April 25, 2024

Evde Bitki Bakımının Püf Noktaları

Sosyal medya hayatımıza girdiğinden beri evlerde daha çok bitki görür olduk. Eskiden annemizin ya da teyzelerimizin evindeki kocaman bitkiler ilgimizi çekmiyorken bizim de bir gün annemize dönüşeceğimiz kimin aklına gelirdi ki? İster bitkilerle olan bağınız eskiye dayanıyor, ister yeni başlıyor olun işte evde bitki yetiştirirken dikkat etmeniz gereken püf noktaları;

Bitkileri ışık koşullarıyla eşleştirin.
Ev bitkileri ışık gereksinimlerine göre değişir. Bazıları güneye bakan bir pencerenin yanında bulunan güçlü ışığı tercih eder. Diğerleri doğuya bakan bir pencerenin yumuşak sabah ışığında gelişir. Pencereye olan uzaklık, ışık yoğunluğunu ve kalitesini etkileyecektir. Konuyu daha karmaşık hale getirecek olursak, ışık yoğunluğu ve desenleri mevsimlere göre değişir. Kesin olan tek şey, tüm ev bitkileri dışarıdan biraz ışıkla en iyi hale gelirler. Bazılarının diğerlerinden daha azına ihtiyacı vardır ancak bitkileri büyüyecekleri ışık koşullarıyla ne kadar iyi eşleştirirseniz, siz ve bitkileriniz o kadar mutlu olur.

Bitkileriniz ayrıca çok fazla veya çok az ışık alıp almadığını size söyleyecektir. Çok fazla ışık genellikle yaprakları donuk yeşili sarımsı hale getirir ve bitki bol su içerse bile yapraklar da solabilir. Bitkiler yeterince ışık almıyorsa, köklenip boylanırlar ve daha az kompakt hale gelirler.

Doğru kabı seçin.
Boyut, malzeme ve hatta rengi dikkate almak önemlidir.

Kaliteli saksı toprağı kullanın.
İyi saksı toprağı (asla kaplarda normal bahçe toprağı kullanmayın), uygun havalandırma, beslenme ve nem tutma kapasitesi dengesi sağlayarak sağlıklı kökleri destekler. Fidanlıklar ve bahçe malzemesi satan yerler, paketlenmiş saksı topraklarının en verimli halini bulabileceğiniz yerlerdir.

Düzgün sulama
Tüm saksılı bitkiler gibi, ev bitkileri de sık ve derinlemesine sulamaya ihtiyaç duyar. Köklerin tamamını ıslatın ve fazla suyun saksının dibinden akmasına izin verin. Bir veya iki günden fazla su toplama tepsisinde su bırakmayın. Bunu yapmak kök hastalıklarını teşvik edebilir. Tekrar sulamadan önce toprağın kısmen kurumasına izin verin. Toprak nemini kontrol etmek için parmağınızı toprağın en üstteki 2 cmlik kısmına sokun. Kuruysa, muhtemelen su zamanıdır. Bir bitkinin ne kadar kuru olduğunu saksıyı kaldırarak da anlayabilirsiniz. Sulamadan sonra ağır, kurudukça hafif olacaktır.

Zararlıları gübreleyin ve kontrol edin.
Çoğu ev bitkisinin ihtiyaç duyduğu sık sulama, besin maddelerini topraktan süzer. Bunlar düzenli gübreleme ile kurtarılabilecek şeylerdir. Yaprak bitleri, pul ve beyaz sinekler gibi böcekler iç mekanlarda sorun olabilir. Ev bitkilerinizi düzenli olarak zararlı böcek belirtilerine karşı inceleyin ve gerektiğinde tedavi edin.

Yaprakları temiz tutun.
Ev bitkilerinin yapraklarında biriken toz ışığı bloke edecek ve böcekleri barındıracaktır. Yaprakları nemli bir havluyla silerek temizleyin veya ılıman kışlık bölgelerde bitkileri dışarıya çıkarın ve hortumla temizleyin.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama