May 20, 2024

Enerjinizi Bu Besinler İle Düşürmeyin!

Gün içinde enerji seviyenizin biraz yükselip düşmesi normaldir.

Bu doğal gelgiti çeşitli faktörler etkileyebilir. Bunlar uyku ve stres seviyelerini, fiziksel aktivite seviyenizi ve yediğiniz yiyecekleri içerir.

Genel olarak, bir yemek veya atıştırmalık yemek deponuza yakıt ikmali yapma eğilimindedir ve daha enerjik hissetmenize yardımcı olur. Bununla birlikte, bazı yiyecekler aslında enerjinizi tüketebilir.

İşte enerjinizi düşürebilecek yiyecekler listesi;

1. Beyaz Ekmek, Makarna ve Pilav

Tahıllar, vücuda iyi bir enerji kaynağı sağlayan karbonhidrat bakımından zengindir. Bununla birlikte, beyaz ekmek, beyaz makarna ve beyaz pirinçte bulunanlar gibi işlenmiş tahıllar, enerji seviyeniz söz konusu olduğunda aslında yarardan çok zarara neden olabilir. Bunun nedeni kısmen, kepek olarak bilinen tahılın lif içeren dış tabakasının işleme sırasında çıkarılmasıdır. Bu nedenle, işlenmiş tahıllar daha düşük lif seviyeleri içerir ve tam tahıllardan daha hızlı sindirilme ve emilme eğilimindedir.

Bu nedenle, işlenmiş tahıllar açısından zengin bir yemek veya atıştırmalık genellikle kan şekeri ve insülin seviyelerinde hızlı bir artış ve ardından enerjide bir düşüş yaratır.

Tam aksine, tam tahıllar kan şekeri seviyenizi düzenlemenize ve enerjinizi gün boyunca sabit tutmanıza yardımcı olur.

2. Kahvaltılık Tahıllar, Yoğurtlar ve Şekerli Diğer Yiyecekler

Piyasadaki birçok gıda, çok sık tüketildiğinde enerji seviyenizi olumsuz etkileyebilecek ilave şekerle yüklüdür. Örneğin, birçok insan kahvaltılık gevrekleri sağlıklı ve enerji verici bir kahvaltı rutininin önemli bir parçası olarak görür. Bununla birlikte, birçok çeşit, beklenen enerji sürdürme başlangıcını güne kadar sağlayamamaktadır. Bunun nedeni, kahvaltılık tahılların çoğunun çok az lif içermesine rağmen önemli miktarda ilave şeker içermesidir. Aslında şekerler, birçok popüler kahvaltılık gevrekte bulunan toplam karbonhidratın% 50 kadarını oluşturur. Bu yüksek şeker ve düşük lif içeriği kombinasyonu kan şekeri ve insülin seviyelerini yükselterek enerjide bir artışa ve ardından bir düşüşe neden olabilir.
Yüksek düzeyde ilave şeker içeren diğer popüler kahvaltı yiyecekleri arasında aromalı yoğurtlar, meyve suları, kekler, granola barlar ve hatta bazı ekmek türleri bulunur. Enerji seviyenizi yüksek tutmak istiyorsanız, bunlardan kaçınmanız veya daha az şekerli alternatifler bulmanız büyük olasılıkla fayda sağlayacaktır.

3. Kahve

Ölçülü tüketildiğinde kahve, olumlu fiziksel ve zihinsel etkilere sahip olabilir. Örneğin araştırmalar, kahvenin Alzheimer ve Parkinson hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların gelişme riskini% 26-34 oranında azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kahvede uyarıcı olan kafeinin, enerji ve beyin fonksiyonlarında kısa vadeli bir artış yarattığı da ortaya çıktı; çoğu insan yorgun hissettiğinde buna güveniyor.

Bununla birlikte, düzenli olarak kahve içmek vücudunuzun bir tolerans geliştirmesine neden olacak ve bu da etkilerinin gücünü azaltacaktır. Daha da önemlisi, doğru beslenme veya uyumak yerine düzenli olarak kahveye güvenmek enerjinizi zamanla tüketebilir. Çok fazla kafein, uyku kalitenizi de olumsuz etkileyebilir ve bu da uzun vadede enerji seviyenizi düşürebilir.

4. Kızartma ve Fast Food

Kızartma ve fast food de enerjinizi tüketebilir. Bunun nedeni, genellikle yağ bakımından yüksek ve lif bakımından düşük olmaları, sindirimi yavaşlatan iki faktördür. Daha yavaş sindirim, enerji artırıcı besinlerin vücuda girme hızını azaltabilir ve genellikle bir yemekten sonra bekleyebileceğiniz enerji artışını geciktirebilir.

Dahası, kızarmış yiyecekler vitamin, mineral ve diğer temel besin maddeleri bakımından düşük olma eğilimindedir. Besin açısından zengin yiyecekler enerji seviyenizi artırmanıza ve korumanıza yardımcı olur. Aynı anda çok fazla yağlı yiyecek tüketmek de aşırı tok hissetmenize neden olabilir. Bazı durumlarda, bu, enerjinizi tüketebilir veya önümüzdeki birkaç saat boyunca herhangi bir şey yapma arzunuzu düşürebilir.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama