April 25, 2024

Enerjin Düştüğünde Yemen Gereken 8 Yiyecek

Vücudunuz onu beslediğinizde daha iyi çalışır. Yiyeceklerinizden en fazla enerjiyi almanın en iyi yolu, kendinize mümkün olan en iyi yiyeceği verdiğinizden emin olmaktır.

Ne yediğinizin yanı sıra, ne zaman yediğiniz de enerjinizi etkileyebilir. Büyük bir öğle veya akşam yemeğinden sonra kendinizi nasıl halsiz hissettiğinizi hiç fark ettiniz mi? Bunun nedeni, vücudunuzun enerjisini, vücudunuzun geri kalanına güç sağlamak yerine o büyük yemeği sindirmek için kullanmasıdır.

Yemek sonrası komadan kaçınmanın en kolay yolu, gün boyunca daha küçük porsiyonlarda yemek yemektir. Bu, vücudunuzun düzenli olarak yakıt almasını sağlar ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

 

İşlenmemiş Gıdalar

Çizburger ve patates kızartması yerken içinizi rahatlatsa da besin değeri düşüktür. Bazı paketlenmiş veya konserve yiyecekler, şeker, kutulu yemekler ve önceden pişirilmiş etler gibi işlenmiş yiyecekler tipik olarak sizi yavaşlatabilecek koruyucular, katkı maddeleri, sodyum, trans yağ ve yapay bileşenlerle doludur.

 

Taze, Mevsim Meyveleri ve Sebzeleri

Yiyecekleriniz ne kadar taze olursa, o kadar fazla besin içerir. Daha uzun bir raf ömrü için besin maddelerinden arındırılabilen işlenmiş gıdaların aksine, taze gıdalar tipik olarak daha yüksek besin içerir. Mevsiminde meyve ve sebze yemek, doğal olarak olgunlaştığı anlamına gelir.

 

Kafeinsiz İçecekler

Kafein ölçülü tüketildiğinde iyidir ve bazı sağlık yararları olduğu gösterilmiştir. Kısa süreli bir destek sağlasa da aslında vücuda enerji sağlamaz.

İlk yudumlar sizi sarsabilir, ancak vücudunuza iyi beslenme, dengeli öğünler ve atıştırmalıklar sağlamazsanız, sonunda bitkin hissedersiniz.

Düzeltmeniz gerekiyorsa, sade kahve veya şekersiz çayı tercih edin. Gazlı içecekler ve enerji içecekleri, aşırı tüketilmesi halinde kaza yapmanıza ve başka sağlık sorunlarına yol açabilecek rafine şeker ve yapay bileşenlerle dolu olabilir.

 

Yalın proteinler

Yağda mermerleşmiş kırmızı etler, diyetinize doymuş yağ ekler. Tavuk, hindi ve balık gibi daha yağsız etler yine de kaliteli protein sağlar, ancak daha az doymuş yağ içerir. Somon ve ton balığı gibi omega-3 yağ asitleri yüksek balıklar, kalp sağlığına faydalı yağlar ekleyebilir.

 

Tam Tahıllar ve Kompleks Karbonhidratlar

Tıpkı işlenmiş gıdalar gibi, şekerler ve beyaz un gibi rafine karbonhidratlar çok az besin katar. Tam tahıllı yiyecekleri ve kompleks karbonhidratları seçmek, vücudunuzun diyetinize lif ekleyen tahıl kabuğundan tam olarak yararlanmasını sağlar.

 

Fındık ve Tohumlar

Fındık ve tohumlar, yorgunluğu yenmek ve açlıkla mücadele etmek için en iyi yiyeceklerden bazılarıdır. Diyetinize çeşitli fındık ve tohumlar almak, sağlıklı besinler ve enerji sağlayabilir.

Badem, Brezilya fıstığı, kaju fıstığı, fındık, ceviz, ceviz, ayçekirdeği ve kabak çekirdeğini deneyin. Çiğ, tuzsuz versiyonları yemek tavsiye edilir. Ve onlar mükemmel bir ikindi atıştırmalığıdır.

 

Su

Vücudun optimal çalışması için su içmek çok önemlidir. Su, kalori şeklinde enerji sağlamasa da, başlı başına bir enerji artışı olan vücuttaki enerjisel süreçleri kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Gün boyunca su için ve gazlı içecekler, kahve ve diğer içecekleri bir bardak su ile değiştirmeye çalışın. Bu basit değişiklik büyük bir fark yaratabilir ve siz farkına bile varmadan kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

 

Vitaminler ve takviyeler

Yiyeceklerinizden ihtiyacınız olan her şeyi alamıyorsanız, günlük bir vitamin almayı düşünebilirsiniz. Bir beslenme uzmanına veya homeopatik bir doktora danışmak, bir besin takviyesi rejimine başlamanızı sağlayabilir.

Düşündüğünüz tüm besin takviyeleri hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

 

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama