April 25, 2024

Dünya Emekçi Kadınlar Gününün Önemi

Her yıl 8 Mart’ta kutlanan Dünya Kadınlar Günü, tarih boyunca ve dünyanın her yerinde kadınların başarılarını onurlandırmaya adanmış bir gündür ve tipik olarak farklı geçmişlerden ve kültürlerden gelen kadınların cinsiyet eşitliği ve kadın hakları arayışıdır. Ancak kendi hayatınızdaki tüm etkili kadın figürlerini kutlamaya başlamadan önce, bu özel günün ardındaki büyüleyici tarihe bizimle birlikte bir göz atın – Dünya Kadınlar Günü neden kutlanıyor? Gelin birlikte öğrenelim.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedir?

Uluslararası Kadınlar Günü, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve politik alanlardaki başarılarını kutlamaya adanmıştır. Kadınların ortaklaşa kurduğu gün, toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadın haklarına da dikkat çekiyor. Cinsiyet eşitliği, diğer noktaların yanı sıra kadınları ve erkekleri gelirleri, eğitimleri ve çalışma saatleriyle karşılaştıran istatistiksel bir ölçüdür. Bu sosyolojik ölçüt, araştırmacıların toplumun belirli alanlarda nasıl ilerlediğini veya gerilediğini anlamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda cinsiyet eşitliği için çabalayan politika yapıcılar için de önemli bir araçtır.

Elbette, Dünya Kadınlar Günü’nün küresel olarak kutlaması, kadınların ne kadar ilerlediğini düşünme, hala ihtiyaç duyulan şeyleri savunma ve engelleri yıkmaya devam etme eylemini gösteriyor. İstediğimiz bazı temel şeyler elde etmiş de olsak -oy kullanma hakkı gibi- hala eşit tecrübede ve eğitimde olduğumuz erkekler kadar para kazanamıyoruz. Bu ve bunun gibi pek çok cinsiyet ayrımcılığını kapsayan şeye karşı durmak için, yüzyılı aşkın geçmişiyle, birlik ve güç merkezli büyüyen bu hareket kadınlar birbirine sahip çıktıkça gün geçtikçe daha da güçlenmeye devam edecek.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanıyor?

Uluslararası Kadınlar Günü, 108 yıl öncesine dayanan zengin bir geçmişe sahiptir – bunun ilk görüntüsü, Amerika Sosyalist Partisi’nin New York’ta uzun çalışma saatlerini, düşük maaşları ve oy hakkının olmamasını protesto eden 15.000 kadını kutladığı 1909’du.

Başlangıçta Ulusal Kadınlar Günü olarak adlandırılan, bu anıtsal yıllık kutlama tüm dünyaya yayıldı (resmi olarak 1911’de kutlandı), ancak farkında olmadan 8 Mart trendini belirleyen Rusya’ydı. Uluslararası Kadınlar Günü 1913’te Rusya’da resmi bir tatil olmasına rağmen, kadınlar hala Birinci Dünya Savaşı’nın neden olduğu zorluklarla karşılaştı. Erkekler savaştayken, kadınlar yiyecek kıtlığıyla ve onları dinlemeyen bir hükümetle uğraştı.

8 Mart 1917’de (eski Rus takvimine göre 23 Şubat) on binlerce Rus kadın değişiklik talep ederek sokaklara çıktı. Birleşik yardım çığlığı, Rus kadınlarına kısa süre sonra oy hakkı tanınmasının yolunu açtı. Ülkemizde de 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındı. Siz de bir kadın olarak dahil olduğunuz her alanda hem kendinizin hem de hemcinslerinizin hakkını gözeterek bu muhteşem günü her gün onurlandırmaya devam edebilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama