May 30, 2024

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri

Yılın bu zamanında, günlerin daha karanlık olduğu ve dışarıda daha az zaman geçirdiğimiz zamanlarda, çoğumuz D vitamini eksikliği yaşama riskiyle karşı karşıyayız. Özellikle Avrupa ve Asya topluluklarında yaygın olan araştırmalar, dünya çapında bir milyar insanın D vitamini eksikliği yaşadığını gösteriyor ki bu durum sağlığımız için sonuçlar doğuruyor (daha sonra geleceğiz).

Güneşe maruz kalmanın vücutta D vitamini üretimini uyarmanın en kolay yolu olduğu iyi bilinir, bu nedenle karanlık kış aylarında eksikliğe karşı özellikle savunmasızız. Beslenme uzmanı, naturopath ve Artah’ın kurucusu Rhian Stephenson, “NHS, bu nedenle sonbahardan itibaren ve kış aylarında D3 vitamini takviyesi yapılmasını öneriyor” diye açıklıyor.

Birleşik Krallık’ta (kabul edelim) nadir olabilen güneş ışığı olmadan, D vitamini ihtiyacımızı karşılamamızı sağlamanın başka yolları da var. Stephenson, “Çoğu yiyecek D vitamini açısından zayıf kaynaklardır, ancak bunu sunanlar arasında somon, kılıç balığı, ton balığı, D vitamini ile güçlendirilmiş tam yağlı süt ürünleri, sardalya, sığır karaciğeri, morina karaciğeri yağı ve yumurta sarısı bulunur” diyor. bu tür yiyecekleri yemenin yeterli düzeyde sağlamayacağını, ancak yardımcı olacağını vurgular. Vegan diyeti uygulayanların özellikle D vitamini eksikliği riski altında olduğu konusunda uyarıyor.

D vitamini vücut için neden iyidir?

Optimal D vitamini seviyeleri, sistemik sağlık için gereklidir. Stephenson, “Hücresel büyümeyi ve gen ifadesini düzenler (kanserin önlenmesi için gereklidir), hücre farklılaşmasını geliştirir ve bağışıklık, doğurganlık, kas gücü, hormon dengesi, cinsel sağlık, enerji, ruh hali ve daha fazlasında yer alır” diyor. Basitçe söylemek gerekirse, çok yönlü sağlık ve esenlik için gereklidir.

 

D vitamini eksikliğiniz varsa ne olur?

D vitamini eksikliği hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı etkiler. Hepimiz osteoporozu biliyoruz, ancak düşük seviyeler aynı zamanda zayıf bağışıklık, depresyon ve sırt ağrısı ile bağlantılıdır – üç problemden bahsetmek gerekirse. Stephenson, “Otoimmün koşullardan, Covid-19 ve kanserden genel bağışıklığa, hormon sağlığına ve ruh hali bozukluklarına kadar, genel olarak kötü sonuçlarla bağlantılı” diyor. Hipertansiyon, diyabet, fibromiyalji ve multipl skleroz gibi nörolojik bozuklukların tümü de D vitamini eksikliği ile bağlantılıdır.

 

D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını gerçekten bilmenin tek yolu, doktorunuz aracılığıyla bir kan testi yaptırmaktır. Bununla birlikte, dikkat edebileceğiniz belirti ve semptomlar da vardır.

 

Yorgunluk

Ciddi bir D vitamini eksikliğiniz olduğunda en yaygın semptomlardan biri, kronik, derin veya çaresi olmayan bir yorgunluk hissidir. Buna ek olarak, kötü uyku başka bir semptomdur.

 

Kemik ve Kas Ağrısı

Bazı çalışmalar, sık kas ağrısı ve zayıflığı ile D vitamini eksikliği arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu arada kemik ve eklem ağrısı yaygındır, çünkü D vitamini vücudun kalsiyumu emmesi için gereklidir – onsuz kırılganlık ve ağrı oluşabilir.

 

Saç Dökülmesi

Optimum şekilde büyüyen sağlıklı saçlar için gereklidir. Bir eksiklik, bir folikülün yaşam döngüsüne müdahale ettiği için saçın dökülmesine veya büyümesinin yavaşlamasına neden olabilir. Alopesi’nin ayrıca D vitamini eksikliği ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır.

 

Sık Sık Hasta Oluyorsunuz

D vitamini eksikliği, zayıf bir bağışıklık sistemi ile ilişkilidir. Sık sık hastaysanız ve nedenini bilmiyorsanız, kan testi yaptırmayı düşünün.

 

Depresyon, Kaygı ve Duygudurum Bozuklukları

Bilimsel araştırmalar, D vitamininin ruh halimizi dengelemede ve depresyon riskini en aza indirmede kilit rol oynayabileceğini gösteriyor. Düşük seviyeler mevsimsel duygudurum bozukluğuna katkıda bulunabilir ve genellikle bunalmışlık, üzüntü, endişe, unutkanlık ve üzüntü duygularıyla ilişkilendirilir.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama