February 22, 2024

En Sık Yapılan Cilt Hataları

Söz konusu cilt bakımı olduğunda yeterince güneş kremi kullanmamak ve sivilceleri sıkmak gibi (zaman zaman hepimizin suçlu olduğu iki şey) dışında, serum kokteyli yapmak ve boynunuzu unutmak gibi yaptığınızı bile bilmediğiniz bazı hatalar olabilir.

Dermatologların gördüğü en yaygın cilt bakımı hatalarını ve bunun yerine ne yapılmasını önerdiklerini öğrenmek için okumaya devam edin.

 

Yaygın Cilt Bakımı Hatası 1: Sivilceleri Patlatmak

Bu, özellikle derinin altında bulunan ve manuel sıkma yoluyla ‘kafaya gelemeyen’ kistleri (komedonlar) patlatmaya çalışıyorsanız zararlıdır. Çıkarılamayan bir sivilceyi sıkmak sadece ağrılı olmakla kalmaz, aynı zamanda cildinize gereksiz yere daha fazla zarar verebilirsiniz.

Sıkmak, bakterileri ve irini cildin daha derinlerine itebilir, bu da cildin delinmesi, kızarıklık veya şişme gibi ciltte travmaya neden olabilir. Sıkmak ayrıca kabuklara yol açabilir, bu da sizi sivilce lekeleri veya yara izleri ile bırakabilir.

 

Yaygın Cilt Bakımı Hatası 2: Rutinleri Sık Sık Değiştirmek

Yeni cilt bakım ürünlerini denemek ne kadar eğlenceli olsa da, bunu çok sık yapmak, başladığınızdan daha fazla sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Çoğu malzemeyi fark edilebilir değişiklikler yapmadan önce en az dört ila altı hafta boyunca tutarlı bir şekilde kullanmanız gerekiyor, bu yüzden orada kalın ve onlara çalışma şansı verin.

Bir ürünü altı hafta kullandıktan sonra hala bir fark görmüyorsanız, daha iyi bir çözüm bulmak için dermatoloğunuza başvurmalısınız.

 

Yaygın Cilt Bakımı Hatası 3: Her Yere Güneş Koruyucu Sürmeyi Unutmak

Muhtemelen daha önce milyonlarca kez duymuşsunuzdur, ancak ne kadar çok söylemiş olsalar da dermatologlar her gün güneş koruyucu kullanmanın önemini yeterince vurgulayamazlar. Yağmur ya da güneş olsa da yıl boyunca her gün en az 30 spf’li bir güneş kremi sürmelisiniz.

Pek çok insan dudaklarının yaşlanmasını veya cilt kanserine yatkın olduğunu düşünmez, ancak dudaklarınıza güneş kremi sürmediğinizde böyle bir risk almış oluyorsunuz.

 

Yaygın Cilt Bakımı Hatası 4: Sıcak Suda Duş Alma

Yanlış yaparsanız, günlük duşunuz bile cildinize yarardan çok zarar verebilir. Kullandığınız suyun sıcaklığı çok önemli.

Sıcak bir duş, güne başlamak veya bitirmek için en sevdiğiniz yol olsa da, cildinize zarar verebilir. Sıcak su aslında cildin doğal yağlarını yok eder ve yüzey lipidlerini ve proteinlerini bozarak cildin kolayca iltihaplanmasına neden olur.

Bunun yerine, duş uzunluğunu azaltmanızı ve sıcak yerine ılık su kullanmanızı öneriyoruz.

 

Yaygın Cilt Bakımı Hatası 9: Boynunuzu Unutmak

Birçok insan için cilt bakımı rutini çenede biter ve vücut bakım rutini göğüste başlar ve boynu tamamen unutur. Boyun, yüze göre daha ince, daha hassas bir cilttir ve bu nedenle kullandığınız cilt bakım ürünlerinden özel bakım ve dikkat gerektirir. Ayrıca daha az yağ bezine sahiptir ve sarkma, güneş lekeleri ve ince çizgiler gibi yaşlanma belirtileri göstermeye daha yatkındır.

Yüzünüze uyguladığınız ürünlerin aynısını çok rahatsız edici olmadığı sürece boynunuza da uygulayabilirsiniz.

 

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama