May 30, 2024

Cilt Tipinize Göre Hangi Antioksidanı Seçmelisiniz?

Güneş kremi dışında, muhtemelen cilt uzmanları tarafından antioksidanlardan daha evrensel olarak sevilen bir içerik kategorisi yoktur. Cildi serbest radikallerin (kendilerini stabilize etmek için sağlıklı hücrelerden elektron çalan, bu süreçte masum cilt hücrelerinizi zayıflatan kararsız moleküller) neden olduğu hasara karşı koruma yetenekleriyle, antioksidanlar herhangi bir cilt bakım rejimine çok yönlü bir katkı sağlar.

Rutininize bir tane eklemek söz konusu olduğunda, aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli antioksidanlar vardır. Hepsi teknik olarak cildinizi oksidatif stresten koruma işlevini yerine getirirken, antioksidanları diğer bileşenlerle karıştırmak cilde fayda sağlayabilir. Her şey cilt tipinize ve endişelerinize en uygun olanı bulmakla ilgilidir.

 

Antioksidanlar Nasıl Çalışır?

Antioksidanların cildiniz için neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için nasıl çalıştıklarını bilmelisiniz. Uzmanlar şöyle anlatıyor; Antioksidanlar, herkesin cilt bakım rutininin önemli bir parçası olan maddelerdir, çünkü onlar oyundaki en çalışkan bileşendir. Aslında, antioksidanların tek amacı, hücrelerinizi bazı elektronlarından vazgeçerek serbest radikaller için doğal bir ‘kapatma’ anahtarı görevi görerek serbest radikallere karşı korumaktır.”

Cildiniz, her gün oksidatif strese neden olabilen havadaki kirlilik ve bilgisayar ekranınızdan gelen mavi ışık gibi çevresel saldırganlar tarafından bombardımana tutulur. Bu hasar zamanla artar. Oksidatif stres erken kırışıklara, elastin kaybına, nemin azalmasına, artan pigmentasyona ve nem bariyerinde azalmaya yol açabilir.

 

C Vitamini

C Vitamini (askorbik asit), oksidatif strese karşı koruyucu güçleri ve etkinliği en üst düzeye çıkarmak için diğer serbest radikal savaşçılarla iyi oynama yeteneği nedeniyle sevilir. C vitamininin eşit olmayan cilt tonu, pürüzlü doku, ince çizgiler, akne izleri ve genel donukluk gibi yaygın cilt sorunlarını giderdiği bilinmektedir.

Uzmanlar C vitamininin en iyi E vitamini ve yulaf, kahverengi pirinç ve elma gibi bitkilerin hücre duvarlarında bulunan organik bir bileşik olan ferulik asit gibi diğer antioksidanlarla çalıştığını belirtiyor. C vitamini ayrıca günlük güneşten korunma rejiminize harika bir katkı sağlar. SPF sizi güneşin UV ışınlarından korurken cildinizi serbest radikallerden korumaz. C vitamini gibi bir antioksidanı geniş spektrumlu güneş kreminizle eşleştirmek cildinizin tamamen korunmasını sağlayacaktır.

 

E Vitamini

Sorununuz kuru ciltse, Uzmanlar, nemlendirici ve anti-inflamatuar faydalar sağladığı için E vitamininin tercih ettiğiniz antioksidan olması gerektiğini söylüyor. E vitamini yara iyileştirme yetenekleriyle de iyi biliniyor ve hassasiyet ve tahrişten muzdarip olanlar için mükemmel bir seçenek. Genellikle tokoferol adı altında içerik etiketlerinde listelendiğini göreceksiniz.

 

Niasinamid

Uzmanlar “Niasinamid, B3 vitamininin iki ana formundan biridir” diyor. “Genellikle akne, rosacea, pigmentasyon sorunları ve kırışıklıkları yönetmek için kullanılır.” Uzmanlara göre, niasinamid ayrıca cilt bariyerinizi güçlendirmeye ve uzun vadeli cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Anti-inflamatuar özellikleri, onu lekelere ve siyah noktalara eğilimli insanlar için faydalı bir bileşen haline getirir.

 

Retinol

Retinol hücre döngüsüne yardımcı olur, kollajeni uyarır, hücre yenilenmesini hızlandırır ve hasarlı DNA’yı onarır.

Hassas cilde sahip olanlar için biraz agresif olabilir, bu nedenle küçük dozlarla (yüzde 0,25) yavaş başlamak ve güç ve sıklıkta yükselmek en iyisidir. Ayrıca cildinizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir, bu nedenle bir retinol ürünü giyerken SPF 35 veya üzeri kullandığınızdan emin olun. Daha yüksek konsantrasyonlu bir retinol ürünü tercih ederseniz, bunu akşam rutininize dahil edin ve gündüz seçeneğiniz olarak C vitamini gibi alternatif bir antioksidan kullanın.

 

Hiyalüronik Asit

İnsanlar hyaluronik asit hakkında düşündüklerinde, ilk düşünceleri genellikle nemlendirici özelliklerine odaklanır. Sonuçta ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilir ve cilde nem çekebilir. Bununla birlikte, son araştırmalar HA’nın aynı zamanda serbest radikalleri temizleyen ve cildi en üst düzeyde sağlıklı tutan, kendisini çevresel saldırganlardan daha iyi savunmasını sağlayan son derece etkili bir antioksidan olduğunu göstermiştir. Uzmanlar, “Hyaluronik asit, serbest radikal hasarını önlemeye yardımcı olur ve ayrıca yara iyileşmesini uyarır” diyor. “Cilde nemi korurken ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünürlüğünü azaltmaya yardımcı olur, neredeyse dolgunlaştırıcı bir etki yaratır. Genellikle, cilt korunduğunda ve nemlendiğinde, cilt hücresi üretimi artar, bu da daha yumuşak, pürüzsüz ve daha genç olmasını sağlar.”

 

 

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama