July 20, 2024

Cilt Serumları Hakkında Merak Edilen Her Şey

Serumlar, yağlar, yağ serumları, jeller, nemlendiriciler, zengin kremler… cilt bakımı bazen çok kafa karıştırıcı olabilir!

Hangisini, ne zaman kullanıyorsunuz? önce hangisi sürülüyor? ve hatta bunlar bir arada kullanmamız doğru mu? gibi sorular büyüyen güzellik cephaneliğinize bakarken kendinize sorduğunuzdan emin olduğumuz sorulardan sadece birkaçıdır. Bu nedenle, birkaçını netleştirmeye yardımcı olmak istiyoruz.

Serum Nedir?

Serumlar, daha büyük cilt bakımı kategorilerinden biridir çünkü cildinizin ihtiyaç duyduğu hemen hemen her koşul için bir tane serum vardır. Parlatmaya, arındırmaya, yaşlanmayı geciktirmeye, nemlendirmeye ve ışıltıya yardımcı olabilirler, ancak tabii ki hepsi aynı anda kullanılmamalıdır. En yaygın serumları konuşmadan önce, ilk olarak cilt bakımı rutininizde nerede serum kullanmanız gerektiğini açıklayalım.

Serumunuzu taze temizlenmiş cilde sürmelisiniz. Bir toner veya esans kullanırsanız, serumlar bu aşamada devreye girebilir. İyi ve en pratik kural: ilk önce en ince formüllü ürünleri uygulamalısınız en son da en ağır formüllü ürünleri sürmelisiniz.  Serumlar bir tonerden daha kalın, ancak yağlardan daha hafif bir kıvama sahiptir, bu yüzden arada kalırlar.

Şimdi serumlar ve yüz yağları aynı görünse de, bazı farklılıkları vardır. Serumlar, yüksek oranda konsantre ve aktif bileşenler içeren bakım ürünleridir. Doğru olan yüz yağları gibi düşünüyor olabilirsiniz. Ancak fark şu ki, serumlar daha küçük moleküllerden oluşuyor ve bu da cildin derinliklerine nüfuz etme yeteneklerini artırıyor. Serumlar genellikle sudan ve ayrıca peptitler, vitaminler veya glikolik / alfa hidroksi asitler gibi aktif maddelerden oluşur.

Yüz yağları ise daha büyük moleküllerden (proteinlerden) oluşma eğilimindedir ve cilde beslenme, antioksidanlar, vitaminler ve hidrasyon sağlar. Yüz yağları genellikle cildi proteinlerle dolduran bitki tohumu yağları ve uçucu yağlardan oluşur. Bu lipitler, nem bariyerini güçlendirmeye ve cildinizi dengeli ve çok nemli tutmaya yardımcı olur. Ayrıca, akneye ve erken yaşlanmaya neden olabilecek çevresel hasarlardan korunmasına yardımcı olurlar. Her ikisi de çok yönlü bir cilt bakımı rutini için inanılmaz derecede önemlidir.

Farklı serum türlerini inceleyecek olursak;

Aydınlatıcı

Cildinizi aydınlatmaya yardımcı olan birkaç harika bileşen var. Parlatıcı terimi gevşektir ve donukluğu iyileştirmek, hiperpigmentasyonu azaltmak ve cilt tonunuzu dengelemek gibi çeşitli alt anlamları vardır. C vitamini serumları burada en popüler olanlardır ve cildiniz için serbest radikal hasarıyla savaşmak ve evet, parlaklığı artırmak gibi çok çeşitli faydalar sunar.

Peeling

Donuk ve gözenekli cildi ortadan kaldırmak isteyenler için yeni gizli silahınız peeling serumu olabilir. Glikolik asitler, alfa hidroksi asitler veya laktik asitlerle dolu olan bu serumlar, ölü deri hücrelerini ve döküntüleri uzaklaştırmak için tasarlanmıştır ve cildinizi pul pul dökmek için gözenekleri açar.

Ancak, insanların burada yaptığı en büyük hata, çok fazla peeling yapmaktır! Günlük peeling toniği veya hatta peeling yapan bir yüz yıkama kullanıyorsanız, peeling serumunu aynı gün kullanmak istemezsiniz. Esasen, cildinizin üst katmanlarını fırçalıyorsunuz ve çok fazla fırçalamak cildinize zarar verebilir. Haftada 2 3 kez tedavi gibi uygulamak en doğrusu.

Açıklığa Kavuşturma

Sivilce veya çatlaklarla mücadele ediyorsanız, arındırıcı bir serum oyunun kurallarını değiştirebilir. Peeling seruma benzer şekilde, arındırıcı bir serum genellikle sinir bozucu lekeleri tedavi etmek için harika olan salisilik aside odaklanır. Bunlar tüm yüzünüz için yoğun olabilir, bu nedenle nokta uygulama bölümlerini öneririz.

Parlaklık

O içten aydınlatmalı ışıltının peşindeyseniz, ışıltılı bir serum arıyorsunuz. Nemlendirici seruma benzer şekilde, ışıltılı serumlar ciltte nem tutmaya ve cildinizin bariyer işlevini güçlendirmeye odaklanır. Bunlar ayrıca ilave nem ve ışıltı için nemlendirici serumlarla birlikte kullanılabilir.

Yaşlanma karşıtı

Yaşlanma karşıtı çok büyük bir kategori ve pek çok alt kategoriye sahip. Büyük olasılıkla henüz yaşlanmayı geciktirmeye odaklanmadınız, ancak cildin kolajen üretimini artırmaya yardımcı olan cilt bakımı rutininize peptitleri dahil etmek için asla erken değildir. Kolajen cildinizin yumuşak, esnek ve genç görünmesini sağlayan şeydir – ama ne yazık ki, yaşlandıkça vücudunuz kollajeni kaybetmeye başlar ve 30 yaşına geldiğinizde hep birlikte üretmeyi durdurur. Bu nedenle, gençliğinizde peptid kullanmaya başlamak önemlidir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama