July 13, 2024

Dermatologlara Göre En İyi 7 Yaşlanma Karşıtı Bileşen

Cilt bakımı söz konusu olduğunda, kadere inanmak doğru bir karar değildir. Tüm kırışıklıklarınızı bir gecede yok etmeyi vaat eden çok sayıda sözde “mucize” serum ve iksir var. Ancak gerçek şu ki, yaşlanma karşıtı etkileri olduğu klinik olarak kanıtlanmış sadece bir avuç içerik var. Elmas aşılı kremler veya nadir bir çiçeğin özü için büyük miktarlarda para harcamanıza gerek yok; Cildinizi sağlıklı ve güzel tutmak için yapabileceğiniz en iyi şey, kurul onaylı dermatologları dinlemek ve tavsiye ettikleri iyi araştırılmış malzemeleri kullanmaktır.

Peki bu maddeler tam olarak nedir? En iyi yaşlanma karşıtı bileşenleri öğrenmek için okumaya devam edin.

Güneş Kremi

Yaşlanma karşıtı cilt bakımı söz konusu olduğunda, önlem en önemlisidir. Erken yaşta edinebileceğiniz en etkili alışkanlıklardan biri (ne kadar erken, o kadar iyi) her gün güneş kremine başlamaktır. Geniş spektrumlu bir SPF 30 veya daha yüksek bir kremi tercih edin. Güneş kremi, üzerinde çalışılan [bir] numaralı yaşlanma karşıtı bileşendir. Göz alıcı görünmeyebilir, ancak güneş kremi olmadan, kullandığınız diğer ürünlerin herhangi biri UV ışığına maruz kalmanın verdiği zararla etkisiz hale gelecektir. Güneş kremi yalnızca cildinizdeki DNA’yı UV hasarından korumakla kalmaz, aynı zamanda cilt hücrelerinize bir güzellik verir. Dinlenme ve yenilenme şansı, kırışıklıkların ve eşit olmayan cilt tonunun gelişimini azaltmaya yardımcı olur.  Araştırmalar, yüzdeki yaşlanmanın gözle görülür belirtilerinin yüzde 80’e kadarının güneşe maruz kalmaktan geldiğini bulmuştur, bu nedenle günlük SPF’nin cildin sağlıklı kalması ve daha sonraki yaşamda daha genç görünmesi için çok önemli olduğu ortaya çıkmıştır.

Vitamin C ve Ferulik Asit Gibi Antioksidanlar

C vitamini güçlü bir antioksidandır ve cildi UV ve serbest radikal hasarlardan korumak için güneş kremi ile iyi çalıştığı kanıtlanmıştır. C vitamini ayrıca kolajen oluşturmaya yardımcı olur ve yüzeysel cilt hücrelerinin hiperpigmentasyonla baş etmesine yardımcı olabilir. Kolajen insan vücudunda doğal olarak bulunur ve cildin sıkı, canlı görünümünü korumak için önemli bir maddedir, ancak yaşlandıkça azalır. Bu nedenle günlük C vitamini serumu kullanmak, cildinizi yalnızca UV ile ilişkili kolajen kaybından korumakla kalmaz, aynı zamanda kolajen üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

Daha da güçlü bir C vitamini formülü için, ferulik asit ile formüle edilmiş C vitamini serumları edinin. Ferulik asidin varlığı sadece C vitamini formüllerini stabilize etmeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi başına güçlü bir antioksidandır.

Retinoidler

Retinoidler, yaşlanmayı geciktiren kutsal bir bileşen olarak kabul edilir. Retinoidler, kolajenin yeniden şekillenmesine yardımcı olmak için kolajen içinde daha derinde çalışan, ayrıca cilt yüzeyindeki hücre döngüsünü artırmak ve renk bozulmasını ve düzensiz cilt tonunu iyileştirmek için cilt yüzeyinde çalışan A vitamini türevi bir moleküldür.  “Retinoid” kelimesi, reçetesiz satılan retinol ve tretinoin gibi reçeteye dayanıklı retinoidler de dahil olmak üzere bir dizi daha spesifik bileşeni kapsayan bir şemsiye terimdir.

Retinol, hücre döngüsünü uyarmak ve cildimizin epidermis ve dermisteki doğal kolajen üretimini artırmak için çalışan güçlü bir yaşlanma karşıtı bileşendir. Retinoidler, elimizdeki en etkili yaşlanma karşıtı bileşenlerden biri olarak kabul edilirken, retinoidler, özellikle de reçeteyle satılan retinoidler, son derece etkili akne tedavileri olabilir.

Peptitler

Peptitler protein yapı taşlarıdır ve kolajen oluşturmaya yardımcı olmak için sinyaller gönderir. Ve peptite bağlı olarak, ciltte nemlendirmeyi iyileştirmek için sinyaller de gönderebilirler. SPF ve retinol gibi bileşenlerden daha az tartışılsa da, araştırmalar peptitlerin yaşlanmayı önleme konusunda oldukça etkili olduğunu göstermiştir. 40 yaş üstü 22 kadından oluşan bir grup üzerinde 2019 yılında yürütülen bir araştırma, peptitlerin topikal uygulamasının sadece iki hafta içinde “cilt kırışıklıklarında önemli iyileşmeler” yarattığını buldu.

Hiyalüronik Asit

Özellikle kuru ciltler için hyaluronik asit, anında bir dolgunluk etkisi sağlayabilir ve aynı zamanda cildi zamanla iyileştirebilir. Rossi, “Hyaluronik Asit en iyi yaşlanma karşıtı bileşenlerden biridir” diyor. “Cildi nemlendirmeye yardımcı olacak ve kuru cilt ve kırışıklıklar için hoş.” Rossi, rutininize hangi hyaluronik asit cilt bakım ürünlerini ekleyeceğinizi düşünürken, La-Roche Posay Hyalu Saf Hyaluronik Asit Serumu ve Skin Medica HA5 Nemlendiriciyi önerir.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama