June 16, 2024

Deniz ve Havuz Suyunun Saçını Yıpratmaması İçin Yapılacaklar

Yüzmeden önce ve sonra saçınızı temiz suyla durulayın

Saçınız sünger gibi emicidir. Kuru olduğunda, etrafındaki sıvıları saç bir şekilde emer  ve yüzüyorsanız, bu, mümkün olduğu kadar çok klorlu su çekeceği anlamına gelir.

Bu klorlu su, saçınızın parlak tabakasını (kütikül) kaplayan ve koruyan doğal yağı (sebum) soyarak saç tellerinizi kuru ve çatlamış bırakabilir.

Peki kuru bir süngeri nasıl daha az emici hale getirirsiniz? Islat!

Havuza girmeden önce saçınızı birkaç dakika temiz suyla iyice durulayın. Klorsuz suyla dolduğunda, havuzdaki sert kimyasalların saçınıza ulaşması ve zarar vermesi daha uzun sürer.

Aynı bilim cildiniz için de geçerlidir, bu nedenle yüzerken hem cildinizi hem de saçınızı korumak istiyorsanız havuza girmeden önce duş almak her zaman iyi bir fikirdir.

 

Koruyucu bir tabaka eklemek için doğal yağlar kullanın

Klorun saçımızı koruyan doğal yağa saldırdığını zaten biliyoruz. Bu nedenle, saçınızın doğal savunmasına yardımcı olmak için ekstra bir suya dayanıklı koruma katmanı oluşturmak için zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi diğer doğal ürünleri uygulayabilirsiniz.

Zeytinyağı, antioksidanlar ve A ve E Vitaminleri ile doludur ve saç ve ciltte bulunan protein olan keratinin korunmasına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı ise saçınızı ve saç derinizi nemlendiren yağ asitleri bakımından zengindir ve genellikle günlük kullanım için zeytinyağından çok daha ucuzdur.

 

Havuz suyunu asla saçınızda bırakmayın

Klorlu su sadece yüzerken zarar vermez. İyice yıkamazsanız, havuzdaki kimyasallar gün boyu saçınızda kalabilir ve saçlarınızı kurutup çatlamaya devam edebilir.

Bu yüzden havuzdan çıkar çıkmaz saçınızı arındırıcı bir şampuanla iyice yıkayın ve mümkün olduğunca temiz suyla durulayın.

Ama aşırıya kaçmayın. Arındırıcı şampuanlar saçın kendisi için zor olabilir. Bu nedenle az miktarda kullanın ve her gün kullanmaktan kaçının.

Ve işiniz bittiğinde ve saçınızı şampuanla yıkadıktan sonra, saçınızı yeniden nemlendirmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olmak için derin bir bakım maskesi veya saç kremi kullanın.

 

Yüzerken saçlarınızı korumak için kaliteli bir bone ile saçınızı kuru ve güvende tutun

Yağlar ve saç kremleri geçici koruma için mükemmeldir. Ama uzun bir yüzmeye dayanamazlar.

Yüzmeniz ve saçınız konusunda ciddiyseniz, klorlu suyu saçınızdan mümkün olduğunca uzak tutmanız gerekir, bu da tüm saçınızı kapatabilecek sert bir bone takmanız gerektiği anlamına gelir. Uzun ve hacimli saçlar için özel olarak üretilmiş büyük bonemize bakın.

Elbette yüzerken saçı korumanın en iyi yolu, bugün bahsettiğimiz her şeyin bir kombinasyonunu içerir.

Bu nedenle, bir dalışa gitmeden önce şunları unutmayın:

 

Saçınızı temiz suyla durulayın

Suyu uzak tutmak için saç kremi veya doğal yağlar uygulayın

Bakımlı saçınızın üzerine sağlam bir bone takın

Ve yüzdükten sonra kimyasalları daima şampuanla yıkayın.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama