2024

Cilt Lekelerini Engellemenin Yolları

Güneş lekeleri, cildinizin güneşe maruz kalan bölgelerinde gelişen düz kahverengi lekelerdir. Karaciğerinizle ilgisi olmamasına rağmen, karaciğer lekeleri olarak da bilinirler. Güneş lekeleri zararsızdır. Kanserli değildirler ve sağlığınız için herhangi bir risk oluşturmazlar veya kozmetik nedenlerle çıkarmak istemediğiniz sürece tedavi gerektirmezler.

Güneş lekelerinin solmasına veya yok olmasına yardımcı olmak için kullanabileceğiniz birçok profesyonel ve evde tedavi vardır. Bu seçenekleri güneş lekesini önlemeye yönelik ipuçlarıyla birlikte keşfedeceğiz. Ayrıca güneş lekeleri, doğum lekeleri ve cilt kanserini nasıl ayırt edeceğinizi açıklayacağız.

Güneş lekelerini önleme

Güneş lekelerini önlemenin tek yolu UVA ve UVB ışınlarına maruz kalmanızı sınırlamaktır. Güneş lekelerini önlemek için:

 

Bronzlaşma yatakları kullanmayın.

10.00-15.00 saatleri arasında güneşten kaçının.

Dışarı çıkmadan önce güneş kremi sürün.

Güneş kremini belirtildiği şekilde düzenli olarak tekrar uygulayın.

SPF’li kozmetik ürünleri seçin.

Cildinizi giysilerle örtün.

Güneş lekesi mi? Melazma veya cilt kanseri mi?

Cildinizde karanlık bir nokta fark ettiğinizde endişelenmeden edemiyorsunuz. Bazı özellikler güneş lekeleri, doğum lekeleri ve cilt kanserini ayırt etmenize yardımcı olabilir:

 

Güneş lekeleri. Bunlar, ten rengi veya kahverenginin çeşitli tonlarında olabilen düz cilt renk değişikliği alanlarıdır. Yüzünüz, omuzlarınız, sırtınız ve ellerinizin arkası gibi vücudunuzun güneşe en çok maruz kalan kısımlarında görülürler. Genellikle 40 yaş civarında ortaya çıkmaya başlarlar, ancak bazı insanlar güneşe maruz kalma miktarına bağlı olarak bunları daha erken veya daha sonra geliştirebilir.

 

Melazma: Bu, özellikle alın, yanaklar, burun ve üst dudak gibi çok fazla güneşe maruz kalan bölgeleri etkileyen yaygın bir cilt sorunudur. Genellikle yüzde ciltte kahverengi veya gri-kahverengi lekelere neden olur. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre kadınlarda daha sık görülüyor. Melazma hormonlar tarafından tetiklenebilir. Ayrıca hamilelik sırasında çok yaygındır ve genellikle “hamilelik maskesi” olarak adlandırılır. Melazma kanserli değildir ve tıbbi olmaktan çok estetik bir endişe kaynağıdır.

 

Çiller: Çiller, en çok açık tenli kişilerde, özellikle de kızıl saçlı kişilerde görülen kalıtsal bir özelliktir. Çiller, yaz aylarında daha fazla güneş aldığınızda daha belirgin hale gelen düz, kahverengi lekelerdir. Kışın kaybolur veya kaybolurlar. Güneş lekelerinden farklı olarak, çiller yaşlandıkça daha az fark edilir hale gelir.

 

Doğum lekeleri: İki ana doğum lekesi türü vardır: pigmentli ve vasküler. Doğum lekeleri düz veya kabarık, büyük veya küçük olabilir ve ten rengi, kahverengi, mor, kırmızı ve uçuk mavi gibi çeşitli renk ve tonlarda olabilir. Çoğu doğum lekesi zararsızdır, ancak bazıları sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilebilir.

 

Cilt kanseri: Cilt Kanseri Vakfı’na göre, her 5 Amerikalıdan 1’inde 70 yaşına kadar cilt kanseri gelişir. Cilt kanseri, anormal cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesinden kaynaklanır ve güneşten ve bronzlaşma yataklarından gelen UV ışınlarından veya genetik mutasyonlardan kaynaklanabilir.

 

Birkaç cilt kanseri türü vardır. Bazal hücreli karsinom en yaygın tiptir ve melanom en ölümcül olanıdır. Yeni, değişen veya büyüyen bir ben veya leke, kaşıntılı, kanayan veya iyileşmeyen lezyonlarla birlikte olası cilt kanserinin bir uyarı işaretidir. Deri kanserleri de düzensiz sınırlara sahip olma eğilimindedir.

Güneş lekeleri zararsızdır, ancak hızla büyüyen, görünümü değişen veya olağandışı görünen herhangi bir leke bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama