June 16, 2024

Et Dışında Protein Alabileceğiniz Yiyecekler

Vegan ya da vejetaryen olmak istiyorsunuz ya da sadece bitki bazlı bir beslenme programını uygulamak istiyorsunuz fakat etten gelen proteini neyle dolduracağınızı bilemiyorsunuz… İşte bu sorunun cevabı tam olarak bu yazıda gizli! Kırmızı eti ya da beyaz eti beslenme düzeninizden çıkarmak ilk bakışta çok radikal ve büyük bir karar da olsa dünyamızın ve kendi geleceğiniz için etten biraz uzak durmakta fayda var.

Bununla birlikte, birçok uzman, iyi planlanmış bir vejetaryen veya vegan diyetinin size ihtiyacınız olan tüm besinleri sağlayabileceği konusunda hemfikir. Yine de bazı bitki besinleri diğerlerinden önemli ölçüde daha fazla protein içeriyor. Peki bunlar hangileri?

1. Seitan, Tofu gibi et ikameleri

Eskiden ülkemizde rastlanmasa da yavaş yavaş seitandan yapılan ürünler görmeye başladık. Seitan, birçok vejetaryen ve vegan için popüler bir protein kaynağı.

Buğdayın ana proteini olan glütenden yapılan seitan, soya bazlı birçok sahte etin aksine, pişirildiğinde etin görünümüne ve dokusuna benzer. Bununla birlikte, çölyak hastalığı veya glüten duyarlılığı olan kişiler seitandan kaçınmalıdır.

2. Mercimek

Pişmiş kap başına 18 gram protein (240 ml) değeri ile mercimek harika bir protein kaynağıdır.
Taze salatalardan doyurucu çorbalara ve baharatlı çeşitli yemeklerde mercimeği sık sık kullanabilirsiniz. Mercimek ayrıca iyi miktarda yavaş sindirilmiş karbonhidrat içerir ve tek bir bardak (240 ml) önerilen günlük lif alımının yaklaşık% 50’sini sağlar.

Mercimek ayrıca kalp hastalığı, diyabet, aşırı vücut ağırlığı ve bazı kanser türleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

3. Nohut ve Çoğu Fasulye Çeşitleri

Meksika fasulyesi, kuru fasulye, barbunya ve diğer birçok fasulye çeşidi, porsiyon başına yüksek miktarda protein içerir. Nohut da yüksek protein içeriğine sahip başka bir baklagildir.
Hem fasulye hem de nohut, pişmiş fincan (240 ml) başına yaklaşık 15 gram protein içerir. Aynı zamanda mükemmel karbonhidrat, lif, demir, folat, fosfor, potasyum, manganez ve çeşitli faydalı bitki bileşik kaynaklarıdır Dahası, birkaç çalışma, fasulye ve diğer baklagiller açısından zengin bir diyetin kolesterolü düşürebileceğini, kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini, kan basıncını düşürdüğünü ve hatta göbek yağını azaltabileceğini göstermektedir.

4. Yeşil Bezelye

Yeşil bezelye genellikle bir garnitür ve meze olarak servis edilir ancak pişmiş fincan başına 9 gram protein içerir (240 ml), bu bir fincan sütten biraz daha fazladır.

Dahası, bir porsiyon yeşil bezelye günlük lif, A vitamini, C, K, tiamin, folat ve manganez gereksinimlerinizin % 25’inden fazlasını karşılar. Bezelye aynı zamanda iyi bir demir, magnezyum, fosfor, çinko, bakır ve diğer birkaç B vitamini kaynağıdır.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama