April 25, 2024

Evcil Hayvan Sahiplenmeyi Düşünenler İçin Öneriler

Bu dünyada bir köpek yavrusu veya kedi yavrusu kadar sevimli olan çok az şey var. Sokakta rastladığınız bir kedi ya da köpeğin duygulu gözlerine bakmak ve onu hemen eve götürmemek delicesine zordur. Ancak onu yapmak ne kadar cazip gelse de herhangi bir evcil hayvan edinmeye acele etmemek önemlidir. Eve dört ayaklı bir arkadaş getirmeden önce, kendinize aşağıdaki soruları sorarak doğru şeyi yaptığınızdan emin olun:

1. Ev Durumunuz Net mi?

Bir yıl içinde nerede yaşayacağınızı biliyor musunuz? Peki ya 5 yıl? Apartmanınız evcil hayvan beslemeniz konusunda sıkıntı çıkarabilir mi? Bir evcil hayvan sahiplenmek, 10 veya 15 yıl daha yaşayabilecek yeni bir aile üyesini kucaklamak anlamına gelir. Tüylü yeni arkadaşınız, sizi altı ay boyunca yapacağınız gezilerden veya kirası uygun ama evcil hayvanlara izin verilmeyen dairelere taşınmaktan alıkoyuyor olabilir. Bu hayvana bakma sorumluluğunuz her şeyden önce gelmeli ve kendinizi internette kedinizi başkasına vermeye çalışırken bulmadan önce öncelikleriniz konusunda dürüst olmanız önemlidir.

2. Maddi Olarak Bir Hayvanın Bakımını Karşılayabilir Misiniz?

Barınaktan ya da sokaktan hayvan sahiplenmek ücretsiz de olsa bir hayvanı tüm yaşamı boyunca desteklemek öyle değildir. En sağlıklı evcil hayvanın bile en azından mama masrafı vardır. Kedilerin çöplere ihtiyacı vardır. Çoğu köpeğin pire ve kene ilacına ihtiyacı vardır ve siz işteyken köpek bakıcısına ihtiyaç duyabilir. Tüm hayvanların tasmalara, seyahat arabalarına, fırçalara ve oyuncaklara, ve tuvalet için gerekli eşyalara ihtiyacı vardır. Bu maliyetler zamanla artar ve bu, yıllık veteriner muayenesine bile gitmeden önce gerçekleşir. Evcil hayvanınız yaşlandıkça ilaca veya temel veterinerlik prosedürlerine ihtiyaç duyabilir ve bu çok pahalı olabilir.

3. Günlük Bakımını Kim Üstlenecek?

Kendi evcil hayvanınızın olması, ara sıra onunla oynamaktan daha fazlasıdır. Birinin onu her gün veya hatta günde birkaç kez beslemesi gerekir. Köpeklerin sağlıklı miktarda açık havada egzersiz yapmaları gerekir ve kediler sık sık kum değişimine ve sıkılmalarını önlemek için yeterli uyarılmaya ihtiyaç duyar. Bir köpek almak çocuklara sorumluluk öğretebilir, ancak aynı zamanda günlük beslenme ve egzersiz yapma çabalarına olan ilgilerini de hızla kaybedebilirler. Ev arkadaşlarınızla yaşıyorsanız, evcil hayvan bakımı konusunda size yardımcı olmaları için onlara güvenecek misiniz? Bir hayvanı eve götürmeden önce ofiste geç kalsanız bile birisinin akşam beslemek için her zaman hayvanınızın yanında olacağından emin olun.

4. Davranış Sorunlarıyla Nasıl Başa Çıkacaksınız?

Hiçbir evcil hayvan kusursuz davranmayacaktır ve sorunlar ortaya çıktığında nasıl başa çıkacağınızı düşünmek önemlidir. Köpekler özellikle net bir eğitim gerektirir, ancak kediler de hareket edebilir, kanepenizi parçalara ayırabilir veya çöp kutusunun dışına işeyebilir. Evcil hayvanınız kötü davranmaya başlarsa, bir eğitmen tutacak mısınız? Yada bu konuda bir eğitim alacak mısınız? Bir kitap satın alıp kendinizi eğitecek misiniz? Pek çok insan davranış sorunları olan (özellikle ısıran) bir evcil hayvan tarafından bunalmış hisseder ve kontrol edemeyeceğiniz bir evcil hayvan bulmadan önce bu durumlarla başa çıkma beceriniz konusunda kendinize karşı dürüst olmanız çok önemlidir. Bilginize: Nevresim örtüsünüzdeki biraz fazla tüy sizin için sorun olacaksa, muhtemelen bir kedi arkadaş bulmamalısınız.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama