June 22, 2024

Daha Uzun Süreli Sağlıklı Cilt Nasıl Elde Edilir?

Size bir soru sormama izin verin: Yarın parlayan bir ten ister misiniz, ancak daha sonraki zamanda bu cildinize zarar verse ve hasar görse bile mi? Yoksa sürekli olarak sağlıklı bir cilt mi istiyorsunuz? Bahse girerim ikincisini seçtiniz. Uzun vadeli cilt sağlığına dikkat etmenin kısa vadeli fırfırlar yerine daha önemli olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak şu anda anında tatminden vazgeçmek çok zor. İşte burada cilt uzun ömürlülüğü devreye giriyor.

Uzun ömürlü cilde giriş

Cildin uzun ömürlülüğü devrim niteliğinde bir kavram değildir. Bu sadece, anında tatmin ve hızlı düzeltmelere çok fazla güvenmek yerine uzun vadeye odaklanarak cildinize bakmaktır. Elbette, “uzun ömür” olarak adlandırılsın ya da adlandırılmasın, birçok insan bu kavramı zaten uyguluyor.

Bu aynı zamanda belirli bir rejim, yapılacaklar listesi veya katı kurallar çerçevesi gerektiren bir cilt bakımı uygulaması değildir. Aslında, bireyselliğe, basitliğe ve bir sürü öz-bilgiye öncelik veren bir düşünce dizisidir ve herhangi bir evrensel standart kümesi bulmayı neredeyse beyhude hale getirir. Hassas cilde sahip birinin zamanla cildini sağlıklı tutmak için kullanacağı şey, düzenli, hormonal olarak tetiklenen sivilcelere sahip olanlardan çok farklı görünecektir.

Bunu akılda tutarak, uzun ömür merceğinden baktığımızda kendi cildimiz hakkında ne öğrenebiliriz? Pekala, cilt bariyerini güçlendirmek, cildinizi içten dışa ve içten beslemek, oksidatif stresi azaltmak, cilt hücresi dönüşüm hızını teşvik etmek ve hücresel düzeyde buna yönelmek istiyorsunuz.

Şu anda yanlış anladığımız 7 şey

En titiz cilt bakımı tutkunları bile kendilerine karşı çalışan alışkanlıklara sahip olabilir. Burada, cildinizin ömrünü kısaltabilecek yaygın cilt bakımı uygulamaları:

Tahriş edici maddeler ve teknikler kullanmak. Cildinizi soymak, güçlü aktiflerle aşırı yüklemek, aşındırıcı fırçalar veya fırçalar kullanmak , bunların hepsi cilt bariyeri işlevinizi zayıflatır. Optimal olmayan cilt bariyeri işlevi, düşük dereceli, tutarlı iltihaplanma süreçlerine katkıda bulunur.

Beslenmenin rolünü unutmak. Dengeli bir diyet yemek, cilt için anında doyum sağlama açısından pek bir şey ifade etmez, ancak ileriye dönük küçük beslenme seçimleri, cilt hücrelerinizin şimdi ve gelecekte gelişmek için yeterli besine sahip olmasını sağlayabilir.

Cildinizin ipuçlarına dikkat etmemek. Cildinizin size mutsuz olduğunu söylemenin bir yolu vardır. Leke, renk değişikliği veya tahriş olsun. Bunları ve kök nedenlerini görmezden gelirseniz, zamanla cildi strese sokabilir.

Uykuyu atlamak ve stresi izlememek. Uyku eksikliği ve artan stres günümüzde salgın hastalıklardır. Bunlar cilt sağlığınıza büyük zarar verebilir.

Profesyonelleri değil, sosyal medya trendlerini takip etmek. Sosyal medya yıldızları genellikle cilt bakımı konusunda eğitimli değildir ve sizinle bireysel olarak konuşmazlar. Elbette, rutinleri birbirleriyle paylaşmanın bir değeri vardır, ancak asla başkalarının ten rengine dayalı sonuçları varsaymayın.

Çok fazla ürün denemek ve hiçbirine bağlı kalmamak. Epidermisin yaklaşık her 40 ila 56 günde bir değişir. Bu, sonuçları görmenin zaman aldığı anlamına gelir. Düşünmeden veya düşünmeden bir üründen diğerine atlarsanız, cildinize neyin yardımcı olduğunu veya cildinize zarar verdiğini asla göremezsiniz.

Anında tatmin için besleme. Sosyal medya çağında, hızlı düzeltmeler boldur. Ve sorunlara hızlı çözümler istemek yanlış değil! Bazen koyu halkalar için anında bir alma veya donukluğu aydınlatmak için maskeye ihtiyacınız vardır. Ancak tüm odaklandığımız bir sonraki saat veya gün olduğunda, önümüzdeki hafta, ay, yıllar ve on yıllar boyunca cilt sağlığını desteklemeyen aceleci seçimler yapma eğilimindeyiz.

Bilmeniz gereken 3 adım

Değerli cilt hücrelerinizi daha iyi desteklemek için gerçekte neler yapabileceğinize geçelim:

  1. Cildinizin öğrencisi olun.

Cildinizi günlük olarak kontrol etmeniz önemlidir. Bunu, vücudunuzun belirli bir günde nasıl hissettiğine bağlı olarak diyetinizde ve egzersizlerinizde nasıl küçük değişiklikler yapabileceğiniz gibi düşünün. Bacaklarınız ağrıyorsa, muhtemelen vücudunuzun başka bir bölümüne odaklanacaksınız veya hatta kendinize bir iyileşme günü vereceksiniz. Şişkinseniz, yeme alışkanlıklarınızı buna göre ayarlayabilirsiniz. Cilt bakımı rutininize aynı sezgisel ve düşünceli yaklaşımı uygulayın.

Hatta bazı uzmanlar, cildinizin ihtiyaçlarını öğrendiğinizde bir cilt bakımı günlüğü tutmanızı bile tavsiye eder; böylece cildinizin ürünlere nasıl tepki verdiğini ve hatta gün içinde meydana gelen olayları (stres veya uykusuzluk gibi) kayıt altına alabilirsiniz. Cildinizi bilmek savaşın yarısıdı. Bu nedenle kendinizle daha iyi iletişim kurduğunuzda, uzun vadeli daha iyi kararlar alacaksınız.

Young woman eating healthy food sitting in the beautiful interior with green flowers on the background

  1. Bir rutin bulun ve gayretli olun.

Dünyanın en iyi kaplıcalarını ziyaret edebilir ve üm ünlü dermatologlarla istişarelerde bulunabilirsiniz, ancak bu işi günlük olarak yapıyorsanız hepsi boşunadır. Cilt bakımı uzmanlarını kişisel eğitmenleriniz olarak düşünün  bu %20’lik kısımla size yardımcı olabiliriz, ancak günlük cilt bakımının %80’i ile ilgilenmiyorsanız, gerçekleşecek olan çok fazla değişiklik olacaktır. Tabii ki, cildiniz ve yaşam tarzınız için işe yarayan bir rutini sıfırlamak zor. İlk olarak, bir cilt bakım rutininin ve katmanlamanın temellerini öğrenin.

Temizleyici

Toner (isteğe bağlı)

Serum (isteğe bağlı ancak ciltte uzun süreli değişiklikler yapmak istiyorsanız önerilir)

Göz kremi (isteğe bağlı)

Losyonlar, kremler veya yağlar

Dudak kremi (isteğe bağlı)

Güneş kremi

Bir uyarı: Bazı insanlar “cilt bakım rutinine bağlı kalmanın” sabah veya gece hiçbir zaman tek bir adımdan sapmamak anlamına geldiğini düşünür. Ve kesinlikle teşvik ettiğimiz şey bu değil. Rutininizi azaltabilirsiniz çünkü siz (veya teniniz) o akşam fazladan adımlar hissetmiyorsunuz. Profesyoneller, kendinize sürekli olarak bakmanızı önemser mükemmel bir şekilde değil.

 

  1. Benzersiz ihtiyaçlarınızı destekleyen hedeflenmiş aktifler ve formüller kullanın.

Bir rutin oluştururken, genel olarak amaçlanan sonucun ne olduğunu bilmeli ve malzemeleri buna göre düzenlemelisiniz. Ancak bazen o aşamaya gelmek bile kolay değildir. Uzmanlar, ilk olarak, ister bir kusuru gidermek ister göz altı halkalarını iyileştirmek olsun, cildinizde görmek istediğiniz en önemli değişiklikleri yazmanızı söylüyor. Ve her birini 1’den 10’a kadar bir ölçekte sıralayın. Bu çerçevenin insanlara netlik sağlayabileceğini, böylece her şeyi bir anda ele almanın cazibesine kapılmadıklarını belirtiyor.

 

En önemli hedefinizi belirledikten sonra belirli aktif maddeleri, ürünleri ve içerikleri arayabilirsiniz. Bu kapsamlı bir liste değildir, ancak en azından başlamanıza yardımcı olabilir:

Hidrasyon: yağ asitleri, botanik lipidler ve nemlendiriciler (hyaluronik asit ve gliserin gibi)

Sakin hassasiyetler: Yulaf özleri, seramidler ve biyomu destekleyen bileşenler

Leke ve yağ kontrolü: AHA’lar, BHA’lar, niasinamid ve hafif nemlendiriciler (aloe vera ve jojoba yağı gibi)

İnce çizgiler: retinol, peptitler ve koenzim Q10

Ton, koyu lekeler ve doku: C vitamini, E vitamini, azelaik asit ve arbutin

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama