April 25, 2024

En İyi Kahve Nasıl Demlenir?

İyi bir fincan kahve söz konusu olduğunda, herkesin en sevdiği kafeler ve kahve dükkanları vardır, ancak evde tıkılıp kaldığınız veya Starbucks koşusuna gitmek için çok meşgul olduğunuz ve kahvenizi nasıl hazırlayacağınızı bildiğiniz o günlerde evde kendi kahvenizi yapmak, hayatınızı değiştiren bir beceri olabilir. Tabii ki, günlük kafein ihtiyacınızı uzman kahve makinelerinden almaya alıştıysanız, ilk başta kahve yapmayı öğrenmek biraz göz korkutucu olabilir. Bu nedenle, temel Fransız presinizi nasıl kullanacağınıza dair adım adım bir kılavuzdan mükemmel bir dökme yapmak için en iyi yola kadar kendi ev yapımı kahvenizi manuel olarak demlemenin tüm farklı yollarını bir araya getirdik.

Bu demleme yöntemlerinden hangisinin en iyi olduğunu merak ediyor musunuz? Kısa cevap, ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlı olmasıdır. Ne tür bir kahve makinesi kullanırsanız kullanın, en önemli şey yüksek kaliteli malzemeler kullanmanızdır. Taze, bütün kahve çekirdeklerini kullanmak, belirli bir yöntem için en uygun öğütme boyutuna ve kıvamına kadar iyi öğütmek gibi tüm farkı yaratabilir. En iyi kahve su oranına gelince, genel bir kılavuz kahvenin suya 1:17 oranıdır veya başka bir deyişle, her 1 gram kahve için 17 gram su kullanın (ölçmek için dijital bir ölçek kullanın). daha iyi sonuçlar için çekilmiş kahve). Bu ipuçlarıyla, hangi demleme yöntemini seçerseniz seçin, yakında harika bir fincan kahve içeceksiniz!

 

French Press

Nedir: French press, kahve yapmanın en klasik ve en kolay yollarından biridir; öğütülmüş kahveyi doğrudan sıcak suda bekleterek ve ardından telleri kahveden ayırmak için bir pistona bastırarak demleme yapar.

Nasıl yapılır: Kaba öğütülmüş kahveyi sürahiye dökün, ardından hızlı bir şekilde karıştırmadan önce kaynar suyla doldurun. Kahvenin demlenmesi için dört dakika bekledikten sonra kapağı kapatın ve telveyi kahveden ayırmak için pistona yavaşça bastırın. Kahve çok uzun süre preste bekletilirse demlenmeye ve daha fazla acılaşmaya devam edeceğinden hemen servis yapın (veya ayrı bir sürahiye aktarın).

Öğütme türü: Kaba

Öğütülmüş kahve/su oranı: 1:16

Demleme süresi: 4 dakika

Ortaya çıkan demleme: Tam gövdeli, zengin

 

Pour Over

Nedir: Kahve demlemenin en eski yollarından biri olan üzerine dökme yöntemi, kahvenin bir kaba yavaşça damlamasını sağlamak için bir filtreye yerleştirilmiş kahve telvelerinden sıcak su dökülmesini içerir.

Nasıl yapılır: Bir fincan veya sürahi üzerine yerleştirilmiş bir kahve külahı damlatıcıya bir filtre yerleştirin. Filtreyi sıcak suyla durulayın (kağıt tadından kurtulmak ve filtreyi yerinde kapatmak için), ardından suyu atın. Telveyi tamamen doyurmak için kaynar su dökmeden önce filtreye ince kahve telvesi ekleyin, telvenin “çiçeklenmesi” için 30 saniye bekleyin. Ardından, istediğiniz son demleme ağırlığına ulaşana kadar tüm zeminleri eşit şekilde ıslatacak şekilde dairesel hareketlerle kaynar su eklemeye devam edin.

Öğütme türü: İnce ila orta

Öğütülmüş kahve/su oranı: 1:16

Demleme süresi: 3-4 dakika

Ortaya çıkan demleme: Nüanslı, pürüzsüz

 

Chemex

Nedir: 1941’de icat edilen Chemex, kum saati şeklindeki bir kap ve diğer filtrelerden %20-30 daha ağır olan ve içinden geçerken su akışını düzenlemeye yardımcı olan özel olarak tasarlanmış bir filtre kullanan özel bir dökme yöntemidir.

Nasıl yapılır: Chemex filtresini, ağzı birden çok kıvrımla yan yana gelecek şekilde şişenin içine yerleştirin. Filtrenin içine öğütülmüş kahve eklemeden önce filtreyi sıcak suyla durulayın, ardından suyu atın. Kahveyi ıslatmak için kaynar su dökün ve “çiçeklenmelerine” izin verin, ardından karıştırın. 30 saniye sonra, istediğiniz son demleme ağırlığına ulaşana kadar tüm zemini eşit şekilde doyurmak için dairesel veya ileri geri hareketle su dökmeye devam edin.

Öğütme türü: Orta kaba

Öğütülmüş kahve/su oranı: 1:16

Demleme süresi: 4-5 dakika

Elde edilen demleme: Parlak, saf

 

 

 

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama