June 18, 2024

Dermatologlara Sorduk: Göz Altı Morluğunun Sebepleri

​​Dürüst olalım: Koyu halkalarla uyanmak ideal değil. Ve yine de birçok insanın her sabah deneyimlediği bir şey. Dermatologlar, koyu halkaların hem erkek hem de kadın hastalarda ortak bir endişe olduğunu vurguluyor.

İnternette, tüm koyu halkaları tedavi etmek için tek ve bağımsız bir yaklaşımın işe yarayacağına ve yardımcı olabilecek birçok göz kremi olmasına rağmen, uzmanlar, bunların gelişimine ve her birini anlamalarına katkıda bulunan sayısız faktör olduğuna dikkat çekiyor. onlardan kalıcı olarak kurtulmanın anahtarı; “En iyi tedavi seçeneğini belirleyebilmeniz için katkıda bulunan en büyük faktörlerin ne olduğunu anlamak”

Bunun için buradayız. İleride, koyu göz altı halkalarına neden olan tüm faktörleri keşfedin, böylece ortaya çıktıklarında onları daha iyi tedavi etmeye hazır olursunuz.

 

Sadece Yaşlanıyorsunuz

Koyu, çökük göz altlarının görünür hale gelmesinin başlıca nedeni, yüz bölgesindeki doğal hacim kaybıdır. Gözün altında SOOF (suborbicularis oculi yağ) adı verilen özel bir yumuşak doku yastığı var. Zamanla bu doku yastığı büzülerek alçalarak göz altının doğal hacminin azalmasına ve gölge oluşmasına neden olur. Bu, koyu halkaların en yaygın nedenlerinden biridir.

Dahası, yaşlandıkça, o doku bölgesini kaplayan hassas cildin de kolajen ve elastin kaybetmeye meyilli olduğunu, bunun da daha ince cilde ve daha da belirgin hacim kaybına ve gölgelere yol açtığına dikkat çekiyor.

 

Susuz Kalıyorsunuz

Hacim kaybı sadece yaşla birlikte olmaz. Unutmayın, su insan vücudunun yaklaşık %60’ını oluşturur. Cidden susuz kalırsanız, cildiniz ve göz altınızdaki hassas doku da dahil olmak üzere vücudunuzun dokuları küçülmeye başlar.  Bu nedenle, örneğin 20’li yaşlarınızdaysanız, otomatik olarak kozmetik tedavilere geçmeden önce su tüketiminizi yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz. Ve eğer bol su içtiğinizi fark ederseniz, belki de kendinizi şımarttığınız diğer içecekler suçlu olabilir. Sonuçta, kafein, alkol ve diğer diüretikler dehidrasyona neden olabilir ve iyileşmek için daha fazla su gerektirebilir.

 

Yeterince Uyumuyorsunuz

İşte koyu göz altı halkalarının oldukça iyi bilinen bir başka nedeni. Ve yaşa bağlı hacim kaybının aksine, bu ciddi şekilde uykusuz olan herkesin başına gelebilir. Vücudunuzun kendi sirkadiyen ritminin düzenli bir programa alışması ve uykusuzluğun önlenmesi için her akşam aynı saatte uyumak her zaman yardımcı olur  ve düzensizliklerin yansıma olarak gözlerin kararmasına ve/veya bollaşmasına neden olabilir.

 

Gözlerinizi Yoruyorsunuz

Gözlerinizi zorlamak sadece görüşünüzü zedelemez. Uzmanlara göre, göz altı görünümünüzü de etkileyebilir. Bir şeyi görmek için mücadele ettiğinizde ve gözlerinizi zorladığınızda, kan damarlarınız cildinizin altında genişler ve koyu halkalar olarak daha belirgin görünür diye açıklıyor ve daha fazla gerilmeyi önlemek için göz reçetenizi kontrol ettirmenin yardımcı olabileceğini belirtiyor.

 

Kontakt Dermatit Yaşıyorsunuz

Uzmanlar göz altı cildinizin ne kadar ince olduğunu göz önünde bulundurarak, özellikle kontakt dermatit (diğer bir deyişle kişisel bakım ürünlerinden kaynaklanan tahriş) olanlar için hassas bir bölge olduğuna dikkat çekiyor. Maalesef, dermatit, postinflamatuar hiperpigmentasyon (PIH) adı verilen koyu halkaların ortaya çıkmasına katkıda bulunan inflamatuar sonrası değişiklikleri geride bırakabilir. Göz altı PIH ile mücadele etmenin en iyi yolu, ister yama testi (hangi maddelere alerjiniz olduğunu ortaya çıkarmaya yardımcı olan özel bir cilt testi türü) ister tahrişi önlemek için cilt bakım rutininizi değiştirmek olsun, dermatitin nedenini ele almaktır.

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama