April 21, 2024

Diş Eksikliğinin Sağlığa Zararları

Çocuklar için, bebek dişinin kaybı, eğlenceli bir olay anlamına gelebilir fakat yetişkinler için diş kaybı aynı çekiciliği taşımaz. Aslında ciddi bir diş sağlığı sorunu olabilir.

Diş kaybına genellikle diş çürüğü veya travma neden olur. Diş implantları, köprüler ve protezler gibi onarıcı seçeneklerle düzeltilebilmesine rağmen çok sayıda kişi tedaviden vazgeçer ve sadece kayıpla yaşar. (Amerikan Prostodontistler Koleji, 120 milyon Amerikalının en az bir dişinin eksik olduğunu tahmin etmektedir.) Diş sigortanız yoksa, diş implantlarının veya diğer restorasyonların maliyeti, eksik bir dişi değiştirmekten sizi caydırmak için yeterli olabilir. Özellikle gülümseme hattınızın görüş alanından uzakta saklanan bir azı dişi ise.

Gerçek şu ki, kaybedilen bir veya daha fazla dişi değiştirmemek gülüşünüzün sağlığı ve işlevselliği için zararlı olabilir. Bir dişi değiştirmeyi başaramazsanız, günlük hayatınızı etkileyebilecek daha maliyetli sorunlar geliştirme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşte eksik dişlerin yerine konulmaması ile ilgili sonuçlar:

Eksik bir dişin (veya dişlerin) yerine konulmaması çene kemiği kaybının önde gelen nedenidir. Dişler, çene kemiğinin uyarılmasına ve desteklenmesine yardımcı olur; Tıpkı egzersizin kas sağlığını canlandırmaya ve desteklemeye yardımcı olduğu gibi. Eksik dişleriniz varsa, bir zamanlar onları destekleyen kemik artık uyarılmaz. Kullanılmayan kasın körelmesi gibi, kullanılmayan çene kemiği de körelebilir. Dental implantlar, maksimum güç ve destek sağlamak için kemikle birleşen vidaları içerir. Bu işlem (osseointegrasyon) görünen kuron kadar çene kemiğini de destekler.

Dişler çene kemiğine sıkıca tutturulmuş olsalar da, zamanla herhangi bir nedenden dolayı (dişeti çekilmesi, diş çürüğü vb.) kayabilir ve hareket edebilirler. Bu kayma sorunu, bir veya daha fazla eksik diş ile önemli ölçüde hızlandırılabilir. Boşluk(lar), bitişik dişlerin kayabileceği geniş alanlar yaratır. Bu kayma, diğer dişlerin kayması için daha fazla alan yaratır ve bir domino etkisinde tüm ısırık etkilenebilir.

Bir veya daha fazla dişin eksik olması, kalan dişlerinizin, diş etlerinizin, baş ve boynunuzun, çene kaslarınızın ve çene ekleminizin (temporomandibular eklem) sağlığını etkileyen ısırık düzensizliklerine neden olabilir. Dişlerinizin çiğneme yüzeylerinin bir araya gelme şekli, tıkanıklığı (ısırığınızı) belirler. Eksik dişler dişlerin kaymasına neden olabilir ve bu da ısırdığınızda dişlerinizin bir araya gelme şeklini büyük ölçüde etkileyebilir.

Uygun olmayan bir ısırık (maloklüzyon), baş ağrısı, kas ağrısı, dişlerin doğal olmayan aşınması, diş kaybı, hassasiyet ve hatta TMJD gibi çeşitli sorunlara yol açabilir. Ortodonti maloklüzyonu düzeltmeye yardımcı olabilir, ancak pahalı ve uzun bir tedavi süreci olabilir.

Yediğimiz yiyeceklerin parçalanması için dişlerimize güveniriz. Eksik dişinizin / dişlerinizin konumuna bağlı olarak, en sevdiğiniz günlük yiyeceklerden bazılarını yemekte zorluk yaşayabilirsiniz. Ön dişlerin eksik olması, onları yiyecek ısırıklarını kırmak için kullandığımız için özellikle sorunlu olabilir. Arka dişler, et ve diğer yiyeceklerin öğütülmesinde önemli bir rol oynar. Bu nedenle eksik azı dişleri her şeyi çiğneme şeklimizi etkiler. Yeterince çiğnememek sindirimi etkileyerek asit reflü gibi sorunlara neden olabilir.

Bu tür bir rahatsızlık, eksik dişlerin yerine konarak tamamen önlenebilir.

Dişleriniz yüzünüzün şeklini ve yapısını desteklemeye yardımcı olur. Eksik dişlerin yüz estetiğini nasıl etkileyebileceğine şaşıracaksınız. Atrofik çene kemiği yeniden emildikçe, yüz çökmüş ve yaşlanmış görünmeye başlayabilir. Çıkarılabilir protezleri olan birini çıkarırken gördüyseniz, eksik dişlerin görünüm üzerindeki etkilerini hissedeceksiniz.

İster inanın ister inanmayın, dişleriniz konuşmada rol oynar. Eksik dişler (hatta dişler arasındaki büyük boşluklar) belirli kelimelerin telaffuz edilmesini zorlaştırabilir. Konuşurken sarkma, ıslık ve hatta tükürme yaşayabilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama