July 24, 2024

Dermatologlar Öneriyor; Yüzdeki Kuru Bölgelere Nasıl Bir Bakım Uygulamalıyız?

Daha serin hava ve yapay ısı ile çevrili iç mekanlarda geçirilen daha fazla zamanın maalesef cildimiz üzerinde kötü bir etkisi var oda kuru bir cilt özellikle de: burun çevresindeki kuru cilt. Soğuk hava cildinizi tepeden tırnağa kurutabilirken, burnunuzu çevreleyen bölge cildinizin vücudunuzdaki en hassas bölgelerinden biri olduğu için özellikle susuz kalmaya yatkındır. Açıklamak gerekirse insanların dışarısı soğuk olduğunda burunlarını daha çok soğuduğu gerçeğini düşünün kuruluk neredeyse kaçınılmazdır. Bu nedenle, burun çevresindeki kuru cildi iyileştirmenin en iyi yollarını tartışmak için birkaç dermatologun görüşlerine göz atmaya ne dersiniz? En acil cilt sorunu bu olmasa da, güzellik ve öz bakım açısından oldukça büyük bir mesele gibi gelebilir. Bu yüzden, daha fazla uzatmadan, burun çevresinde kuruluk oluştuğunda profesyonellerin ne önerdiğini kontrol etmek için okumaya devam edin.

Sert Malzemelere Dikkat Edin (Retinol veya Peeling Gibi)

Cildiniz tahriş olduğunda veya aşırı derecede kuruduğunda, sorunu daha da kötüleştirmemek için sert bileşenleri azaltmak iyi bir fikirdir. Retinoid kullanıyorsanız, kuru cilt iyileşene kadar birkaç gün beklemek isteyebilirsiniz.

Retinoidler, farkında olunması gereken tek sert bileşenler değildir. Yağlı ve akne eğilimli cilt tipleri için etkili olsa da özellikle kuruluk dönemlerinde daha da kurumaya sebebiyet verebilen aşırı salisilik asit kullanımından kaçınmak iyi bir fikirdir.

Sakinleştirici Krem Deneyin

Havalar soğudukça, iç mekan sıcaklığını daha da yüksek ayarlamak zorunda kalıyoruz. Bu iki aşırı iklim birlikte, cildiniz için ciddi şekilde susuz kalan bir ortam oluşturur.

Burun çevresindeki kuru cilde genellikle artan tahriş eşlik ettiğinden sakinleştirici kremler iltihaplı bölgeye yardımcı olabililir. Sakinleştirici krem, tahrişleri ve strese bağlı kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda cildin doğal koruyucu bariyerini güçlendirmeye yardımcı olurken, cildin doğal tahriş eşiğini iyileştirirler.

Aşırı Nemlendirmeyin (veya Fazla Temizlemeyin … veya Fazla Pul Pul Yapmayın)

Neyi uygulayacağınızı bilmenin yanı sıra, nelerden kaçınmanız gerektiğini bilmek de faydalı olacaktır.

Cilt bakımı söz konusu olduğunda bir şeyi çok fazla yapmak illa iyi bir şey değildir. Cilt sorunlarınız için sıkça peeling yapıyorsanız cildi onarmak ve biraz zaman vermek için daha az peeling yapmayı deneyin. Dahası, yüzünüzü çok sık yıkarsanız, burnunuzun etrafındaki cilt kuruyabilir, bu yüzden bunu da azaltın, bu sırada nazik bir temizleyici kullanarak günde iki defadan fazla yıkamayın.

Ama hepsi bu kadar değil. Aşırı nemlendirme de cildinizi bozabilir. Yine de, burnunuzun etrafındaki kuru cildi bolca nemlendirici sürmek isteseniz de, gerçekten daha ince bir tabaka tercih etmelisiniz çünkü aşırı nemlendirme cildinizi çıldırtabilir. Bu nedenle, cilt bakımı söz konusu olduğunda daima şunu unutmayın: Az daha çoktur.

Omega 3 ve Antioksidanlar Açısından Zengin Gıdalar Tüketin

Yediğiniz şeysiniz ve sıra cildinize gelince, yeşil çay, bitter çikolata gibi antioksidan açısından zengin yiyeceklerin yanı sıra omega 3 içeriğinden yararlanmak için diyetinizi uskumru ve somon gibi balıklarla doldurmalısınız. Zerdeçal tüketmek de uzun vadede cilt kuruluğuna çok yararlı.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama