June 25, 2024

Cilt Tipinize Göre Nemlendirici Seçimleri

Nemlendirici Neden Kullanılır?

İyi beslenmeye ve stresi yönetmeye ek olarak, etkili bir cilt bakımı rejimi için cilt tipinize uyan ve cildinizin yumuşak görünmesini, hissetmesini sağlayan bir nemlendirici kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Cilt Tipiniz Nedir?

İyi bir cilt bakımı rejimi, serbest radikallerle savaşmak ve güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınlarını önlemek için günlük nemlendirme ve güneşten korunmayı içerir. Amerikan Dermatoloji Akademisi, özellikle banyodan sonra nemlendirmeyi tavsiye ediyor, böylece hala nemli olan cildinize daha fazla nem nüfuz etmiş olur.

Cilt tipiniz, genler ve beslenme gibi çeşitli nedenlere bağlı olarak beş kategoriden birine girer.
Yüzünüze doğru şeyleri sürdüğünüzden emin olmak için cilt tipinizi bilmek önemlidir. Çok kuru ciltler muhtemelen su bazlı bir üründen yararlanmayacaktır; daha kuru cilt, mümkün olduğunca fazla nem emmek için daha ağır nemlendiricilere ihtiyaç duyar.

Cilt tipinizi belirleyin:

Kuru (daha ağır, yağ bazlı bir nemlendirici)
Yağlı (daha hafif, su bazlı nemlendiriciler)
Olgun (nemi korumak için yağ bazlı nemlendirici)
Hassas (aloe gibi cilde zarar vermeyen yatıştırıcı bileşenlerden faydalanır)
Normal / Kombinasyon (daha hafif, su bazlı bir nemlendirici)

Cilt tipinizden emin değilseniz basit bir test yapabilirsiniz. Gerekli olan tek şey birkaç parça kağıt mendil ve birkaç dakika! Kağıdı yüzünüzün farklı bölgelerine bastırdıktan sonra, kağıdın ne kadar yağ aldığına bağlı olarak cilt tipinizi belirleyebilirsiniz.

Doku Hakkında Düşünün

Sizin için iyi bir nemlendiricinin dokusu da cilt tipinizle ilgilidir. Normal cilt, hafif, yağlı olmayan bir nemlendiriciyle en iyi sonucu verirken, kuru cilt, nemi “kilitlemesi” daha muhtemel olan daha ağır, daha kremsi bir formüle ihtiyaç duyabilir. Sadece kabın içindeki ürünün dokusuna değil, uyguladıktan sonra yüzünüzde nasıl hissettirdiğine dikkat edin.

Kokusunu Kontrol Edin

Nemlendiriciniz, uyguladığınızda kelimenin tam anlamıyla burnunuzun hemen yanında olacaktır, bu yüzden kokusu önemlidir. Bu nedenle tek başına, farklı tipte nemlendiricileri deneyebileceğiniz veya en azından bir kokusuna bakabileceğiniz bir nemlendirici alışverişi yapın. Akneye eğilimli veya hassas bir cildiniz varsa, koku veya parfüm içeren kokulu nemlendiricilerden uzak durmaya çalışın.

SPF Kullanın

Her gün güneş kremi uyguluyor musunuz? Muhtemelen bunun cilt bakımı rutininizde önemli bir adım olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Güneşin UV ışınlarından kaynaklanan cilt hasarıyla mücadele etmenin en iyi yolu, her gün güneş kremi sürmektir. Nemlendiriciniz burada devreye girebilir – SPF 15 veya daha yüksek bir nemlendirici seçmeyi deneyin ve belirtildiği gibi her gün uygulayın.

Etiketleri Okuyun

Herhangi bir cilt ürününün üzerindeki etiket tamamen anlaşılmaz görünebilir, ancak onu yakından okuyarak çok şey öğrenebilirsiniz. Spesifik olarak, “alerji testi yapılmış” (alerjik reaksiyonlara neden olma olasılığı daha düşük) ve “komedojenik olmayan” (gözenekleri tıkama olasılığı daha düşük) etiketli nemlendiriciler arayın. Bu etiketler, bir nemlendiricinin cildinizi tahriş etmeyeceğini garanti etmez, ancak çoğu insan için sağlam bir başlangıç noktasıdır.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama