June 16, 2024

Duygusal Açlık Nedir?

Kendinizi kötü hissettiğinizde veya başka bir şekilde üzgün olduğunuzda buzdolabına doğru yaklaşırken mi buluyorsunuz? Yiyeceklerde rahatlık bulmak yaygındır ve bu, duygusal yeme denen bir uygulamanın parçasıdır.

Duygusal olarak yemek yiyen insanlar, olumsuz duyguları bastırmak ve yatıştırmak için haftada birkaç kez veya daha fazla yemek yerler. Hatta bu şekilde yedikten sonra suçluluk veya utanç hissedebilirler, bu da aşırı yeme döngüsüne ve kilo alımı gibi ilgili sorunlara yol açar.

Birinin duyguları yüzünden yemek yemesine ne sebep olur?

İş stresinden finansal endişelere, sağlık sorunlarından ilişki mücadelelerine kadar her şey duygusal yemenizin temel nedeni olabilir.

Her iki cinsiyeti de etkileyen bir sorundur. Ancak farklı araştırmalara göre, duygusal yeme kadınlarda erkeklerden daha yaygındır.

Neden yemek?

Olumsuz duygular, bir boşluk hissine veya duygusal bir boşluğa yol açabilir. Yiyeceklerin bu boşluğu doldurmanın ve sahte bir “doluluk” veya geçici bütünlük hissi yaratmanın bir yolu olduğuna inanılıyor.

Diğer faktörler şunları içerir:

Zor zamanlarda sosyal destekten geri çekilme

Stresi, üzüntüyü vb. rahatlatmak

Fiziksel ve duygusal arasındaki farkı anlamamak

Açlık

Tıkınırcasına yeme ile ilgili olumsuz kendi kendine konuşma kullanma

Duygusal açlık ve gerçek açlık

İnsanlar yaşamak için yemek yemeli. Bu nedenle, duygusal ipuçları ile gerçek açlık ipuçlarını nasıl ayırt edeceğinizi merak edebilirsiniz.

Fiziksel açlık 

Zamanla yavaş yavaş gelişir.

Çeşitli yiyecek grupları arzu ediyorsunuz.

Dolgunluk hissini hissediyorsunuz ve bunu yemeyi bırakmak için bir işaret olarak alıyorsunuz.

Yiyecekleri tıkınabilir ve dolgunluk hissi hissetmeyebilirsiniz.

Yemek yeme konusunda olumsuz bir duygunuz yok.

Duygusal açlık

Aniden veya aniden ortaya çıkar.

Sadece belirli yiyecekleri arzularsınız.

Yemek yeme konusunda suçluluk veya utanç hissedersiniz.

Duygusal yeme nasıl durdurulur?

Duygusal açlık yemek yiyerek kolayca bastırılmaz.

Doldurmak o anda işe yarayabilirken, olumsuz duygular nedeniyle yemek yemek genellikle insanları eskisinden daha fazla üzgün hissettirir. Bu döngü, tipik olarak, bir kişi duygusal ihtiyaçları doğrudan ele alana kadar sona ermez.

Stresle başa çıkmanın başka yollarını bulun

Olumsuz duygularla başa çıkmanın başka bir yolunu keşfetmek, genellikle duygusal yemenin üstesinden gelmenin ilk adımıdır. Bu, bir günlüğe yazmak, kitap okumak veya günün yorgunluğunu atmak ve rahatlamak için birkaç dakika bulmak anlamına gelebilir.

Zihniyetinizi yemeğe ulaşmaktan diğer stres giderme türlerine girmeye kaydırmak zaman alır, bu nedenle sizin için neyin işe yaradığını bulmak için çeşitli aktiviteler deneyin.

Vücudunu hareket ettir

Bazı insanlar düzenli egzersiz yaparak rahatlama bulur. Blok etrafında yürüyüş veya koşu ya da hızlı bir yoga rutini, özellikle duygusal anlarda yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, katılımcılardan sekiz haftalık yoga yapmaları istendi. Daha sonra, farkındalıkları ve anlayışlı anlayışları, temel olarak kendilerini ve çevrelerindeki durumları anlamaları açısından değerlendirildiler.

Sonuçlar, düzenli yoganın kaygı ve depresyon gibi duygusal durumların yayılmasına yardımcı olmak için yararlı bir önleyici tedbir olabileceğini gösterdi.

Meditasyon yapmayı deneyin

Meditasyon gibi uygulamalara yönelerek sakinleşebilirsiniz.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu ve duygusal yeme için bir tedavi olarak farkındalık meditasyonunu destekleyen çeşitli çalışmalar vardır.

Basit derin nefes alma, neredeyse her yerde yapabileceğiniz meditasyondur. Sessiz bir yerde oturun ve nefesinize odaklanın yavaşça burun deliklerinizden içeri ve dışarı akıtın.

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama