July 24, 2024

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Günlük hayatın koşuşturmasına pek çoğumuz kendimizle baş başa kalmaya zaman ayıramıyoruz. İş, ev ve sosyal hayat arasında dengeyi kurmaya çalışırken bazen fazlasıyla stresli olduğumuz günler olabiliyor. Önemli olan bu stresli anlarla başa çıkıp bilinçli bir şekilde sakin olduğumuz anlara geri dönebilmek. Bunun için çok uğraşıyor yine de kendinizi kolay kolay sakinleştiremiyorsanız çözümü çok basit: nefes egzersizleri.

Düzenli ve bilinçli nefesler almak, beslenme bozukluğundan tutun, panik atak ve anksiyete gibi rahatsızlıklar ile başa çıkmada oldukça faydalı etkiler gösteriyor. Öncelikle bilinçli nefes alıp vermediğimizi tespit etmekle başlayabiliriz. Gün içerisinde arada kendinizi nefesinize odaklanmak durumunda bırakın. Burada önemli olan yavaş ve sakin nefesler alabilmek.

Doğru Nefes Alabilmek İçin Neler Yapılmalı?

● Gözleriniz kapalı pozisyonda burnunuzdan derin nefesler alıp ağzınızdan verin.
● 10 saniyelik aralıklarda kaç kez nefes alıp verdiğinizi kontrol edin.
● Nefesiniz odak noktanız olmaya başladıkça daha da dikkat etmeye başlayacaksınız. Sakin ve yavaş bir şekilde göğüs kafesinizi şişirerek nefes alın ve karnınızı hissederek aynı yavaşlıkla nefeslerinizi verin.
● Karından yani diyaframdan nefes alıp vermek çok önemli. Stres anlarında göğsümüzden nefes alıp verdiğimizde akciğerler aşağıya kayar ve karnımıza baskı yapıp sağlıklı nefesler almamızı engelleyebilirler. Karnınızdan mı göğsünüzden mi nefes alıp verdiğinizi tespit etmek için yere uzanın. Bir eliniz karnınızda diğer eliniz göğsünüzde olsun ve nefes aldığınızda hangi elinizin önce yukarıda olduğunu kontrol edin.
● Dik bir oturma pozisyonuna gelin ya da yere sırtüstü uzanın. Burnunuzdan derin ve yavaş nefesler alın. Bir elinizi karnınızın üzerine yerleştirin ve nefes verirken karnınızı içeri çekin. Elinizle hafifçe bastırarak baskı da yapabilirsiniz. Yalnızca karnınızı şişirerek burnunuzdan nefes alın ve ağzınızdan nefes aldığınız süreden daha uzun sürecek şekilde nefes verin.
● Yoga, meditasyon gibi egzersizler hem nefes alışverişinizi düzene koyar hem de bilinciniz ve bedeniniz ile ilgili daha büyük farkındalıklar yaratır. Günün en azından 15 dakikasını düşüncelerinizden uzak, kendinize zaman ayırdığınız bir zaman dilimi olarak geçirin.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama