July 13, 2024

Evde Bitki Bakmanın En Faydalı Yanı

Bitkiler bir eve canlılık ve renk katabilir ve daha çok bir ev gibi hissettirebilir. Bazı çeşitler hava kalitesini iyileştirir ve herhangi bir yapay hava spreyi yerine ince, doğal bir koku verir. Bitki beslemek konusunda daha yeni ya da tecrübeli biri olmanızın çok bir önemli yok. Önemli olan bitkilerinizle kurduğunuz iletişim ve size kattıkları. Gelin birlikte evde bitki beslemenin sağlığımıza kattıklarını inceleyelim.

Havayı Temizlerler

1989’da bir NASA çalışması, ev bitkilerinin havadan benzen ve formaldehit gibi kimyasalların uzaklaştırılmasına yardımcı olabileceğini ve “hasta bina sendromunu” azaltabileceğini belirledi ve o zamandan beri ev bitkilerinin hava temizleyici olarak kullanımına ilişkin kanıtlar arttı. Bazı bitkiler, belirli kirletici maddeleri gidermede özellikle iyidir, örneğin, İngiliz sarmaşığının havadaki küfü yüzde 78’e kadar azalttığı gösterilmiştir.

Pencereleri açmak ve doğal havalandırmayı sağlamak iç mekan hava kalitesini iyileştirmeye yardımcı olabilir, ancak bu her zaman mümkün veya çekici olmayabilir, özellikle kış aylarında…

Konsantrasyonu ve Üretkenliği Arttırırlar

Araştırmalar, insanların bitkilerle çevrili olduklarında dikkat gerektiren görevlerde daha iyi performans gösterdiğini gözlemlemiştir, bitkileri bir çalışma alanına dahil etmenin üretkenliği yüzde 15’e kadar artırmaya yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Teoriye göre dikkatimiz masamızdaki bitkilere kaydığında, bilgisayar ekranından mikro saniye uzaklaşmış da olsak konsantrasyonumuzu artırmaya yardımcı olabilecek bir durum yaşamış oluruz.

Stresi ve Kaygıyı Azaltırlar

Doğada olmanın stres düzeylerini azalttığı ve bedeninizi ve zihninizi canlandırdığı kanıtlanmıştır. Bir ormanda yürümekle aynı şey olmayabilir, ancak evinize bitki getirmek uzun bir günün sonunda rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bitkilerin havayı temizleme gücü, genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olarak stresle daha iyi başa çıkmanızı sağlar.

Anksiyete ile mücadele ediyorsanız, lavanta kokusunun kalp atış hızını ve kan basıncını düşürdüğü ve uykuyu iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Genellikle uçucu yağlarda ve oda spreylerinde bulunur, ancak saksı bitkisi de aynı derecede iyidir.

Uyumamıza Yardımcı Olurlar

Aldığımız uyku miktarı ve kalitesinin sağlığımız üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bitkilerin iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabileceği iki yol vardır: yatak odanızdaki havayı temizleyerek ve rahatlamanıza yardımcı olacak bir koku yayarak.

Yılan bitkileri, orkideler ve aloe vera gibi bitkiler, daha iyi nefes almanıza ve havadan toksinleri emmenize yardımcı olmak için geceleri oksijen verir. Tatlı bir kokunun uyumanıza yardımcı olması için yasemin veya lavantayı seçebilirsiniz.

Geri «
Ileri »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

VDS Kiralama