July 20, 2024

En Çok Rastlanan Cilt Sorunları

Söz konusu cilt problemleri olduğunda her kadının şikayetçi olduğu bir yerleri vardır. İster sivilce lekesi ister çatlaklar olsun bu cilt problemleri bazen kendimizi kötü hissetmemize sebebiyet verebiliyor. Ama önemli olan vücudunuzu ve cildinizi olduğu gibi kabul edip değiştirebileceğiniz kısmını iyileştirmeye çalışmak. Unutmayın vücudunuzu içten iyi beslemezseniz dışarıya da pek çok sorun yansıyabilir. Peki biz kadınların en sık rastladıkları cilt problemleri hangileri? Gelin birlikte bu problemleri konuşalım ve çözüm arayalım.

1. Akneler

Akne probleminin lise yıllarında kaldığını düşünmeyin! Akne, günümüzün en sık karşılan cilt problemi ve cildinizin yağlanmaya yatkın olması, P. Acnes diye adlandırılan bakteri veya vücudunuzdaki östrojen hormonun fazla olması cildinizdeki aknelerin sebebi olur. Aknelerle başa çıkmak için kızarıklık giderici veya akne önleyici kozmetik ürünlerini tercih edebilirsiniz veya cilt doktorunuza başvurarak tıbbi destek alabilirsiniz.

2. Gül Hastalığı (Roza)

Cildinizde kırmızı ve iltihaplı bölgeler oluşmasına sebep olan gül hastalığının sebebi henüz bilinmese birçok biçimde kendisini gösterebilir. Eğer cildinizde kızarma, akne benzeri kırmızı noktalar varsa veya aynada kılcal damarlarınızı net bir şekilde görebiliyorsanız siz de gül hastalığından mustarip olabilirsiniz. Gül hastalığına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız öğle saatlerinde güneş ışığına maruz kalmaktan ve aşırı baharatlı yiyecekler yemekten ve alkol kullanmaktan kaçının. Enfeksiyon önleyici temizleyici ve nemlendiriciler yüzünüzdeki kırmızılıkları gidermenizde yardımcı olabilir.

3. Yaş veya Karaciğer Lekeleri

Bu can sıkıcı lekelerin ne yaşınızla ne de karaciğerinizle alakası yok. Bunlar ultraviyole hasarın neden olduğu güneş lekeleridir. “Melanositler – cilde rengini veren melanin üreten hücreler – zamanla hasar görür ve daha fazla ve düzensiz [pigment] üretir. Sonuç? Vücudunuzun güneşe maruz kalan bölgelerinde oluşan lekelerle başbaşa kalırsınız.
Çözüm; çok ciddi ve büyük lekeleriniz varsa lazer tedavisi doğru bir tercih olacaktır. Bunun dışında cilt rengini açan asit bazlı ürünler ve peelinglere başvurabilirsiniz.

4. Deri Çatlağı

Nasıl olur: Hızlı kilo alımı – örneğin hamilelik sırasında – veya kilo kaybı cildi kırılma noktasına getirir, tıpkı elastikiyetini kaybeden bir lastik bant gibi. Sonuç? Göğüslerde, kalçalarda, midede ve sırtta görülen pembemsi, kırmızımsı veya morumsu ince çatlak görünümü.

Çatlaklar en iyi şekilde taze ve hala kırmızı olduklarında tedavi edilir. Düzenli nemlendirici kullanımı cildi daha esnek hale getirir ve çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Retin-A gibi reçeteli retinoid kremler de etkilidir. Retin-A hücre döngüsünü hızlandırmaya yardımcı olur ve hasarı onarmaya yardımcı olmak için kollajeni uyarır.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama